YURTHABER

Özel İdare Arama Kurtarma Ekibi'nden nefes kesen yaralı kurtarma tatbikatı

Bursa İl Özel İdaresi Arama Kurtarma Ekibi’nin ormanda kaybolmuş yaralı bir vatandaşı kurtarma tatbikatı gerçeğini...

Özel İdare Arama Kurtarma Ekibi'nden nefes kesen yaralı kurtarma tatbikatı

Bursa İl Özel İdaresi Arama Kurtarma Ekibi’nin ormanda kaybolmuş yaralı bir vatandaşı kurtarma tatbikatı gerçeğini aratmadı.
İl Özel İdaresi Arama Kurtarma Ekibi, eğitimleri kapsamında temsili olarak ormanda kaybolup yaralanan bir vatandaşı nefes kesen bir operasyonla kurtardı. Tatbikat sonrasında konuşan İl Özel İdaresi İnsan Kaynakları Daire Başkanı Şaban Kander, arama kurtarma ekibi olarak her yıl yaptıkları tatbikatı gerçekleştirdiklerini belirtti.
Olay anında ne yapacağını bilen profesyonel ve gönüllü bir ekip olarak her yıl kendilerini biraz daha geliştirdikleri ifade eden Kander, "Temennimiz herhangi bir afet olmamasından yana. Fakat bir olay anında arama kurtarma ekibimiz her an göreve hazır." dedi.
Ekibin 1999 Marmara depreminden sonra kurulduğuna dikkat çeken Arama Kurtarma Amiri Haşim Sivri ise, arama kurtarma ekibinin 2005 yılından sonra Bursa İl Özel İdaresi adını aldığını hatırlattı. Haşim Sivri, ekibin bu tarihten itibaren tamamen gönüllülük ilkesine dayanarak oluşturulduğunu söyledi.
Ekibin her yıl düzenli olarak 3 ayda bir eğitim aldığını anlatan Haşim Sivri, "Bu sayede ekibimiz Bursa’daki arama kurtarma ekipleri içinde en iyi konumda diyebilirim. Herhangi bir afet anında Bursa İl Özel İdaresi Arama Kurtarma Ekibinin Bursa’nın ve Türkiye’nin yanında olduğunu tüm kamuoyunun bilmesini istiyoruz." şeklinde konuştu.

"SERTİFİKA TÖRENİ"
Arama-Kurtarma ekibine ziyarette bulunan İl Genel Meclisi Başkanı Nedim Akdemir ve Ak Parti Grup Başkan Vekili Ahmet Er ise ekiple bir araya geldi. Gönüllü ekibin eğitim sertifikalarını dağıtan Nedim Akdemir ve Ahmet Er böyle bir ekibin İl Özel İdaresi'nde olmasından gurur duyduklarını söyledi.