Amerika ve İngiltere'de Hızlı Tren Yok mu?

Binali Yıldırım'ın iddiasına göre bugün İngiltere ve ABD'de bile hızlı tren yok. Gerçekten öyle mi?

Amerika ve İngiltere'de Hızlı Tren Yok mu?

“Bugün Amerika’da bile hızlı tren yok. İngiltere'de yok ama Türkiye’de hızlı tren hayali hükümetimiz döneminde gerçeğe dönüştü.”

- Binali Yıldırım (Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı)

Hızlı Tren Nedir?

Genel tanımıyla Hızlı Tren, eğer eski tip raylar üzerinde gidiyorsa saatte 200km hızı aşanlara, yeni döşenmiş raylarda gidiyorsa ise saatte 250km hızı aşan trenlere verilen bir isim. Dünyada Hızlı Tren adıyla bilinen bu trenler özellikle Uzak Doğu’da ve Avrupa kıtasında sıklıkla görülen bir sistem olarak biliniyor.

Bakan Binali Yıldırım’ın iddiasına gelecek olursak ise, aslında Hızlı Tren uygulamaları günümüzde hem İngiltere, hem de ABD topraklarında mevcut. İngiltere’de Londra’yı Kıta Avrupa’sına bağlayan ve direkt olarak Manş Tünelinden ilerleyen Eurostar hattı bulunuyor. Bu hat İngiltere’deki yolculuğunda zaman zaman 300km/saat hıza kadar ulaşabiliyor.

ABD örneği ise İngiltere kadar gelişmiş durumda değil. Özellikle eyaletler ve şehirler arası mesafelerin çok büyük olması ve oldukça gelişmiş bir hava taşımacılığı sisteminin bulunduğu ABD’de Hızlı Tren bir yerde görülüyor.

Genel değerlendirme sonucu, hem ABD hem de İngiltere’de Hızlı Tren servislerinin bulunmasından ötürü Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın iddiasında doğruluk payı yok.

Binali Yıldırım'ın bu beyanatı üzerine Doğruluk Payı editörlerinin hazırladığı detaylı analize buradan erişebilirsiniz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Buna inananlar var biliyor musunz
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler