YURTHABER

Balaban: “balıkesir’de Şarbon Hastalığı Yok”

Balıkesir Celepler ve Besiciler Esnaf Odası Başkanı İsmail Balaban, son dönemde gündemi meşgul eden şarbon...

Balaban: “balıkesir’de Şarbon Hastalığı Yok”

Balıkesir Celepler ve Besiciler Esnaf Odası Başkanı İsmail Balaban, son dönemde gündemi meşgul eden şarbon hastalığı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Balaban, Balıkesir’de şarbon hastalığının görülmediğini söyledi.

İstanbul’da 22 kişide şarbon görülmesi bütün Türkiye’yi paniğe sürüklerken, hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı Balıkesir’de de bu hastalığın görüldüğü iddiası üzerine açıklamalarda bulunan Celepler ve Besiciler Esnaf Odası Başkanı İsmail Balaban, “Herkes gönül rahatlığıyla etini alıp yiyebilir. Balıkesir’de şarbon hastalığı görülmedi. Bugüne kadar değişik hastalıklar görüldü, lâkin şarbon hastalığını hiç görmedik. Bu mesele medya tarafından abartılı olarak anlatılıyor. Balıkesir’de böyle bir hastalık yok. Hayvanlarımız Tarım İl Müdürlüğü personelleri ve baytarlar tarafından devamlı kontrol altında. Ufak bir sıkıntı olduğu zaman karantina bölgesi ilan ediliyor, sıkıntı yaşanmıyor. Hasta olan bir hayvan kendisini belli ediyor. Aynı insan gibi hastalıkla savaş veriyor. Bunu dışarıdan bir insan dahi anlayabilir. Hastalık bulaşmış hayvanın eti yenmez ve bölge bölge kabarıklıklar ile su toplamaları olur” dedi.

Şarbon hastalığı bulunan hayvanın kendisini imha edebildiğini söyleyen İsmail Balaban, “Türkiye genelinde kontrol maksatlı tek olabilir. Hayvancılık ve sağlık konusunda vilayemiz çok önde. Gündeme oturan bu hastalıkta hayvan 1-7 gün içerisinde kendini imha edebiliyor. Mezbahalarda kesimlerde yetkililer hayvanları kontrol ediyor. Vatandaşlarımız bu konuda biraz sıkıntılı, ama Balıkesir’de böyle bir hastalık görülmedi. Etler kasaplardan alınmalı. Mezbaha kesimi olduğu için devlet denetiminden geçiyor. Ette sıkıntı olmaz. Balıkesir’de böyle bir sıkıntı yok. Herkes gönül rahatlığıyla etini alıp yiyebilir” dedi.

Balaban: “balıkesir’de Şarbon Hastalığı Yok”

Anadolu Ajansı ve İHA tarafından yayınlanan yurt haberleri Mynet.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, sözkonusu ajansların yayınladığı şekliyle mynet sayfalarında yer almaktadır. Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır. Haberle ilgili şikayetleriniz için bize ulaşabilirsiniz

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler