YURTHABER

Üzümlü’de Modern Tarım Yatırımları

Erzincan Valisi Selman Yenigün, Üzümlü İlçesi Altınbaşak Beldesi’nde yapılan ve 595 bin TL’ye mal...

Üzümlü’de Modern Tarım Yatırımları

Erzincan Valisi Selman Yenigün, Üzümlü İlçesi Altınbaşak Beldesi’nde yapılan ve 595 bin TL’ye mal olan ve % 75 ‘ i devlet tarafından desteklenen Toplu Basınçlı Sulama projesini yerinde inceledi.

Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Alİ Lek, Üzümlü Kaymakamı Davut Sinanoğlu, Üzümlü Belediye Başkanı Av. Sami Sertadım ve Altınbaşak Belediye Başkanı Ercan Bektaş’tan bilgiler alan Vali Yenigün daha modern sulama sistemleri ile verimliliğin artacağını söyledi.

Vali Yenigün; “Toplu Basınçlı Sulama projesiyle daha önceden yapılan sulama sistemlerinin daha modern, daha teknik sulama sistemleri uygulamamız lazım. Dolayısı ile çiftçimize köylümüze bu noktada ileri teknikleri uygulayarak onların daha iyi bir verim elde etmelerine vesile olacak bu çalışmaları yapmamız lazım. Bu yatırımın toplam maliyeti 595 bin tl Tarım Bakanlığı tarafından Kırsal Kalkınma Yatırımları Programı çerçevesi içerisinde % 75 ini devlet tarafından hibe olarak verilmektedir. Bu sulama sistemiyle istenen her biçimde sulama yapılabilecektir. Sulamada en çok arzu ettiğimiz sistemler; damlama sulama ve yağmurlama sulama yöntemleridir. Bu basınçlı sulama projesinde her iki sulama yöntemi de kullanılabilmektedir. Birim alanda verimi arttırdığımız zaman tabi ki ekonomik yönden bir karlılık noktasına ulaşmış olacağız. Köylümüzün de, çiftçimizin de ürünü daha iyi değerlenmiş olacak. Projede emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Tesisimiz çiftçilerimize hayırlı olsun’ dedi.