YURTHABER

Niğde, Kırıkkale, Yozgat ve Sivas'ta Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevdi Töreni düzenlendi

Niğde, Kırıkkale, Yozgat ve Sivas'ta Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevdi Töreni düzenlendi

NİĞDE (AA) - Niğde, Kırıkkale, Yozgat ve Sivas'ta şehit yakınlarına ve gazilere devlet övünç madalyası ve beratı takdim edildi.

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, valilik makamında gazi Kamil Yıldırım ve yakınları ile şehit Piyade Uzman Onbaşı Enes Alper'in ailesini kabul etti.

Ailelerle bir süre sohbet eden Şimşek, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 106. yıl dönümü dolayasıyla savaşta kahramanlık gösteren başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitleri ve gazileri rahmetle şükranla ve minnetle andıklarını söyledi.

Bu zaferin Türk milletinin gurur vesilesi olduğunu belirten Şimşek, şunları kaydetti:

"Kahramanca kazanılan zaferlerimizi bizden sonraki nesillere, torunlarımıza ve evlatlarımıza en iyi şekilde anlatmamız çok önemli. Bu günler de buna bir vesile. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından bizlere tevdi edilen devlet övünç madalyalarını ve beratını şehidimiz Enes Alper'in babasına, yine gazimiz Kamil Yıldırım Bey'e takdim edeceğiz. Şüphesiz bu madalya ve beratlar, ailelerimiz için çok büyük bir övünç vesilesi. Bizlerin de onlara olan vefa borcumuzun ve şükran duygularımızın bir ifadesi. Sayın Cumhurbaşkanımız adına madalya ve beratları takdim etmekten dolayı da büyük onur duyuyorum."

Konuşmasının ardından Vali Şimşek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tevdi edilen Devlet Övünç Madalyası ve Beratını gazi Kamil Yıldırım ve şehit Enes Alper adına babası Mehmet Emin Alper'e takdim etti.

- Kırıkkale

Kırıkkale Valiliği Konferans Salonunda düzenlenen tören ise saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı'nın okunması ve Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Vali Yunus Sezer, törende, milletçe gurur duydukları, aynı zamanda şehitler ve gaziler için üzüldükleri bir günü aynı anda yaşadıklarını söyledi.

Şehitleri, gazileri ve onların ailelerini, Allah'ın seçtiği insanlar olarak değerlendirdiklerini ifade eden Sezer, şöyle konuştu:

"Devlet övünç madalyası, bu milletin şükranını ve devletin şehit yakınlarımıza ve gazilerimize duymuş olduğu şükranı, minneti gösteren bir madalyadır. Bunu kalbimizin üzerinde taşırken, onun neyi simgelediğini bilerek taşıyacağız. Şehit yakınlarının torunları bunu yıllar geçse de büyük bir övünç ve şerefle, 'benim dedem, amcam, yakınım bu memleket, millet ve dava için hayatını kaybetti, şehit oldu' diyecekler. Bizim madalyamız zümrüt, yakut, altın değil. Madalyamız, tıpkı destanı öksüz şehitlerimiz gibi sade ve bu milleti temsil eden bir madalyadır."

Konuşmanın ardından Vali Sezer, terörle mücadelede şehit düşen Jandarma Uzman Çavuş Yasin Baran'ın annesi Pakize Zengin'e, Piyade Üsteğmen Çelebi Bozbıyık'ın babası Hamza Bozbıyık'a, Piyade Uzman Onbaşı Davut Özcan'ın babası Bünyamin Özcan'a ve gazi Uzman Çavuş Süleyman Karayel'e devlet övünç madalyası ve beratı takdim etti.

Gazi Jandarma Uzman Çavuş Ümit Kaplan'ın madalya ve beratının ise Çanakkale'deki törenlerde görevli olduğu için ilerleyen günlerde takdim edileceği belirtildi.

Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, şehit yakınları ve gaziler ile protokol üyelerinin katıldığı tören, hatıra fotoğrafı çektirilmesiyle sona erdi.

- Yozgat

Yozgat'ta da 3 şehit yakını ve 2 gaziye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan adına devlet övünç madalyası ve beratı verildi.

Vali Ziya Polat da Yozgat Valiliği Toplantı Salonundaki törende, bütün şehitlere Allah'tan rahmet, gazilere de sağlıklı uzun ömür diledi.

Polat, "Bu memleket zor günlerden geçti, geçiyor olabilir. Hep söylüyoruz, iman dolu göğsümüz var, iman dolu evlatlarımız var. Hayırlı evlat yetiştirdikleri için şehit anne ve babalarımızın ellerinden öpüyorum. Bu vatan için şehadet şerbeti içen şehitlerimizi saygıyla anıyorum. Allah sizlerden, onlardan yüz binlerce kez razı olsun. Allah bizleri, onlara ve sizlere mahcup etmesin. Bu vatan için çarpışıp mücadele edip gazilik onurunu yaşayan kıymetli gazilerimize saygılarımı sunuyorum." dedi.

Vali Polat, şehit Veteriner Uzman Çavuş Yunus Şahin'in babası Nebi Şahin'e, şehit Piyade Uzman Çavuş Hasan Hüseyin Özdemir'in babası İbrahim Özdemir'e, gazi piyade sözleşmeli er Muammer Ceylan ile gazi Piyade Uzman Çavuş Muhammed Öncül'e devlet övünç madalyası ve beratını takdim etti.

Şehit Uzman Onbaşı Mehmet Köklü'nün yakınlarının rahatsızlığı nedeniyle törene katılamadığı belirtildi.

- Sivas

Sivas Valisi Salih Ayhan da makamında kabul ettiği şehit Piyade Uzman Onbaşı Ramazan Nayir'in ailesi ile gaziler piyade sözleşmeli er Mustafa Hafif ve malul polis memuru Hikmet Taşpınar ile bir süre sohbet etti.

Ayhan, devletin kendisine hizmet edeni unutmayacağını ve vefasını gösterdiğini söyledi.

Şehitlik ve gaziliğin herkese nasip olmayacağını belirten Ayhan, "Dolayısıyla sizler şanslısınız. Kıymeti parayla ölçülemeyecek bir övünç madalyasını ve beratı alıyorsunuz." dedi.

Törene, 5. Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hakan Tutucu, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, Jandarma Komutanı Albay İdris Tataroğlu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Harun Tan ile diğer yetkililer katıldı.

Anadolu Ajansı ve İHA tarafından yayınlanan yurt haberleri Mynet.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, sözkonusu ajansların yayınladığı şekliyle mynet sayfalarında yer almaktadır. Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır. Haberle ilgili şikayetleriniz için bize ulaşabilirsiniz

Geri Dön