YURTHABER

Sevdiklerini plakalarında yaşatıyorlar

Türkiye'de birçok vatandaşın araçlara plaka alırken özel plakalar seçmesi dikkat çekiyor. Son dönemde plakadaki harf...

Türkiye'de birçok vatandaşın araçlara plaka alırken özel plakalar seçmesi dikkat çekiyor. Son dönemde plakadaki harf ve sayıları bazı araç sahipleri için neredeyse otomobil kadar önemli. Özel plakalar emniyetten alınırken binlerce lira bağış yapılarak alınırken, geçmiş yıllarda parti, kurum, takım isimlerinin baş harflerinin yer aldığı plakaları alan vatandaşlar bu plakaları İnternette 23 bin lirayı bulan fiyatlardan satılığa çıkarıyor.
Birçok plaka incelendiğinde ya araç sahibinin memleketini, eşinin ya da çocuklarının isimlerinin, sevdiği takımın veya partinin isimlerinin baş harflerinin yer aldığı görülüyor.
İllerde Emniyet Müdürlükleri Trafik Tescil Şubeleri tarafından verilen plakaların kıymeti zaman ve kişiye göre değişiyor. Emniyet Müdürlükleri ise vatandaşların istedikleri plakaları verirken bağış alarak emniyete gelir elde ediyor. Türkiye'de iktidarda olan partilerin ya da vatandaşların gönül verdiği partilerin harf grupları seride denk geldiği zaman plakalar emniyete ciddi gelir kaynağı oluyor. Mersin'de bunun çok güzel bir örneği yaşanıyor. Mersin'de 3 harfli plakalarda seri BJK'ye gelince plakaları almak için emniyetin yardım derneğine yapılan bağışların miktarı bin 500 lirayı buldu. 99 tane olan BJK seri nolu plakaları almak için Beşiktaş'a gönül veren taraftarlar plakalara ortalama bin 500 lira vererek ayırttırdı. 20 yıldır Trafik Müşavirliği yapan Murat Cirit, bazı araç sahiplerinin son yıllarda araç alırken, marka model ve renginin yanın da plakasına da çok önem verdiğini söylüyor. Yeni araç alan vatandaşların çocuğunun ismine göre, tuttuğu takıma göre plaka almaya çalıştığını belirten Cirit, "Bunun en güzel örneğiniMersin'de yaşanıyor. Mersin'de daha önceki yıllarda GS, FB gibi plakalar sırası gelmesine rağmen verilmedi. İlk defa üçlü harf grubuna geçildiğinde BJK plakaları verilmeye başladı. Bu plakayı almak isteyen bir müşterim bin 750 liraya aldığı motosikletinin plakasını BJK olarak alabilmek için emniyete bin 500 lira bağış yaptı. Motosikletine BJK plakasını taktı. Bir senedir bu plakayı bekleyen araç sahipleri vardı. 99 tane olan plakaların önemli bölümünü Beşiktaşlılar Derneği üyeleri aldı" dedi.
Üç harfli plaka gruplarında vatandaşlar asıl memleketlerinin rakam grubunu almayı tercih ediyor. Konyalı olmasına rağmen Mersin'de yaşayan bir sürücü araç aldığında üçlü harf grubunda 42 rakamını tercih ediyor. Sürücüler bu plakalar için en az 100 lira bağışta bulunuyor. Eğer rakam grubu 333, 444, gibi rakamlar olursa bağış rakamı bin lira ve üzerine çıkıyor. Partilerin isimlerinin baş harflerinin bulunduğu plakalarda değerli plakalar arasında bulunuyor. Üçlü harf grubunda bulunan CHP, MHP, AKP plakaları en değerli plakalar arasında yer alıyor. Parti liderlerinin ve üst yöneticilerinin plakaları kendi partilerinin harflerinde oluşurken, bu plakalardan satılığa çıkarılanlar binlerce liraya satılabiliyor. Plakalardaki isim, futbol takımı ve meslek kısaltmalarından sonra partileri temsil eden harflere ilgi de son yıllarda arttı. Öyle ki araç alacak olanlar ya da plakasını değiştirmek isteyenler üç harfli plakalar için 10 bin liradan fazla parayı gözden çıkarmaya başladı. 'Şanslı' plaka sahipleri ellerindeki üç harfli az bulunan plakalara neredeyse bir otomobil parası istiyor.