SPOR

Beşiktaş en çok savunma oyuncularından para kazandı

Futbolda yeni sezon öncesi Marcelo Guedes ile Luiz Rhodolfo'yu bonservis bedelleriyle başka takıma veren Beşiktaş, Kulüp Başkanı Fikret Orman döneminde en çok kazancı savunma oyuncularından elde etti.

Beşiktaş en çok savunma oyuncularından para kazandı

Fikret Orman yönetiminde, futbolcu satışlarından da para kazanma stratejisiyle hareket eden siyah-beyazlı kulüp, Orman döneminde 18 futbolcuyu bonservisiyle başka kulüplere verdi.

Beşiktaş, bu çalışmaları sırasında savunmadan 9 ismi başka kulüplere gönderirken, dörder kaleci ve orta saha ile 1 forvet oyuncunun satışından para kazandı.

Savunmadaki gelir 22 milyon 725 bin

Siyah-beyazlı kulüp, savunma oyuncularının satışından toplam 22 milyon 725 bin avro bonservis bedeli aldı.

Beşiktaş; 2015'ten itibaren Ersan Adem Gülüm, Alexis Delgado, Luiz Rhodolfo ve Marcelo Guedes'i başka kulüplere verdi. Atınç Nukan'ın transferinde 5 milyon avro kazanan siyah-beyazlılar; Ersan'ı 7 milyon avro karşılığında Çin'e gönderdi. Geçen sezonun başında 400 bin avro bonservis bedeliyle Alexis Delgado'nun İspanya'ya gitmesine izin veren Beşiktaş, bu sezonun başında ise Marcelo'yu 7 milyon ve Rhodolfo'yu da 1 milyon 400 bin avro bonservis bedeliyle sattı.

Siyah-beyazlı kulüp, Atınç Nukan'ın 2015-2016 sezonunda formasını giydiği Leipzig'in Almanya 1. Ligi'ne çıkmasının ardından 1 milyon avroyu daha kasasına koymaya hak kazandı.

Beşiktaş, ayrıca Erkan Kaş ile Tanju Kayhan'ı 375'er bin, Furkan Şeker'i 100 bin ve Sezer Özmen'i de 75 bin avroya başka kulüplere gönderdi. Siyah-beyazlı kulübün savunma oyuncularından elde ettiği gelir böylece 22 milyon 725 bine ulaştı.

Siyah-beyazlı kulüp, Olympique Lyon'a verdiği Marcelo'nun performansına göre 500 bin avro daha kazanabilecek.

Kalecilerden de kazandı

Orman yönetimi, görevde olduğu dönemde 4 kaleci satışı da gerçekleştirdi.

Allan McGregor'u 1 milyon 746 bin avroyla İngiltere'ye gönderen Beşiktaş, Galatasaray'a transfer olan Cenk Gönen için de 600 bin avro bonservis bedeli aldı. Korcan Çelikay'dan 90 ve Günay Güvenç transferinden 75 bin avro kazanan siyah-beyazlı kulüp, bu bölgedeki satışlardan 2 milyon 511 bin avroluk gelir elde etti.

Orta saha 10 milyon 25 bin gelir getirdi

Beşiktaş, orta saha oyuncularından da 10 milyon 25 bin avro kazanç sağlamayı başardı.

Geçen sezonun başında takımdan ayrılmak isteyen Jose Sosa'yı 7,5 milyon avro bonservis bedeliyle Milan'a gönderen siyah-beyazlı kulüp, devre arasındaki Kerim Frei satışından 2 milyon 250 bin avro bedeli kasasına koydu. Beşiktaş, Olcay Şahan'ı da 200 bin avro bedelle Trabzonspor'a verdi. Beşiktaş, Cumali Bişi transferinde de 75 bin avro kazandı.

Forvet tek seferde iyi kazandırdı

Siyah-beyazlılar, bu dönemde forvet hattındaki tek satışı Demba Ba ile yapmasına rağmen önemli bir miktarı kasasına koymayı bildi.

Beşiktaş, İngiltere'nin Chelsea Kulübünden 6 milyon avroyla transfer ettiği Senegalli oyuncuyu 2014-2015 sezonu sonrası 13 milyon avroyla Çin'e gönderdi.

Toplam gelir 48 milyon 261 bin avro

Beşiktaş, son yıllarda futbolcu satışından toplam 48 milyon 261 bin avro gelir elde etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
FİKO BAŞKAN olduğu sürece BEŞİKTAŞ hem para hemde ŞAMPİYONLUK lar kazanır..TÜRK FUTBOL unun en büyük zararı akıllı başkan ların olmaması..külüpleride kendi malı gibi deyil gelip geçici bir işyeri gibi görmelerinden kaynaklanıyor...takımı saçma sapan transferlerle bartırıyorlar ondan sonrada gidince gelen başkan borç içindeki kulübü biraz daha borçlandırıyor..ondan sonrada oda çekip gidiyor..yoksa TÜRKİYE deki 3 büyük takımın taraftarı kadar DÜNYADA HİÇBİR takımda yok..onca para akmasına rağmen takım nedenborç içinde?? sormak lazım..
1-avrupada en az taraftarı olan kulüpler türkiyede 2- paraya gelince 3 büyükler için ortalama forma giyen 18 futbolcu var maç başına 20bin euro alıyo türkiye kupası uefa lig derken 55 maç yapıyor 18x20000=360000 360000x55= 20milyon civarı bi para yapar sadece maç parası şimdi maaşlar ortalama 25 futbolcu oluyor senelik maaşlar 2,5m euro eder 62,5m +20m = 82,5m ve 8m çim ve stad tadilat etti 90m euro uçak yemek otel hastane derken 110m i geçiyor bide futbolcularn vergileride kulüp ödüyosa 200m euro :-o bjk bu sene ne kadar kazandı toplamda 102m euro kulüpleri şampiyon olsun diye biz batırdık
ha unutmadan geçen sene gsde ortalama maaş 5milyon euroydu prim ve bonuslarla 6milyonu geçiyor ama diğer futbolcuların farkıyla 5m euro diyelim en az 18 futbolcu x 5m euro eder 90 euro geçen sene gs başka bişe para harcamasa bile lige başlarken 10 milyon euro borçla başladı tüm kupaları alsa bile 5m euro borcu olacaktı bu sene uefada karşılaştığı takımın bütçesine bakın 7m euro tüm futbolcular yani adamlar o maçı kazandı 1 senelik futbolcu maaşı çıktı gs de selçuk bile 5-6 milyon euro alıyor
En çok ta savunmadan kaybetti... mitrovic - milosevic - pedro franco - rhofolfo
en çokta savunmadan aldı :)))))))) pepe -vida-mascerhano mascerhano geldimixxöd
Diğer Haberler