YURTHABER

Zini Gediği Katliamı'na soruşturma

Erzincan'da Dersim Harekaatı'nın devamında kurşuna dizilerek öldürüldükleri öne sürülen 100 kişi için suç duyurusunda bulunuldu.

Zini Gediği Katliamı'na soruşturma

Erzincan'ın Kılıçkaya Köyü'nde 1938 yılındaki Dersim Harekatı'nın devamında kurşuna dizilerek öldürüldükleri öne sürülen yaklaşık 100 kişi için yakınlarını kaybedenler ve köylüler Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu. Köylülerin avukatı Sezai Demirbilek, bugüne kadar kurşuna dizilerek öldürülen yaklaşık 100 kişi için suç duyurusu yaptıklarını ve taleplerinin tespit edilecek toplu mezardan kemik ve DNA testi mağdur yakınlarının aile bireylerine naaşlarının teslim edilmesini istediklerini ifade etti.

1938 yılında Dersim Harekatının uzantısı olarak, Erzincan’ın merkeze bağlı Kılıçkaya Köyü'nden 17 ve çevre köylerden toplanan 100 kadar Alevi vatandaş, Kılıçkaya Köyü'nde ahıra kapatılıp ardından köyün Tunceli sınırındaki Zini Gediği’ne çıkartılarak kuruşuna dizilip katledilmesi iddiaları nedeniyle köylüler savcılığa soruşturma açılması için başvurdu. Kent merkezine 25 kilometre uzaklıktaki 95 hane, 300 nüfuslu Kılıçkaya köyünde, katliam tanıklarından 90 yaşındaki Hasan Ali Düzgünkaya babasının ve 2 amcasının da aralarında bulunudğu 17 kişinin askerler tarafından ahıra kapatıldığını ve ertesi günde dağa doğru götürüldüklerini gördüklerini belirterek, "17 yaşındayım. Bu 17 kişiden hariç köye bir kamyon geldi. Ben bunu görmedim ama o zaman kadınlar söylemişti. Onun içinde de elleri bağlı kişiler varmış. İşte bunların hepsi Zini Gediği’nde kuruşuna dizilerek öldürüldüler. Biz daha sonra buradan sürüldük ve 9 yıl sonra geri döndüm. Burada krom maden ocağı açıldı. Maden ararken o kemikleri ve kafatasları orada gördüm" dedi.

Zini Gediği Katliamı tanıklarından bir başkası olan 87 yaşındaki Cansa Düzgünkaya da ağabeyi ile köyün altında harmanda çalıştıklarını ve brandalı bir arabanın geldiğini gördüklerini ifate edereke belirterek, şunları anlattı:

"Ağabeyim arabanın peşinden gitti. Gördüklerini bana bize anlattığında üstü çadırla kaplı arabanın içinde insanlar çökmüş vaziyatte otururken etrafında jandarmalar varmış. Sonra karakol komutanı gelerek araba bakmış ve Zihni Gediği’ne doğru yola çıkmışlar."

Köy sakinlerinden Kenan Düzgünkaya kurşuna 1938’de dağa götürülüp öldürülen kişilerin köyün üzerinden götürüldükleri yeri, Hasan Ali Düzgünkaya ise köylerinden toplanan yaklaşık 100 kişinin 1 gün boyunca hapsedildikleri ahırı göstererek, katliam izlerinin halen tazeliğini koruduğunu söyledi.

Köylülerin avukatı Sezai Demirbilek ile Adliye binasına giderek şikayet dilekçesi veren köy sakinlerinden Dr. Erdal Çetinkaya, katliamın ardından şimdiye kadar insanların korkularından dolayı acıları ile yüzleşemediğini ve herhangi bir girişimde bulunamadıklarını anımsattı. Çetinkaya, daha açık ve demokratik bir zeminde insanların daha cesaret bulunduğunu belirterek şunları söyledi:

"Başbakanımızın da Dersim Katliamı'ndan bahsetmesinden sonra da şikayette bulunmuşlardır. Bunlardan biri de benim dedem. Erzincan-Tunceli sınırında bulunan Zini Gediği denen yerde öldürülerek katledilmiştir. Kemikleri şu an açıkta bulunmaktadır. Dedemin mezarı dahi yok, kefensiz yatmaktadır. Bunun için şikayetçi oldum. Bu kemiklerin adli tıpa gönderilmesi DNA testi yapılması ve dedeme ait olup olmadığının belirlenmesini istiyorum."

Köylülerin avukatı Sezai Demirbilek‘te şimdiye kadar herhangi bir başvuru yapılmadığını belirterek Tunceli’den iki avukat arkadaşının desteği ile suç durusunda bulunduklarını vurguladı. Demirbilek, "Bizler mağdur yakınları ile bölgede halen toplu bir mezar olduğunun tespit edilmesini, tespit edilen toplu mezardan kemik ve DNA tespiti yapılarak mağdur yakınlarının aile bireylerine naaşlarının teslim edilmesini istedik. Bu talep oldukça insani bir taleptir. Bu talebimiz savcılık tarafından değerlendirilmektedir. Şu anda soruşturma devam ediyor. Biz bu soruşturmadan oldukça umutluyuz. Şayet iç hukuk yollarından herhangi bir sonuç alamazsak AİHM’ye bu olayı taşımayı düşünüyoruz" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 41 yorum
YAPANLARIN ELLERİNE SAĞLIK, ŞU AN VAKİT GEÇİRMEDEN HEMEN BÖYLE BİR TEMİZLİK HAKKARİ, ÇUKURCA , ŞEMDİNLİ VE YÜKSEKOVADA YAPILMASI GEREKLİ, HEMDE ACİLEN
SANA DİYECEK KELİME BULAMIYORUM GERÇEKTEN SADECE ŞUNU KULAĞINA KÜPE ET (YARADILANI SEVERİM YARADANDAN ÖTÜRÜ)
bu yorumu beğenenleride yorumu yazanıda Allah'a havale ediyorum.başta kötü kelime kullanacaktım ama o kötü kelimenin yanına bile yaklaşamıyacak kadar aşşağılık olduğunuzu hissettim gerek ki bundan anlayasınız ama siz de insanlık olduğuna bile inanmıyorum
aynen
SANA SÖYLENİCEK ÇOK LAF VAR DA SÖYLEMİYİM ÇÜNKÜ YAZMAYA BİLE DEĞECEK KARAKTERDE BİRİ DEĞİLSİN SENİN GİBİ BİRİ İÇİN DEĞMEZ ZATEN SEN SEVİYENİ VE ZEKA DURUMUNU BELİRTMİŞSİN BENİM EKLEYECEK BİŞEYİM YOKKK
AYNEN BU BAKTERILER ANCAK BÖYLE TEMIZLENIR ...
Teşekkür ederim arkadaşım ben sizin derecelik öğrencileriniz için yüreğimi veriyorum. siz se benim yüreğimi yakmaya çalışıyorsunuz. Ne kadar haklı sebepler üretilmeye çalışılsa da aslında bunların büyük oranda uydurma sebepler olduğunu bilen bilir. Yüreği temiz insanlara selamlarımla sevgilerimle.
alevitır lik din degildir dersi mi bilmem ama ordaki ayaklan ma ülkeye karşı yapılmış.alevi sunni meselesi degildir.isyanın karşılıgıdır.ceteleşmenin yagmacılıgın sebebidir.dersim katliamı degil dersim bastırılmasıdır.adaletin terazisi yoktur her zaman
Tarihini biLmeyen oLaya at gözLüğüyLe bakanLar konu ne oLursa oLsun orada katLediLdi insanLar, AdaLetin terazisi yokmuş, AdaLet diye bi kawram warmıki türkiyede ??? geçmişten bugüne susturdunuz katLettiniz,bide bununLa gurur duyuyosunuz heLaL size bea...
borcka00 sende kardeşim bastırma farkllıdır katliyam farklıdır ozman israilde sadece bastırma politikası yapıyor oylemei cahil olmayınız bilincli yazınız
arkadaş411 senin israil örnegin çok saçma. filistin nereeee dersim neree. filistinliler ülkelerini itedi dersimlşiler ???
T.C. ne babam bile baş kaldırırsa kalemini kırmak bana vaciptir, ya sev ya terket!
o kadarda degıl ben mudur . bazen bende dehset dusunceler ıcınde buluyorum kendımı ama herseyın hayırlısı bır sey olmaz allahın ıznıyle vatanımıza
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler