Arı sütü faydaları saymakla bitmiyor: Gramı 8, kilosu 8 bin TL

Her yıl nisan-mayıs ayı içerisinde sağımına başlanan ve eylül ayına kadar hasadı devam eden arı sütü, kovanlardan çıkartılmaya başlandı. Arı sütü, ilaç ve kozmetik sektöründe kullanılırken, vücuttaki ölü hücreleri canlandırması nedeniyle rağbet görüyor. Arı sütü ayrıca çocuğu olmayan çiftlerin de tercihlerinin başında yer alıyor. Arı sütü faydaları nelerdir diyenler için bu servet değerinde olan doğal ürünün faydalarından bahsedeceğiz.

Mucize etkileri nedeniyle dünyanın en pahalı sütü olarak bilinen arı sütü, bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda son derece etkili. Alternatif tıpta çeşitli fiziksel rahatsızlıkları ve bazı kronik hastalıkları tedavi etmek için diyet takviyesi olarak kullanılır.

Arı sütüne olan ilginin ve fiyatının arttığını belirten arıcı Gültekin Bozkurt, "2 yıldır arı sütü üretiyoruz. Geçen sene 4 kilo arı sütü ürettik. Bu yıl da Çarşamba ilçesinde arı sütü üretimine başladık. Erzurum yaylalarında üretime devam edeceğiz. Bu sene 10 kilo arı sütü üretmeyi düşünüyoruz. Geçen yıl 4 kilo sütten toplam 30 bin TL gelir elde ettik. Bu sene de 10 kilo arı sütünden 80 bin TL gelir elde etmeyi ümit ediyoruz. 10 kiloluk arı sütünü üretmek için 3 aylık bir süre yeterli oluyor. 150 kovan arıdan bunu üretebiliyoruz. Kovandaki bir çıtadan toplam 10 gram arı sütü elde ediyoruz. Aşılama sisteme ile çalışıyoruz. Ana arıların aşılarını attıktan 3 gün sonra arı sütünün hasadını yapıyoruz” dedi.

'KORONA SÜRECİNDE ARI SÜTÜNE İLGİ ARTTI'

Vatandaşların korona günlerinde arı sütüne olan ilgisinin arttığını ifade eden Bozkurt, "Arı sütüne talep son yıllarda oldukça arttı. Hele de bu yıl korona virüsü nedeniyle talep oldukça arttı. Uzmanlar arı sütünü kemik gelişimine iyi geldiğini, hücre yenileme özelliğinin olduğunu, mide ağrısına, astıma ve birçok sağlık problemine iyi geldiğini söylüyor. Türkiye’deki arı sütü tüketiminin yüzde 90’ı Çin’den, yüzde 10’u ise Türkiye’den karşılanıyordu. Virüs nedeniyle Çin’den diğer ülkelere giriş olmuyor. Yerli arıcılarımız da bu yıl arı sütü üretimine daha çok yöneldiler. Bu yıl arı sütü üretimi önceki yıllara göre daha fazla olacak. Yeteri miktarda üretebilirsek dünyaya da ihracatını yapabiliriz. Geçen yıl ben Afganistan’a yarım kilo arı sütü gönderdim” diye konuştu.

ARI SÜTÜ FAYDALARI NELERDİR?

Çin tıbbında önemli bir yere sahip olan arı sütü, çeşitli hastalıkları önlemek ve gençleşmek amacıyla kullanılır.

Düzenli olarak tüketilen arı sütü, kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Kalp krizi riskini en aza indirir.

İçerdiği letisin sayesinde sindirim sistemini ve karaciğer fonksiyonlarını iyileştirir. Kilo vermeye yardımcıdır.

Arı sütü, vücudumuzun üretemediği ancak ihtiyacımız olan amino asitlerin 8'ini içerir. Bu sebeple servet değerinde bir besindir. Arı sütü bu sayede hücresel rejenerasyonu, kemik gücünü artırabilir, kas gelişimini ve büyümesini hızlandırabilir, ve vücudumuzdaki hormonal / enzimatik süreçleri optimize edebilir.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler