Aç karna yememeniz gereken besinler

Sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazlarından biri de kahvaltıdır. İyi bir kahvaltının güne başlamak için şart olduğunu belirten uzmanlar, sabah tüketilecek besinlerin de önemine dikkat çekiyor.

Aç karna yememeniz gereken besinler

Bazı besinlerin günün ilk saatlerinde boş mideyle tüketilmemesi gerekiyor. Aksi halde bu besinler kan şekerini hızlıca artırıp düşmesine neden olabiliyor.

Diyetisyenlere göre sabah aç karna doğru besinleri tüketip mideyi yormamak gerekiyor. İşte aç olarak yenmemesi gereken sebze ve meyveler;

-Baharatlar

baharat

Baharatlar açken mide mukozasına zarar verirler. Bu da sindirim sisteminde birçok soruna yol açar.

-Salatalık ve diğer yeşil sebzeler

Çiğ sebzeler zengin amino asit kaynağıdır. Ancak boş mideyle tüketildiğinde yanma, şişkinlik ve karın ağrısına sebep olabilirler.

-İşlenmiş et

sucuk-salam-sosis

İşlenmiş etlerin kanser riskini artırdığını her fırsatta dile getiren uzmanlar, sadece sabahları değil her öğünde işlenmiş etlerden uzak durulması gerektiğini belirtiyor.

-Narenciyeler

Narenciyeler meyve asitleri açısından zengindir. Boş mideyle yenmeleri yanma ve gastrite sebep olur.

-Portakal

portakal suyu

Aç karnına tüketildiğinde portakal gastrit ya da alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

-Meyve suyu

Taze sıkılmış olsa bile meyvedeki şeker kan şekerini hızla yükseltir. İlla içmek istiyorsanız çok az miktarlarda tüketmelisiniz.

-Domates

Domates yüksek miktarda tanik asit içerir ve midenizin asit seviyesini artırır. Bu da gastrite sebebiyet verebilir.

-Şekerleme

Şeker yemek henüz uyanmış pankreasımızdaki insülin seviyesini bir anda yükseltir. Bu da diabete varan sorunlar yaratabilir.

-Muzlu yoğurt

muzlu-yogurt

Bazı diyetisyenler sabahları muzlu yoğurt yemenin kardiyovasküler rahatsızlıklara neden olabileceğini öne sürüyor. Ayrıca yoğurt, aç karnına tüketildiğinde faydalarını kısmen kaybediyor. Yoğurdu yatmadan hemen önce ya da yemeklerden 2 saat sonra yemenin daha doğru olduğu savunuluyor.

-Muz

Açken yiyeceğiniz muz kandaki magnezyum seviyesinde ani ve keskin bir artış yaratır. Bu da kalbiniz için zararlı olabilir.

-Asitli içecekler

Günlük yaşantımızda da sınırlamamız gereken asitli içecekleri sabah içmekten kaçınmalıyız. Pankreas gereken insülin seviyesini ölçemeyeceğinden kan şekerinde ani bir artış görülebilir ve asit-baz dengesi bozulabilir.

-Yoğurt ve fermente süt ürünleri

Boş mideyle yiyeceğiniz yoğurt oluşturacağı hidroklorik asitle faydalı bakterileri yok edecektir.

-Soğuk asitli içecekler

Sabahları asitli içecekler içmek mukus dokularına zarar verip mideye giden kan akışını azaltır. Bunun sonucunda da sindirim işlemi yavaşlar.

-Armut

Armutun içindeki lifler boş midenizdeki hassas mukoza dokusunu zedeleyebilir. Sabah erken tüketmemekte fayda var.

-Mayalı hamur işleri

Mayalı yiyecekler açken yendiğinde mide duvarınızda rahatsızlık yaratıp şişkinliğe sebep olurlar.

-Hurma ve domates

domates_1457539968

Hurma ve domates aç karna tüketildiğinde mideyi rahatsız ediyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
Kahvaltıyı komple kaldırın. Geriye bişey kalmadı.
işin dozunu iyice kaçırdınız hhaa..Aç karnına şunu yemeyin bunu yemeyin,tok karnına şunu şunu tüketmeyin vs. Vay efendim bunları yerseniz kilo alırsınız,bunları yerseniz kan şekeri,kolesterolünüz artan,kalp hastası olursunuz,kanser olursunuz vs..yaa yeter..yeter..!! Beslenme konusunda her kafadan sesler yükseliyor..yahu kardeşim ne yiyecek bu millet..herkes bunları yazıyor iyi de bu yazılanlar kafa karıştırıyor,insanlara daha çok zarar veriyor..Bunları araştıranları ,yazanları sorumlu davranmaya davet ediyorum.
Diğer Haberler