YEMEK

3 ay boyunca taze kalıyor! Yiyen doktor yüzü görmüyor

3 ay boyunca taze kalıyor! Yiyen doktor yüzü görmüyor

Siirt’in Pervari ilçesine bağlı köylerde yaşayan kadınlar, yaptıkları kurutları satarak aile ekonomisine katkıda bulunuyor.

Pervari'de toplanan kadınlar önce sütü kaynatıyor, sonra yoğurt kıvamına gelen sütü elleriyle yoğurup istedikleri kıvama getiriyor. Kadınlar, istedikleri kıvama getirdikleri yoğurdu daha sonra kurut haline getiriyor. Kadınlar, ortalama 100 ile 150 kilogram arasında yaptıkları kurutları Siirt kent merkezindeki peynir satıcılarına getirip kilogramını 15 liradan satıyor.

AW139320_01

Kurutun tansiyon, şeker ve kalp gibi hastalıklarına iyi geldiğini belirten satıcı Abdulkadir Toprakçı, soğuk geçen kış aylarında hastalıktan korunmak için iyi bir besin olduğunu, yıllardan beri tüketildiğini söyledi. Toprakçı, kurutun Siirtliler tarafından çok fazla talep edildiğini belirtti. Kadınların bu aylarda yapıp piyasaya sürdüğü kurutun alıcılarını beklediğini aktaran Toprakçı, "Kurutu alan vatandaşlar bunu yayla çorbası gibi yapıyor. Çok lezzetli ve tadı güzeldir, sağlıklıdır. 3 ay taze saklanabilir. Tansiyon, şeker ve kalp hastalıklarına iyi geldiği biliniyor. Eskiden vatandaşlar bunu yiyordu hastaneye gitmiyordu, biz kilosunu 25 liraya satıyoruz" dedi.

AW139320_04

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Keşke Kahramanmaraş a da gelse.Çok lezzetli.
Geri Dön