YURTHABER

Tıp Fakültesi Öğrencileri Beyaz Önlüklerini Giydi

Pamukkale Üniversitesi'nde (PAÜ) Tıp Fakültesi 1'inci sınıf öğrencileri için beyaz önlük giyme töreni düzenlendi.PAÜ Kongre...

Tıp Fakültesi Öğrencileri Beyaz Önlüklerini Giydi

Pamukkale Üniversitesi'nde (PAÜ) Tıp Fakültesi 1'inci sınıf öğrencileri için beyaz önlük giyme töreni düzenlendi.

PAÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törene PAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Ali Keskin, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kılıç, PAÜ Genel Sekreter Vekili Prof. Dr. Kenan Çoyan, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kılıç yaptığı konuşmada, beyaz önlüğün dürüstlüğü, çalışkanlığı, çevreciliği temsil ettiğini belirterek, tıp öğrencilerini ileride de bu değerleri taşıması gerektiğini söyledi.

Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Herken ise, ‘Bu Topraklarda Hekimlik’ konulu açılış dersi verdi. Gerçekleştirdiği sunumda tıp kelimesinin Arapça bir kelime olduğuna değinen Prof. Dr. Hasan Herken, tıp kelimesinin ustalık, işin ehli olma, nazik, nezaket, çok iyi ve titiz inceleme anlamına geldiğine değindi. Modern tıp uygulamalarının insan bedenini teknolojik uygulamaların nesnesi haline getirdiğini ifade eden Prof. Dr. Herken, “Tıp mesleği acı içindeki insanlara yardım etme, motivasyonunu kaybetmeye başlamış ve hastalar bilimsel bilginin değerini bildikleri halde, verilen,verilmeyen bakım hizmetlerinden şikayet etmeye başlamışlardır” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Hasan Herken tarafından verilen açılış dersinin ardından, Tıp Fakültesinde bu yıl eğitim- öğretime başlayan 105 öğrenciye, önlükleri Tıp Fakültesi öğretim üyeleri tarafından giydirildi.