YURTHABER

Başpehlivan Kara Ali’nin Heykeli Dikildi

İzmir'in Karşıyaka Belediyesi, Kırkpınar başpehlivanlarından "Kara Ali" lakaplı Ali Çelik’in heykelini dikti. Göçmen Kara Ali’nin...

Başpehlivan Kara Ali’nin Heykeli Dikildi

İzmir'in Karşıyaka Belediyesi, Kırkpınar başpehlivanlarından "Kara Ali" lakaplı Ali Çelik’in heykelini dikti. Göçmen Kara Ali’nin yaşadığı semt olan Örnekköy’de meydana dikilen heykelin açılışında konuşan Belediye Başkanı Cevat Durak, “Vefanın en güzel örnekleri Karşıyaka’da yaşanıyor. Karşıyaka için hizmet etmiş, adını duyurmaya katkı koymuş tüm değerlerimizin isimlerini yaşatıyoruz.“ dedi.

Açılış törenin merhum Kara Ali’nin eşi Nermin Çelik, kızları Selma Çelik ve Sevim Çelik, torunları, akrabaları, mahalle komşuları, aynı dönemde güreşen meslektaşları, Kırkpınar başpehlivanlarından Yüksel Kalay, Mükerrem Kıyı ve Abdülkadir Akçay ile Avrupa şampiyonu güreşçi Mahmut Durmaz ve diğer vatandaşlar katıldı. Törende babasını anlatan Sevim Çelik, “O harika bir insandı. Adam gibi adamdı. Onun evladı olmaktan hep gurur duydum. Heykelin dikilmesini sağlayan Başkan Cevat Durak’a ve ekibine teşekkür ediyorum.“ şeklinde konuştu.

Türkiye Güreş Federasyonu adına konuşan Volkan Bulut ise güreşin millî spor olduğunu vurgulayarak, “Babamdan onun hikayelerini dinleyerek büyüdüm. Ata sporumuzun yaşamasını istiyoruz. Federasyon Başkanımız Hamza Yerlikaya’nın selamlarını getirdim. Güreş sporcuları adına herkese teşekkür ediyoruz.“ dedi. Türkiye Güreş Adamları Derneği Genel Başkanı Murat Akdaş da Kara Ali’nin, döneminde Kırkpınar’da nam saldığını ve İzmir’i temsil ettiğini söyledi. Konuşmalardan sonra heykeltraş Levent Ayata tarafından yapılan Başpehlivan Kara Ali heykeli törenle açıldı.

KARA ALİ KİMDİR?

Makedonya’da 1936 yılında dünyaya gelen Kara Ali, 1957 yılında ailesiyle birlikte Türkiye’ye göç edip İzmir'in Karşıyaka ilçesine yerleşti. Güreşçi bir ailenin en küçük oğlu olan Ali, ilk derslerini kendisi gibi güreşçi ağabeyleri Ahmet Çelik ve Hamdi Çelik’ten aldı. Yağlı güreşte Türkiye'deki birçok yarışmaya katıldı. Hep birinci olması sebebiyle "başpehlivan" unvanıyla anılmaya başladı. Ali Çelik, 1965 ve 1974 yıllarında Kırkpınar başpehlivanı oldu. 1987 yılında bir trafik kazasında yaşamını yitirdi. Eşi Nermin Çelik, çocukları Orhan, Selma ve Sevim Çelik, halen Antalya’da yaşamaktadır. Ali Çelik’in daha önce küçük bir kaide üzerinde büstü bulunan yere, mahalle halkının talepleri doğrultusunda heykel yaptırıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın