10 yıl gençleşmek için uzmanlardan 250 öneri

Gazeteci Özgür Gökmen Çelenk, 'Gençlik Sırları' adını verdiği kitabında genç görünmek ve sağlıklı yaşamak için neler yapılması gerektiğini yazdı. Kitapta, her biri alanında uzman olan 23 tıp doktorunun tavsiyeleriyle oluşturulmuş 250 farklı genç kalma önerisi var.

10 yıl gençleşmek için uzmanlardan 250 öneri

Uzun yıllardır sağlık alanında gazetecilik yapan ve Posta gazetesinin sağlık editörü olan Özgür Gökmen Çelenk, sağlıkla ilgili yaptığı dizi yazılarıyla yüzbinlerce kişiye ulaştı. Özgür Gökmen Çelenk, bu alandaki deneyimlerini şimdi de 'Gençlik Sırları' adını verdiği kitabına aktardı.

Kitapta, ömrü kısaltan alışkanlıklardan, göbek eritmek için yapılacak en iyi diyetin hangisi olduğuna, gençlik genlerini uyaran beslenme tarzından, yaşlanmayı tersine çeviren tedavilere, uyku apnesi, uykusuzluk, huzursuz bacak sendromu gibi günlük yaşamın kalitesini düşüren rahatsızlıklardan, insan ruhunu esir alan takıntılardan kurtulma yollarına kadar çok sayıda konu ele alınıyor.

Capture

Kitaba görüşlerini aktaran doktorlar arasında da kalp ve damar cerrahisi, fitoterapi, nöroloji, psikiyatri, estetik cerrahi, üroloji, metabolizma hastalıkları, diyetisyen, geriatri, iç hastalıkları, kardiyoloji, enfeksiyon, nefroloji, fizik tedavi, göz ve gastroenteroloji uzmanları bulunuyor.

Capture

Özgür Gökmen Çelenk kitabın önsözünde şunu belirtiyor:

"Tarihçi Yuval Noah Harari, 'Homo Deus' kitabında '2010'da tüm dünyada obezite ve obeziteye bağlı hastalıklar 3 milyon insanın ölümüne neden oldu. Terör ise 7 bin 697 can aldı. Aşırı şişmanlık artık açlıktan fazla öldürüyor. Amerikalı ve Avrupalılar için fast food ve şekerli içecekler El Kaide'den çok daha ciddi bir tehdit' diye yazıyor. Bunun gerçeklik payı var. Pek çok önlenebilir hastalığın temelinde yanlış beslenme ve hareketsizlik yatıyor. Yazdığım kitabın önemli hedeflerinden biri obezite dahil pek çok kronik hastalığı önlemek, bu hastalıklarla mücadele yöntemlerini anlatmak. Genç görünmenin yolu sağlıklı yaşam kurallarından geçiyor. Bu kuralları hayata geçirdiğinizde yaşlanmayı geciktirebilir, 10 yıl genç görünebilir, kronik hastalıklardan korunabilir, mutlu ve doyumlu bir ruh haline kavuşabilirsiniz."


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler