YURTHABER

Niğde’de FSM Camiinde Millet Kıraathanesi açıldı

Niğde’de Fatih Sultan Mehmet Camisinde Millet Kıraathanesi hizmete açıldı.İl Müftülüğünce hazırlanan ve Konya Ovası Projesi’nce desteklenen Millet Kıraathanesinde, çocuklar için kütüphane, çalışma masaları, oyun bölümleri bulunuyor ve ziyaretçilerine ücretsiz ikramlar sunuluyor.Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, açılışta yaptığı konuşmada, ’Kıraat’ kelimesinin ’oku’, "Kıraathane’nin de kitap, gazete dergi okunan ve sohbet edilen yer anlamına geldiğini söyledi.Dinde de okumanın çok önemli bir yeri bulunduğuna dikkati çeken Şimşek, şunları söyledi: "Her şeyden önce dinimizin birinci emri ’oku’.

Niğde’de FSM Camiinde Millet Kıraathanesi açıldı

Niğde’de Fatih Sultan Mehmet Camisinde Millet Kıraathanesi hizmete açıldı.
İl Müftülüğünce hazırlanan ve Konya Ovası Projesi’nce desteklenen Millet Kıraathanesinde, çocuklar için kütüphane, çalışma masaları, oyun bölümleri bulunuyor ve ziyaretçilerine ücretsiz ikramlar sunuluyor.
Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, açılışta yaptığı konuşmada, ’Kıraat’ kelimesinin ’oku’, "Kıraathane’nin de kitap, gazete dergi okunan ve sohbet edilen yer anlamına geldiğini söyledi.
Dinde de okumanın çok önemli bir yeri bulunduğuna dikkati çeken Şimşek, şunları söyledi: "Her şeyden önce dinimizin birinci emri ’oku’. Böyle bir geleneğe sahibiz. Aslında kültürümüzde de kıraathanenin çok önemli bir yeri var. Ancak zamanla bu kıraathaneler, amacından uzaklaşarak, kahvehane kültürü geliyor ve bu kahvehaneler de oyun oynan, sigara içilen yerler haline dönüşüyor. Cumhurbaşkanımızın başlattığı bu proje, aslına dönüş anlamına geliyor. Bu anlamda da bizler Niğdemizde kıraathane sayımızı artırmak için bir hedef koyduk. Bu hedef doğrultusunda da kurum ve kuruluşlarımız kıraathane açmak için çaba gösteriyor. İnşallah bundan sonra bunun devamı gelecek. Kurumlarımız proje hazırladıkça KOP kaynaklarından daha çok istifade edebileceğiz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”
Kurdele kesilmesinin ardından, Vali Şimşek, Belediye Başkanı Emrah Özdemir, İl Müftüsü Mehmet Sırrı Şık, öğrenciler ve vatandaşlar, kıraathaneyi gezdi.

Niğde’de FSM Camiinde Millet Kıraathanesi açıldı

Niğde’de FSM Camiinde Millet Kıraathanesi açıldı

Niğde’de FSM Camiinde Millet Kıraathanesi açıldı

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın