YURTHABER

Roma Döneminin Önemli Darphanesi Neikaia’da Basılan Sikkeler Ödemiş Museum Adlı Kitapta Toplandı

Türk Eskiçağ Bilimleri Enstitüsü tarafından yapılan “Eski Grek Sikkeleri Katalogu” çalışmalarının Ödemiş Müzesi koleksiyonlarını kapsayan...

Roma Döneminin Önemli Darphanesi Neikaia’da Basılan Sikkeler Ödemiş Museum Adlı Kitapta Toplandı

Türk Eskiçağ Bilimleri Enstitüsü tarafından yapılan “Eski Grek Sikkeleri Katalogu” çalışmalarının Ödemiş Müzesi koleksiyonlarını kapsayan 7. cildi yayınlandı. “Ödemiş Museum” adını taşıyan kitapta yakınında çöp deponi alanı kurulması gündemde olan Türkönü’ndeki Neikaia antik kentinde basılmış, günümüzde para olarak tanımlanan sikkeler de yer alıyor.

Prof. Dr. Oğuz Tekin ve Yrd. Doç. Dr. Şencan Altınoluk tarafından kaleme alınan kitapta aralarında Küçük Menderes havzasındaki kentlerde de bastırılmış toplam 462 adet Roma sikkesi bulunuyor. 113 tanesi Hypaipa (Günlüce), 70 tanesi Dioshieron (Birgi) ve 47 tanesi de Neikaia’ya (Türkönü) ait olan sikkelerin görüntülerinin ve sikke üzerindeki simgelerin anlatımlarının yer aldığı kitap paralar aracılığıyla bölgedeki tarihe de ışık tutuyor.

Kitapta bulunan Neikaia baskılı İmparator Commodus sikkesinin arka yüzünde Sağlık Tanrısı Asklepios ile Sağlık ve Temizlik tanrıçası, kızı Hygieia ve Kilboslular’ın Neikaiası yazısı dikkatleri çekerken, Neikaia baskılı İmparator Nero sikkesinin arka yüzünde de Aşağı Kilbiani yazısının bulunması yakınlarında çöp deponi alanı kurulacak Neikaia kentinin Roma döneminde üç yüz yıl süreyle para basabilecek öneme sahip olduğunu gözler önüne seriyor.