YURTHABER

Anadolu İzci Liderleri Kayseri’de Buluştu

Pozitif Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü tarafından düzenlenen ‘Anadolu LEP-3 (Lider Eğitim Programı) Sarımsaklı Baraj...

Anadolu İzci Liderleri Kayseri’de Buluştu

Pozitif Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü tarafından düzenlenen ‘Anadolu LEP-3 (Lider Eğitim Programı) Sarımsaklı Baraj Gölü’nde 21 ilden yaklaşık 300 izci liderinin katılımıyla gerçekleştirildi. 3 gün süren kampta izci liderleri, geleneksel izci ateşini yakıp coşkuyla marşlar söyledi.

Pozitif Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü ve İstanbul’da bulunan Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘Anadolu LEP-3’ Sarımsaklı Baraj Gölü’nde yapıldı. İlki Ankara’da ve 2.’si İstanbul’da düzenlenen kampın üçüncüsüne Tokat, Diyarbakır. Sivas, Adana, Afyonkarahisar, Gaziantep, Şanlıurfa, Elazığ, Malatya, Ankara, Konya, Osmaniye, Kırıkkale, Aydın, Karaman, Kahramanmaraş, Adıyaman, Van, Hatay, Kayseri, Aksaray’dan 30 kulüp katıldı. İzci Liderleri, Sarımsaklı Baraj Gölü çevresine yaklaşık 100 adet çadır kurdu. LTK (Liderlik Temel Kursu) eğitimi alan izci liderlerinin katıldığı kampın alanı, Türk bayrakları, T.İ.F, Pozitif ve Zinde Kulüplerinin flamalarıyla donatıldı. Günün erken saatlerinde kalkan izci liderleri, kahvaltının ardından izciliğin en küçük birimi olan obalara ayrıldı. Obalarına kurt, pars, horoz, kartal, at, ayı, arı gibi isimler veren izcilere ilk teftişi obabaşları yaptı. Kılık kıyafet, çadır kurma, çadır ve çevresini temiz tutma, obasını en iyi temsil etme gibi kriterlerle denetlenen liderler, ardından izci ve gençlik marşlarını söyleyerek, tek sıra halinde tören alanına geçti. Burada da yapılan ikinci teftiş ve tekmil töreninden sonra bayrak töreni yapıldı. 3izciden oluşan nöbetçi ekip, ‘Şerefi ile koruduğum bayrağımı teslim ediyorum’ diyerek Türk bayrağını diğer nöbetçi ekibe öperek teslim etti. Nöbeti devralan ekip de ‘Şerefi ile koruyacağım bayrağı teslim alıyorum’ diyerek bayrağı öpüp teslim aldı. İyi dileklerini alınmasından sonra Pozitif Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü Başkanı Mustafa Olgunharputlu ve Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü Başkanı Adem Öztürk birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından izciler, eğitim çadırlarına giderek Oymakbaşları tarafından slaytlar eşliğinde eğitim verildi. Bilek güreşi masasında kıran kırana müsabaka yapan izciler, göl kenarında taş atma yarışı yaptı.

Akşamları da geleneksel kamp ateşi yakan izciler, hep beraber çeşitli müzikler seslendiren liderler, skeçler sahneledi. Gösterilerin bitiminden sonra ateşte patates közleyip yiyen izciler, geceyi çadırlarda geçirdi. Yöresel lezzetlerin de sunulduğu kampta, yıl boyunca güzel çalışmalar gerçekleştiren kulüp ve liderlere plaket ile başarı belgeleri sunuldu. Pozitif Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü Başkanı Mustafa Olgunharputlu, “Oldukça verimli geçen kampta izciler, sevgi ve kardeşliklerini pekiştirdi. Hava sıcaklığının düşüklüğüne rağmen, izci liderleri arasında oluşan kardeşlik ve samimi duyguları, ortamı ısıttı. Bütün izci liderlerimiz, bu tür kampların daha sık yapılmasını istedi.” dedi.

Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü Başkanı Adem Öztürk de izci liderleri kampını Anadolu’da gerçekleştirdikleri için mutlu olduklarını ifade etti. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mehmet Metin Özen ile TİF Kayseri temsilcisi Erkan Bülent Şafak’ın da katıldığı kamp, bayrak töreniyle sona erdi.

Program Büyükşehir, Kocasinan, Melikgazi ve Talas belediyeleri ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve katkılarıyla gerçekleşti. Pozitif Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü Başkanı Mustafa Olgunharputlu, kampa destek verenlere teşekkür etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler