YURTHABER

Toroslu öğrencilerin fiziksel aktivite düzeyleri ölçüldü

Antalya Toros Koleji 4. ve 5. sınıf kız ve erkek öğrencilerinin, fiziksel aktivite düzeyleri ölçüldü....

Toroslu öğrencilerin fiziksel aktivite düzeyleri ölçüldü

Antalya Toros Koleji 4. ve 5. sınıf kız ve erkek öğrencilerinin, fiziksel aktivite düzeyleri ölçüldü. Bu kapsamda, öğrencilerin spora fiziksel uygunlukları bilimsel verilerle ortaya kondu.

Konuyla ilgili Toros Eğitim Kurumları’ndan yapılan açıklamaya göre, Balıkesir Üniversitesi’nde bilimsel çalışma yapan Yusuf Urlu, tez konusu olarak 12-13 yaş grubu öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeylerinin sağlık ile ilişkilerini araştırmak için Toros Koleji’ni pilot okul olarak seçti.

Bu kapsamda, kız ve erkek öğrencilerin kuvvet, dayanıklılık, sürat, esneklik testleri ile boy, kilo, yağ ölçümleri ve beden kitle endeksi (BKİ) ölçümleri alındı. 200 öğrenci gurubunda yapılan çalışmalarda, fiziksel verilerinin dışında iki gün hafta içi ve bir gün hafta sonu olmak üzere 3 günlük aktivite anketi düzenlendi.

Yapılan bu çalışmayı değerlendiren Toros Koleji Müdürü Onur Meşekoparan, “Yapılan bu çalışma, planlar yapma konusunda bizi yönlendirmiş oldu. Sağlık durumları elverişli olmayan fiziksel aktivitesi düşük öğrencilerimizin aileleri ile iletişim kurarak daha sağlıklı olmaları için ortak yapabileceğimiz çalışmalar hakkında kararlar aldık. Yetenekli ve spora elverişli öğrencilerin tespiti ise bizlere onlar üzerinde bu konuda daha dikkatli durmamızı ve yeni aktiviteler, değişik spor faaliyetleri ile desteklememiz noktasında işe yaradı.” diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın