YEMEK

Arkadaşı için yapmıştı şimdi günde 2 bin adet üretiyor!

Manisa'da tahinli simit üreten simit ustası İdris Aslan, ürünün beğenilmesi üzerine simidin marka tescilini aldı. Günde 2 bin 500 adet tahinli simit yapan Aslan, siparişlere yetişmeye çalışıyor. Tahinli simitlere talep sadece Manisa içinden değil, Türkiye'nin dört bir yanından geliyor.

Arkadaşı için yapmıştı şimdi günde 2 bin adet üretiyor!

Manisa'da balık tutmaya giden arkadaşının kendisini tok tutacak bir yiyecek istemesi üzerine tahini, simitle harmanlayan simitçi ustası İdris Aslan, tahinli simidi keşfetti. Ürünün beğenilmesi üzerine seri üretime geçen Aslan, simidin ilgi görmesi üzerine marka tescilini almak için Türk Patent ve Marka Kurumu'na başvurdu.

'Manisa Tahinli Simitcim' ve 'Tahinli Çubuk İdris' diye iki marka tescilini de alan Aslan, günlük ürettiği 2 bin 500 tahinli simidi yok satıyor. Şehzadeler ilçesindeki unlu mamuller işletmesinde 2,5 liradan satışa sunulan tahinli simide, Türkiye'nin farklı illerinden de talep yağıyor.

'4 YILDIR ÜRETİYORUM'

tahinli-simidin-tescilini-aldi-taleplere-yetisemiyor_2020_dhaphoto1

Tahinli simidi keşfinin hikayesini anlatan Aslan, "Çocukluk arkadaşım bir gün balığa gidecekti. Giderken 'tahinli bir şeyler yapar mısın' dedi. Ben yaparız dedim. 3 gün balıkta kalacakları için bayatlamayan hamur bulmam lazımdı. Düşündüm ve tahinli simidi buldum. Hamurda insan vücuduna zarar verebilecek hiçbir madde yok. Arkadaşlar çok beğendiler. 'Ağabey yap tezgahta sat' diye ısrar ettiler. Biz de yapmaya başladık. Hemen hemen 4 yıl oldu. 4 yıldır bu tahinli simidi üretiyorum" diye konuştu.

'TALEPLERE YETİŞEMİYORUM'

tahinli-simidin-tescilini-aldi-taleplere-yetisemiyor_2020_dhaphoto5

Ürettiği tahinli simide eylül ayında 'Manisa Tahinli Simitcim' ve 'Tahinli Çubuk İdris' ismiyle 2 marka tescili aldıklarını ifade eden Aslan, "Ürettiğimiz tahinli simit beğenilip, ilgi görünce bir de marka tescilini aldık. Simidin yanı sıra ürettiğimiz çubuk şeklindeki tahinli simide de marka tescili aldık. Ürünlerimizi tescilledik. Ürettiğimiz tahinli simitleri Manisa'ya zor yetiştiriyorum. Denizli'ye gönderdik. Van'dan aradılar ve 700 tane gönderdik. İzmir'i zaten saymıyorum. Dışarıya çok fazla veremiyoruz. Çünkü yetiştiremiyoruz. Burada tezgahta sattığımız 2 bin 500 civarı. 5 bin adette Tahinli Çubuk İdris'leri üretiyoruz. Tahinli simidi 2,5 lira, çubuklusunu ise 1 liradan satıyoruz" diye konuştu.

Tahinli simidin bulunmasında fikir sahibi olan Kerim Göktepe, "Arkadaşımın simit imalathanesi var. Balığa giderken tahinli ürünleri çok tüketiriz. Teknede uzun süre kaldığımızdan dolayı, dayanıklı ürün yapmasını istedim. Tahinli simidi denedi. Herkesin hoşuna gidince ve ilgi görünce satışına başladık. Ben de büfemde küçük bir tezgah açarak satışını yaptım. Öğlen vakti işimiz bitiyor. Tahinli simit tuttu. Satışlarımız iyi. Farklı bir lezzet ve farklı bir tadı Manisa'ya kazandırdığımız için mutluyuz. Herkesin de memnun kaldığı bir ürün oldu" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
TAHİN SANKİ YER YÜZÜNDE İLK DEFA İCAT EDİLMİŞ GİBİ SİMİDE TAHİN PEKMEZ KOY SONRA PATENT AL NE GÜZEL SANKİ KAİNATI YENİDEN KEŞFETMİŞ PATENT VERENE NE DEMELİ NE ALAKAYSA....
@kiziroglu075 Helal olsun sahiplenmiş ve tanıtmış.Senin gibi düşünenler,laleyi hollandaya,kebabı yunana vs,vs,sahiplendirir.
Eskişehirde tahinli simit asırlardır yapılıyor neyin patentini alıyonuz siz ha ha...
@esen1972 zoruna gittiyse sen alaydin kim once alirsa.adam uyaniklik etmis almis.
@esen1972 birazda girişimcilerden yana olun.
insan yeniliklere açık olmalı ben sevmedim bilmiyorum gibi kavramlar yüzünden yapılanı yok etmemeli sen sevmeyebilirsin yada bilmeyebilirsin ama başkaları için bu geçerli olmayabilir pastırmalı kuru fasulye yi yapanın direk karavana büyüklüğünde mi yaptığını zannediyorsunuz şimdi kim diyebilir ben sevmiyorum diye önemli olan denemek ne yaptığını bildi mi insan sonucu güzel olacaktır şimdilik 2500 daha başlangıç birde uzun vadeli saklama koşulunu bilirse bölgeye ulaşır isim hakkını dahi satabilir
Geri Dön