YURTHABER

Milli boksörlere performans testi

Kastamonu'da kampta bulunan Yıldız Kızlar Boks Milli Takımı'nın sporcularına akademisyenler eşliğinde çeşitli testler yapıldı

Yıldız Kızlar Boks Milli Takımı'nın sporcularına akademisyenler eşliğinde fiziksel ve fizyolojik performans testleri uygulandı.

Türkiye Boks Federasyonunun Kastamonu Kadıdağı Kamp Merkezi'nde Yıldız Kızlar Boks Milli Takımı'nın kampı sürüyor.

Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Özkan Güler, araştırma görevlileri Hakan Karabıyık ve Mehmet Gülü tarafından, milli sporculara çeşitli testler yapıldı.

Yıldız Kızlar Boks Milli Takımı Sorumlu Antrenörü Ahmet Çınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kampı antrenörler Yavuz Kılıç, Ziya Ak, Ramazan Salgır, Celal Olucak ve Orhan Çavdar nezaretinde sürdürdüklerini söyledi.

Ankara Üniversitesi'nden gelen akademik heyet tarafından sporculara testler yapıldığını belirten Çınar, şöyle devam etti:

"Fiziksel ve fizyolojik testlerde sıkletlerine göre önceden eşleştirilen sporcuların gerçek maç koşulları, oyun kuralları ve süresinin uygulandığı müsabaka simülasyonu vasıtasıyla maç sırasındaki ve sonrasındaki kalp atım hızı değerleri, müsabakada oluşan iç yük ve dış yük değerleri, laktik asit değerleri ve denge değerleri analiz edildi. Testler sonunda sporcuların mevcut performans değerlerinin yanında hazırlamış oldukları şampiyonalarda performanslarını en üst düzeye çıkaracak antrenman yönlendirmeleri yapıldı."

Bilimsel çalışmaların devam edeceğini anlatan Çınar, "Hocalarımız belirli periyotlarla kampımıza gelerek testlerini sürdürecekler. Bu çalışma sporcularımızın gelişimlerine önemli katkı sağlayarak başarıya giden yolda önemli bir yol gösterici faktör olacak." ifadelerini kullandı.

Üst düzey sporcular çıkarmak istediklerini vurgulayan Çınar, şunları kaydetti:

"Olimpiyat seviyesinde sporcular çıkarmak en büyük hedefimiz. Bu doğrultuda Boks Federasyonu Başkanımız Eyüp Gözgeç her türlü desteği bize veriyor. Bu çalışmada bunlardan biri. Yapılan çalışma kadın boksunda nadir görülen çalışmalardan biri. Elde edilen veriler ışığında sporcuların performansını artırmaya yönelik yeni teknikler yapma fırsatı bulacağız."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın