YURTHABER

'mem U Zin' Van’da Sahnelendi

Ahmed-i Hani’nin “Mem u Zin” adlı Kürtçe eserinden uyarlanan oyunu, Van Devlet Tiyatrosu tarafından ilk...

'mem U Zin' Van’da Sahnelendi

Ahmed-i Hani’nin “Mem u Zin” adlı Kürtçe eserinden uyarlanan oyunu, Van Devlet Tiyatrosu tarafından ilk defa sahnelendi.

Van Devlet Tiyatrosu, sezona “Mem u Zin” oyunu ile başladı. 1994 yılında Cuma Boynukara tarafından tiyatro metni olarak yazılan oyunu, Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçılarından İpek Atagün Gezener yönetti. Yaklaşık 15 kişilik bir kadro ile sahnelenen oyunda; tek gayesi komşu beyliklerle barış içinde yaşamak olan Mir Zeydin’in, Beko’nun dolduruşu ile barışı kendi marifeti ile dinamitlemesi anlatıyor. Canlı müzik ve danslarla da beslenen oyun, Kürtçe ağıtlarla da seyirciyi Mem ile Zin’in trajedisinin içine alıyor.

Oyunu izleyen Van Vali Yardımcısı Atay Uslu, Kültür ve Turizm Bakanlığının ‘Mem u Zin’ eserini daha önce Türkçe ve Kürtçe olarak bastırdığını hatırlatarak, “Bugün de bu eser seyirciyle buluşuyor. Bu tiyatroyu izlerken şunu gördüm. Anadolu; Faki Teyran’ıyla, Ahmed-i Hani’siyle, Yunus Emre’siyle, Mevlana’sıyla ve Neşet Ertaş’ıyla zengin bir kültüre sahip. Bu kültürün özünde dün sevgi varmış, bugün de sevgi var. İnşallah bu tiyatro eseriyle arkadaşlarımız Türkiye turnesi yapacak. Dün başlayan o sevgi yumağı bugün bu eserle büyüyerek Türkiye’yi ve dünyayı kuşatacaktır” dedi.

Vali Yardımcısı Mehmet Yüzür ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ’un da izlediği oyunun sonunda oyuncular dakikalarca ayakta alkışlandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın