YURTHABER

Başsavcı Vekili Fikret Seçen, Dosyaları Devretti

İstanbul'a 'terörle mücadele soruşturmalarından sorumlu başsavcı vekili' olarak atanan Oktay Erdoğan, görevine başladı. Özel yetkileri...

İstanbul'a 'terörle mücadele soruşturmalarından sorumlu başsavcı vekili' olarak atanan Oktay Erdoğan, görevine başladı. Özel yetkileri kaldırılan Başsavcı Vekili Fikret Seçen’den soruşturma dosyalarını devralan Erdoğan, ilk iş olarak valilikten koruma istedi.

Başsavcı Vekili Oktay Erdoğan, geçtiğimiz hafta HSYK tarafından 'terörle mücadele soruşturmalarından sorumlu başsavcı vekili' olarak atanmıştı. Erdoğan, bugün görevine başladı. Özel yetkileri kaldırılan Başsavcı Vekili Fikret Seçen, dosyaları Erdoğan’a devretti. Erdoğan, ilk iş olarak valiliğe yazı yazarak koruma talebinde bulundu. Erdoğan, valiliğe gönderdiği yazıda, Terörle Mücadele Kanunun 10. maddesi ile görev yapacak savcılıkta görevlendirildiğini belirtti. Erdoğan için iki koruma aracı ve 6 polis görevlendirilmesi bekleniyor.

Bu arada, Terörle Mücadele Kanunu'nun10. maddesi ile görevlendirilen 18 savcıdan birçoğu da görevine başladı. Ancak ‘özgürlük hakimi’ olarak atanan Yakup Kaya, Süleyman Karaçöl ile Osman Burhaneddin Toprak ise henüz görevlerine başlamadı. İzinli oldukları öğrenilen hakimlerin yerine, 3. yargı paketi ile özel yetkisi kaldırılan, nöbetçi İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi hakimi Dursun Ali Gündoğdu bakıyor. Savcılıktan ve emniyetten gelen taleplere hakim Gündoğdu’nun imza attığı öğrenildi.