Mynet Trend

Adolf Hitler Hakkında Bilinmeyen 11 Bilgi

Tarihin en ünlü diktatörlerinden olan ve Nazi ordusuyla tüm Avrupa'ya korku salan Adolf Hitler'in bilmediğimiz bazı özellikleri ve yaşadığı hadiseler var. Hitler'in çocukluktan ölümüne kadar başından geçen ilginç olayları ve tesadüfleri sizler için derledik.

Adolf Hitler Hakkında Bilinmeyen 11 Bilgi

İlk ölümden dönüşü

Hitler'in ilk ölümden dönüşü henüz 4 yaşındayken yaşandı. İsmi bilinmeyen bir gölde boğulan küçük Hitler söylenenlere göre bir rahip tarafından kurtarılmış. Eğer rahip olmasaydı tarihin akışı çok farklı gelişebilirdi.

İlk aşkı yahudiydi

Yahudi düşmanlığıyla bilinen Adolf Hitler 16 yaşındayken kendisiyle aynı okula giden yahudi bir kız olan Stefanie Isak'a büyük bir aşk besliyordu. Ancak Adolf bunu hiçbir zaman dile getirememiş.

Akrabası kendisine düşmandı

Adolf Hitler'in İngiltere'ye karşı başlattığı savaşta Liverpool'a bir saldırı yapıldı. O bölgede bulunan kendisinin öz yeğeni William Patrick'in de evi yerle bir olurdu. Hırs yapan Patrick, Amerika'ya taşındı ve orduya girerek Hitler'e karşı savaştı.

I. Dünya Savaşı'nda ölümden döndü

1. Dünya Savaşı sırasında ciddi bir şekilde yaralanan Hitler cephede ölümle burun buruna kalmıştı. Neredeyse hayata gözlerini yumacakken Hitler'i bir İngiliz askeri kurtardı. II. Dünya Savaşı'nda yapacaklarını bilseydi bundan pişman olurdu.

Toplama kamplarına hiç gitmedi

Kendisinin liderliğinde kurulan toplama kamplarına bir kez bile gitmedi. Ama orada olanların sorumlusu kendisiydi.

Sigara karşıtı kampanyaları başlatan kendisiydi

Adolf Hitler her ne kadar cani olarak anılsa da söz konusu halkının sağlığı olduğunda elinden geleni yapıyordu. Tarihin en başarılı sigara bırakma kampanyasını başlatan Hitler bu konuda çok başarılı oldu. 1941 yılında yayınlanan bu kampanya reklamının üzerinde "Siz onu değil, o sizi yok ediyor" yazıyor.

Nobel'e aday gösterildi

Başlangıçta Almanya'da ve çevre ülkelerde ılımlı gözüken Adolf Hitler 1939 yılında Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi.

D-Day sırasında fosur fosur uyuyordu.

D-Day olarak bilinen ünlü Normandiya çıkarması sırasında Adolf Hitler adeta horul horul uyuyormuş. Müttefiklerin Nazileri darmadağın ettiği çıkarmada söylentilere göre Hitler uyuduğu ve uyandırıldığında kızdığı için savaş hakkında planlama yapılamamış.

Sevdiği tek yahudi

İlk aşkını saymazsak Adolf Hitler'in sevdiği tek bir yahudi vardı. Avusturya'dan tanıdığı bir doktor zamanında ailesine yardımlarda bulunmuş ve hiçbir şekilde ücret talep etmemişti. Bunardan dolayı Hitler yahudi doktora "Asil Yahudi" ünvanını takmıştı.

Ünlü kitabı

Hitler'in ünlü kitabı olan Kavgam'ın (Mein Kampf) tüm yayın gelirleri yardım kuruluşlarına bağışlanıyor. Bavyera hala kitabın telif haklarına sahip ancak gelirleri bağışlayacak yardım kuruluşu bulmakta zorlanıyor. Kitabın telif hakkı süresi bu aylarda dolacak ve herkes tarafından satılıp yayınlanabilecek.

Yetenekli bir ressamdı

Adolf Hitler'in bu sert ve cani görüntüsünün altında bir sanatçı yatıyordu. Küçük yaşlarda yapmış olduğu boyacılıktan, ressamlığa özenen Hitler'in birçok resmine Amerika Birleşik Devletleri tarafından el konuldu ve sergi yasağı kondu. Aradan yılların geçmesinin ardından eserler 2009 ve 2012 yıllarındaki sergilerle satıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön