EĞİTİM

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Ampul nasıl yazılır? Ampul mü ampül mü, TDK'ye göre doğru yazılışı nedir?

İnsanlar yaşamın içinde çok fazla kullandığı sözcüklerin nasıl yazıldığı konusunda kafa karışıklığı yaşayabilir. Kelimelerin doğru yazım şekilleri ve Türkçe dil bilgisi konularında birincil kaynak olan Türk Dil Kurumu devreye girer. Türk dilinin muhafaza edilmesi ve gelişmesi için TDK yazım sözlüklerini internet ortamında yayımlamıştır. Bu sayede merak edilen doğru yazım şekilleri kolaylıkla öğrenilebilir. Ampul, telaffuz ve yazım hatası yapılan kelimelerden biridir. Peki ampul nasıl yazılır?

Türk dili, içerisinde yer alan dil ögeleri bakımından oldukça çeşitlidir ve ifade olanağı en geniş diller arasında yer alır. Çok fazla sözcük olmasından dolayı bazı kelimelerin yazılışında hatalar yapılabilmektedir. Günlük yaşam içerisinde ampul sözcüğü sıklıkla duyulan sözcükler arasında yer alır. Yazı ve telaffuz dili çerçevesinde hata yapılan bazı kelimeler bulunur, bunlardan biri de ampul sözcüğüdür.

Bu tür kelimeler, yabancı kaynaklı olmasından dolayı ses kurallarına ve Türk dil yapısına aykırı olabilir. Bu nedenle ampul vb. sözcüklerde hatalı telaffuz ve yazım hatası yapmak çok olağan bir durumdur. Ancak, ampul gibi yazarken tereddüt yaşanan sözcüklerin doğru kullanım şekli Türk Dil Kurumunun yayımladığı yazım sözlüklerinden kolaylıkla öğrenilebilir.

Ampul nasıl yazılır?

Günümüzün en önemli sorunlarından bir tanesi yazı dilinde yapılan dil bilgisi hatalarıdır. Bu konuda doğru zannedilen ya da bilmeden yanlış kullanılan pek çok kelime mevcuttur. Bunlardan bir tanesi de ‘ampul’ kelimesidir. Ampul yazımı konusunda kafa karıştıran durum kelimenin 'ampul mü ampül mü?' şeklinde olması gerektiğidir. Ampul, ışık yayan ve armut şeklinde olan cam bir şişedir. Ampuller, odayı veya ortamı aydınlatan aletlerdir. Dilimize Fransızcadan geçen bu kelimenin ‘ampül’ biçiminde telaffuz edilip, yazılması dil bilgisi hatası olarak değerlendirilir. Ampül biçiminde telaffuz edilen sözcüğün doğru yazılışı ‘ampul’ şeklinde olmalıdır.

Ampul doğru yazımı

Türk dili, yabancı dillerden gelen kelimeleri zamanla Türkçeleştirip, bünyesine alan bir dildir. Bu kelimeler, çok sık kullanılan ve hatta yabancı olduğu bilinmeyen kelimeler olabilir. Yabancı kelimeler, Türk ağız yapısına aykırı olabilir ve bu durumda telaffuz ve yazım hatası yapılabilir. Ampul sözcüğü internette çok sık aratılan ve yazılışı merak edilen sözcüklerden biridir.

Bu tür sözcüklerin hatalı kullanımı yayıldıkça bilgi kirliliğine neden olabilir. Bu nedenle bilgi kirliliğini önleyebilmek ve dili doğru kullanmak için dil ögelerinin nasıl kullanıldığını bilmek gerekir. Buna göre ampul sözcüğünün doğru ifade biçimi ‘ampul’ biçiminde olmalıdır. Ampul TDK tarafından incelenmiştir, kelimenin doğru ve yanlış kullanımları ise aşağıdaki gibidir.

  • Ampul (Doğru kullanım)
  • Ampül (Yanlış kullanım)

    Keşfet


En Çok Aranan Haberler