Ayı mantarının her biri 2 kilo geliyor! Ayı mantarı özellikleri nelerdir?

Bursa'da köylülerin ormandan topladıkları mantarların tanesi 2 kilo ağırlığa ulaşıyor. Ayı mantarı özelliklerinden en göze çarpanı devasa boyutu. Oldukça lezzetli olan ayı mantarı hakkında bilgiler.

Ayı mantarının her biri 2 kilo geliyor! Ayı mantarı özellikleri nelerdir?

Mustafakemalpaşa ilçesinin Sünlük köyü ormanlarından çıkan ayı mantarı köylülerin ek gelir kapısı oldu. Bu mantarlar devasa büyükleriyle dikkat çekiyor. Tanesi 2 kiloya kadar ulaşan mantarlar kilosu 13 ila 25 lira arasında değişiyor. Oldukça lezzetli olan bu mantarlar Sünlük köyü ormanlarında her yerden çıkıyor. Köylüler ormanlarından çıkan bu mantarları toplayarak aile bütçesine katkı sağlıyor. Sünlük köyünden Ersin Uslu'nun topladığı ayı mantarlarının tanesi 2 kilo geliyor. Devasa büyüklükteki bu mantarı görenler gözlerine inanamıyor.

AW870500_04

AYI MANTARI ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Bu mantarların köylerindeki ormanlarda her yıl çıktığını ifade eden Ersin Uslu, "Köyümüzün ormanları çok bereketli. Her yıl bu mevsimde çıkan ayı mantarlarını toplamaya başladık. Ayı mantarı besin değeri yüksek bir mantar türüdür. Ayı mantarı, antidiyabetik ve antitümör özellikleri taşımaktadır. Yani diyabet ve kanser düşmanıdır. Kalsiyum ve pek çok mineral içerdiğinden bağışıklık sisteminin bir dostudur. Büyük bir kısmı sudan oluştuğu için diyet beslenmesine uygundur ve kilo aldırmaz. B vitaminlerini barındırması yönüyle saç, cilt, kalp ve damar sağlığını korumaktadır. Ayı mantarı folik asit içermektedir. Folik asit ise kansızlık çekenlerin ihtiyacı olan bir mineraldir. Kan oranı düşük kişilerin ayı mantarını tüketmesi önerilmektedir. Yemeklere aroma ve lezzet vermek için kullanılmaktadır. Fosfor ve demir içeren ayı mantarı, gelişme çağındaki çocukları da olumlu yönde etkileyecektir. Birçok vitamin ve mineral içerdiğinden kas ve kemik gelişimini desteklemektedir. Ayı mantarının kilosunu 13 ila 25 lira arasında fiyatla satıyoruz" dedi.

AW870500_02

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Kastamonudada oluyor ama malesef 2-5 lira arası alıyorlar yazık
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler