YURTHABER

Paintball topu kör etti

İzmir'in Tire İlçesi'nde Çağrı Öksüm’ün, izlediği paintball sırasında arkadaşının silahından çıkan boya topuyla sol gözü kör oldu.

Paintball topu kör etti

Isparta'da’da üniversite öğrencisi Ali Rıza Atasoy’un, paintball oyunu sırasında gözüne isabet eden plastik mermiyle kör olmasının benzeri, İzmir’in Tire İlçesi’nde meydana geldi. İlçede yaşayan, kısa filmlerde oyunculuk da yapan 24 yaşındaki Çağrı Öksüm’ün, izlediği paintball sırasında arkadaşının silahından çıkan boya topuyla sol gözü kör oldu. Tedavisi için gitmedik doktor, hastane bırakmayan ancak bir türlü sağlığına kavuşamayan Öksüm, "Bu yaşa kadar iki gözle hayata bakıp sonra bir anda tek göze düşmek, çok moral bozucu ve üzüntü verici. Son derece tehlikeli bir oyun. Gençler duyarlı olsun, gerekli önlemleri alsın" diye konuştu.

Ege Üniversitesi Tire Kutsan Meslek Yüksekokulu Kağıt İşleme Teknolojisi Bölümü mezunu Çağrı Öksüm, geçen 3 Ağustos’ta, arkadaşının Boynuyoğun Köyü girişinde işletmeye başladığı paintball sahasına gitti. Sahaya bir süre sonra gelen 7 kişilik grup, paintball oynamak istedi, ancak bir kişinin eksik olması nedeniyle Öksüm’e teklifte bulundu. Bazı kısa filmlerde oyunculuk da yapan Öksüm, teklifi, yorgun olduğu gerekçesiyle kabul etmezken, arkadaşı İ.B., oynamak istedi. İ.B., iddiaya göre, kıyafet ve kaskını giydikten sonra sağa sola rastgele ateş etti. Uyarıların ardından dahil olduğu oyunun ilk yarısı verildiğinde de İ.B.’nin, ateşlediği silahından çıkan, içinde boya bulunan plastik toplardan biri Çağrı Öksüm’ün sol gözüne isabet etti. Neye uğradığını şaşıran Öksüm, hemen Tire Devlet Hastanesi’ne oradan da İzmir’deki çeşitli hastanelere sevk edildi. Olayın olduğu günden bu yana tedavisi yapılan, göz tansiyonu ameliyatı da geçiren Öksüm’ün, tüm müdahalelere rağmen sol gözünün görme yetisini kaybettiği saptandı.

'GEREKEN ÖNLEM ALINSIN' Genç yaşta gözünü kaybetmenin acısını yaşayan ve bu alanda uzman doktorlardan gelecek haberi umutla bekleyen Öksüm, "Basit bir şey için insanın gözünü kaybetmesi hem kendi hem de ailesi için çok zor. Belli bir yaştayım. Bu yaşa kadar iki gözle hayata bakıp sonra bir anda tek göze düşmek, çok moral bozucu ve üzüntü verici. Ailemin ve benim de elimden birşey gelmeyip çaresizce beklemek ayrı bir üzüntü kaynağı" dedi. Kendisinin de zaman zaman paintball oynadığını, silahtan çıkan ve isabet ettiği yerde patlayıp boya saçan plastik topların, çıplak tene geldiğinde bedene zarar verdiğini anlatan Öksüm, "O arkadaş, ya şakayla ya da kasıtlı olarak bana doğru ateş etti. Ama bu duruma geldik. Üzülüyorum bu tip olaylara. Böyle oyunlar riskli. Dünyanın her yerinde oynanıyor. Ama kıyafetli, kasklı, bilinçli oynanması gerekir. Oynamadan başıma bu olayın gelmesi ise her türlü önlemin daha da sıkı alınması sonucunu ortaya çıkarıyor. Gençler duyarlı olsun, gerekli önlemleri alsın" diye konuştu.

'BEN DE GÖRMEK İSTİYORUM' Tekrar görmek için 5 doktor, 11 profesöre göründüğünü belirterek, ancak bu konuda net cevap alamadığından yakınan Öksüm, "Maddi gücümüz yok. Doktorlar, bu tip vakalarla yeni karşılaştıkları için somut çözüm gösteremiyorlar. Bir dizi ameliyat gerekiyormuş. Ancak bunları ödeyecek gücümüz yok. Bildiğim kadarıyla Isparta’daki arkadaşın durumu, benden iyi. Ona gerekli müdahaleyi yapacaklarmış. Ben de tıbbi anlamda yardım görmek istiyorum. Çok masraflı bir iş için çok ucuz şekilde insan bir organını kaybedebiliyor. Bunun bir oyunla olması ise çok acı veriyor" dedi.

'ŞİKAYETÇİ OLDUK' Oğlunun başına gelen olayla yıkılan öğretmen baba Ahmet Öksüm ise "Çok üzüldük. Elimizden gelen birşey yok. Tedavi için otomobilimizi bile sattık. Ancak hala bir sonuca ulaşamadık. Son zamanlarda bu tip vakalar arttı. Böyle spor olmaz. Yetkililerin bir an önce önlem alması gerekir. Biz, İ.B. hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduk ve adalet önünde hesap vermesini bekliyoruz. 26 yıllık öğretmenim, çocukların eğitimli, güzel yetişmeleri için elimden geleni yapıyorum. Ancak çocuğum için birşey yapamıyorum, hayatımı adadığım devletimin de yardımını bekliyorum" diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
madem paintball oynuyo gözlügünü neden takmamış çocuklar bile oynarken takıyo o gözlügü
cehalet başka neden olcak
cılgınerz ve fırat_utku, gözlerinizi kullanmıyorsanız bu mağdur arkadaşa bağışlayın bence de, bir işe yarar hiç olmazsa. haberi nerenizle, hangi organınızla okuyorsunuz? sizin gibi insanlar yüzünden bu ülke ancak bu kadar gelişebiliyor. birisi haberin başlığını okumuş öteki de fotoğrafa bakmış düşmüş yorum peşine. mağdur kişi sadece o çevrede bulunuyormuş oyunculardan biri eline silahı alıp rastgele sağa sola ateş etmeye başlamış ve uyarılmasına rağmen bu harekete devam ederek, mağdur kişinin görme işlevini kaybetmesine sebep olmuş.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın