YURTHABER

Kozlu fasulyesi görenleri büyülüyor

Kars’ın Kağızman ilçesi Kozlu köyünde yetiştirilen ve Kozlu Fasulyesi diye tanınan bu fasulye türü alıcılar tarafından büyük fasulye, kuzu fasulye, patates fasulye olarak da bilinmektedir.

Kozlu fasulyesi görenleri büyülüyor

Kars’ın Kağızman ilçesi Kozlu köyünde yetiştirilen ve Kozlu Fasulyesi diye tanınan bu fasulye türü alıcılar tarafından büyük fasulye, kuzu fasulye, patates fasulye olarak da bilinmektedir.

Kozlu Fasulyesi’nin biri 2 gram gelmekte olup gayet büyükçedir. Bu fasulye türünün 1978 yılında Nazilli’den Kozlu köyüne getirildiği bilinmektedir.

Kağızman’ın Kozlu köyü doğumlu Emekli Sağlık Memuru ve Halk Şairi Mustafa Balta fasulyenin tarihçesi hakkında önemli bilgiler verdi.

Gözlem Gazetesi’ne konuşan Mustafa Balta şöyle bir açıklama yaptı: Ben 1978 de kolejde talebe iken Aydın’ın Nazilli ilçesinde oturan ablam Resmigül Balta’nın yanına abim Beysefa ile birlikte gittik. Birkaç gün misafir olarak kaldık. Ablam 24 çift beyaz fasulye tohumu verdi bize. Köyümüze dönünce bu tohumları babama verdik. Babam çok iyi bir bostancıydı. Tohumları tarlamıza ekti ve çoğalttı.

Komşuları bu iri fasulyeyi görünce babamdan tohum istediler. Derken elden ele geçerek köyde yaygınlaşınca çevre köyler de bu tohumu edinerek ekmeye başladı. Bu cins baklanın yaşına benzeyen bir cinstir. Kabuğu serttir. Sertliğinden dolayı yaş fasulye olarak tüketilmez. Ama kurusu beyaz ve iri denli olarak tüketilir. Çok güzel bir lezzete sahiptir. Verimi oldukça fazladır. 30 santim kadar bir hevengi vardır. Patates kolu büyüklüğündedir. Sırık istemez. Çiçek açtığı zaman bembeyaz bir top oluşturur.

Kozlu köyünde bu fasulyenin yanı sıra sonradan getirilen kara fasulye ekilir. Bu fasulye türü de geniş ve uzundur. Sırık gerektirir. Bu fasulyede göç yolu ile getirilmiştir. Üçüncü bir fasulye türü de küçük denli fasulyedir. Kozlu köyünde bu üç çeşit fasulye yetiştirilmektedir, diye konuştu.

Kozlu köyünde fasulye yetiştirenler kendi güçlerine göre yetiştirdikleri fasulyelerin zirai desteklerle desteklenmesini ve Kozlu Fasulyesi’nin Türkiye çapında pazarlanmasını yetkililerden talep etmektedirler.

Kozlu Fasulyesi dışarıdan getirilerek 30 yıldır Kağızman ilçesinde yetişmiş çok güzel lezzeti olan bir fasulye olarak sofralarda yerini almaktadır. Kağızman’ın havası, suyu, toprağı, iklimi bu fasulyeye ayrı bir lezzet kazandırmıştır. 2011 yılında Kozlu Fasulyesi’nin kilosu 5 TL’den satılmaktadır. Satışlar ise Kozlu köyü halkına özel sipariş ile verilmektedir. Tanıdıklar sayesinde pazarlanan bu fasulyenin devlet yetkilileri tarafından önemsenerek artırılması arzulanmaktadır.

Tam bir protein deposu olan Kozlu Fasulyesi A, B9 ve C vitamini ile demir ve magnezyum mineralleri açısından zengindir. Ayrıca, B5 vitamini ve kalsiyum içerir. Lif açısından da zengindir.

Fasulyenin Faydaları: Vücuda güç ve enerji vererek, bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Vücudun gelişimini ve onarımını destekler. Kemikleri güçlendirir. Romatizma ve siyatik şikâyetlerini azaltır. Böbrek rahatsızlıklarında etkilidir. Böbrekleri kuvvetlendirir. Böbrek kumu ve taşlarını dökmeye yardımcı olur. Sinirleri kuvvetlendirir ve kalp çarpıntısını giderir. Kandaki şeker miktarını düşürerek şeker hastalığına karşı faydalı olur.