YURTHABER

Sigara fabrikası 2009'da satıldı

MHP Tokat Milletvekili Reşat Doğru, “Tokat Sigara Fabrikası 2008'de satıldı, 2009 yılında kapandı. O zaman iktidar AKP'dir” dedi.

Sigara fabrikası 2009'da satıldı

MHP Tokat Milletvekili Reşat Doğru, “Tokat Sigara Fabrikası 2008'de satıldı, 2009 yılında kapandı. O zaman iktidar AKP'dir” dedi.

MHP Tokat Milletvekili Reşat Doğru, AKP Tokat İl Başkanı Eyüp Eroğlu'nun Tokat Sigara Fabrikası ile ilgili yaptığı yazılı açıklamaya cevap verdi. Milletvekili Doğru, AKP Tokat İl Başkanı Eyüp Eroğlu'nun ne söylediğini, ne yaptığını bilmediğini ileri sürerek, “2001 yılında özelleştirme kapsamına alındı. Ancak fabrika sattırılmadı. Satılmaması için 21. Dönem T.B.M.M de ve 57. Hükümetle mücadele verdik. Bizim mücadelemizde, özelleştirme süresi 2001'den 2004'e kadar olan zamanı geçirmek ve fabrikayı kurtarmaktı.

Fabrika 2004 de kurtarıldı. Ancak 2002 de AKP iktidara geldi. 2007'ye kadar yani 2. AKP iktidarına kadar fabrika yine sattırılmadı. Ancak 2007 genel seçimlerinden sonra 60. T.C Hükümeti tekrar karar alarak 2008 yılında fabrika yabancılara satıldı. 2008 yılında AKP iktidarında bende TBMM'de milletvekili idim. Fabrikanın satılmaması için TBMM kürsüsünde defalarca açıklama yaptım. Hükümeti uyardım. İşçilerle beraber, Tekel Sigara Fabrikası'ndan Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdüm. Meydanda konuşma yaptım. TBMM basın salonunda basın toplantısı yaptım. Basın toplantısında işçiler ve Tokat halkı binlerce mektup göndermişti. Mektupları gösterdim. Halkı ve hükümeti uyardım. Sigara Fabrikası Tokat'ın tek fabrikası burayı özelleştirme kapsamından çıkartın, esnaf çiftçi bundan zarar görecek dedim. Ancak hiçbir AKP Tokat Milletvekili ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan duymadı. 2008 yılında yani AKP'nin 2. iktidar döneminde fabrika satıldı. Fabrika kapanacak diyorduk. 1 Sene sonra yani 2009 yılında fabrika kapandı” dedi.

Milletvekili Doğru açıklamasında Tokat halkına şu soruları yöneltti;

2002 yılında özelleştirme kapsamına alınan fabrika hangi tarihte satıldı.

2002 yılında AKP iktidara geldi. O zaman fabrika çalışıyor mu idi.

2. AKP iktidarında ne oldu da satış kararı verildi.

Satılan fabrika AKP vekillerinin bu fabrika bizim namus ve şerefimizdir kapanmayacak şerefimizdir, kapanmayacak dediler, namus ve şeref ne oldu da 2009 yılında fabrika kapandı.

Fabrika işçileri 4/C kapsamına alındı. Mağdur edildi. Fabrika işçileri kışın ortasında buz gibi su ile Ankara da ıslatılıp coplatan kimler, biber gazı ile saldırılıp mağdur edilen kimler.

AKP İl Başkanı Eyüp Eroğlu eğer adil bir insansa bu sorulara sırası ile cevap verir.

Çaykur özelleştirme kapsamında olmasına rağmen, Başbakan RTE'i özelleştirme yaptırmayacağım dedi. Başbakan Çaykur'a sahip çıkıp sattırmazken Tokat Sigara Fabrikası'nı neden sattı.

Özelleştirme kapsamında mülkiyet devri hariç, satılamaz ibaresi varken, fabrika kapatılıp, mülkiyeti satıldı.

Diyarbakır Yaprak Tütün İşletmesi halen çalışıyor. Neden bizim işletme ve fabrika satılıp kapatıldı” dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
sayın reşat bey bü gün hürsöz ve sesimiz gazetesi neden BEDAVA dağıtıldı
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler