SPOR

Beşiktaş ve Trabzonspor'un gizli Mehmet Ekici anlaşması

2016-17 sezonunun devre arasında Fenerbahçe'nin transfer etmek istese de alamadığı Mehmet Ekici ile ilgili Beşiktaş ve Trabzon'un kapalı kapılar ardında imzaladığı 'çok gizli sözleşme' ortaya çıktı! Olcay Şahan’ı 200 bin Euro’ya Trabzonspor'a veren Beşiktaş, anlaşmaya “Mehmet Ekici, 1 Haziran 2017’den önce Beşiktaş dışında başka bir kulübe giderse Trabzonspor 1.5 milyon Euro ceza öder” maddesi koydurmuş!

Beşiktaş ve Trabzonspor'un gizli Mehmet Ekici anlaşması

Habertürk Gazetesi'nden haberine göre; 2016-17 sezonunun devre arası transfer döneminde gündemi oldukça meşgul eden Mehmet Ekici ile ilgili ele geçen son belge, futbolumuzun kapalı kapılar ardındaki girift ilişkilerini gözler önüne seriyor. Söz konusu sezonda ilk yarının bitimiyle acil bir 10 numara arayışına giren Fenerbahçe ile Beşiktaş, o dönem Trabzon forması giyen Mehmet Ekici’nin transferi için karşı karşıya gelirken, Fırtına ile Kartal arasında çok özel bir sözleşme imzalandığı belirlendi.

FENERBAHÇE, 2 MİLYON EURO'YU GÖZDEN ÇIKARMIŞTI!

Siyah-Beyazlılar’dan Olcay Şahan’ın Trabzonspor’a sadece 200 bin Euro’ya gerçekleşen transferi sırasında imzalanan bu sözleşmede cezai hükme de yer verilirken, “ Trabzonspor, Mehmet Ekici’nin 01.06.2017 tarihi öncesinde Beşiktaş dışında başka bir kulübe gitmesi halinde Beşiktaş’a cezai şart olarak 1 milyon 500 bin Euro ceza ödeyeceğini kabul, beyan ve taahhüt eder” maddesi koyuldu. Fenerbahçe o süreçte 2 milyon Euro bonservis bedelini gözden çıkartmasına karşın, Trabzonspor yönetimi olumsuz yanıt vermişti. Ekici, Fener’e gitmekte ısrar edince Trabzonspor tarafından kadro dışı bırakılmıştı.

FENERBAHÇE'YE SET Mİ ÇEKİLDİ?

Mehmet Ekici konusunda Beşiktaş yüklü bir parasal kayıp yaşadı. Oyuncuyu transfer edememesine karşın kasasından azımsanmayacak bir para çıkan Siyah-Beyazlı ekip bu şekilde değişik bir icraata imza atmış oldu. Bonservisi yaklaşık 2 milyon Euro edebilecek olan Olcay Şahan’ın sadece 200 bin Euro karşılığında Trabzonspor’a verilmesinin yanı sıra Mertcan Çam sözleşmesi de olayı değişik boyutlara getirdi. Fakat Siyah-Beyazlı ekip tüm bu maddi kayıplara karşılık Mehmet Ekici gibi son derece önemli bir ismin Fenerbahçe’ye transferine de bu şekilde adeta taş koymuş oldu.

ADVOCAAT DA İSYAN ETMİŞTİ!

Hatırlanacağı gibi Sarı-Lacivertliler’in hocası Dick Advocaat, o dönemde orta sahada benzer tipte oyuncular olmasından şikayet edip acilen 10 numara istemiş, Mehmet Ekici’yle anlaşsa da Fırtına’yı ikna edemeyen yönetim, yurt dışından da eli boş dönmüştü. Ekici ise bu olaylar çerçevesinde kadro dışı bırakılıp ligin 2. yarısını boş geçirmişti. Trabzonspor’la sözleşmesi sona erdikten sonra Fenerbahçe’ye sezon sonu transfer olabilen yetenekli orta saha, bu kez de sakatlık kabusundan bir türlü kurtulamamıştı. Advocaat, 27 Mayıs 2017’de yaptığı açıklamada “Mehmet Ekici’yi almak istedik ama diğer takım, onu Trabzonspor’da tutmak için para önerdi. Siz hangi takım olduğunu biliyorsunuz, Beşiktaş demedim! Bu benim için tuhaf bir durum. Ekici gelseydi, fark yaratırdı” demişti.

ORMAN TEPKİ GÖSTERMİŞ, USTA OYUNCUYU SUÇLAMIŞTI

Bu özel sözleşme 12 Ocak 2017 tarihini taşımasına karşın, Fikret Orman aradan 19 gün geçtikten sonra 31 Ocak’ta düzenlediği basın toplantısında Mehmet Ekici’ye yönelik olarak sert ifadeler kullanmıştı. Orman, “Bu ahlak içerisinde olduğu sürece Mehmet Ekici’yle zaten bizim işimiz olamaz. Beşiktaş’a gelmeyi kendisi istiyordu. Nereye gitmek istiyorsa oraya gitsin!” şeklinde konuşmuştu. Orman, ara transferin son gününde bu sözleri dile getirmişti. Ortada özel bir sözleşme olduğuna da hiç değinmemişti. Bu transfer sürecinde çok dikkatli davrandığını belirten Muharrem Usta ise “Trabzonspor’un menfaatleri için Beşiktaş’la görüşmelerime yoğunluk verdim. Bu süreçte etik davranmayan kişiler Mehmet Ekici, babası ve menajeridir” şeklinde konuşmuştu.

TRABZONSPOR'UN ZARARI NASIL KARŞILANDI?

OLCAY, 200 BİN EURO'YA TRABZON'A, MERTCAN 885 BİN DOLARA KARTAL'A!

Mehmet Ekici bu özel sözleşme sebebiyle sezonun ikinci yarısını boş geçirmek zorunda kaldı. Fenerbahçe’nin önerdiği 2 milyon Euro’yu geri çeviren, ayrıca Ekici’ye yarım sezonluk 700 bin Euro maaşını ödemek zorunda kalan Trabzonspor, çok büyük eleştirilere uğramıştı. Ancak Trabzonspor’un o dönemki başkanı Muharrem Usta, “Biz bu işten zararlı çıkmayacağız” demişti. Nitekim Olcay Şahan sadece 200 bin Euro gibi son derece düşük bir bonservis ücreti karşılığında Beşiktaş’tan alınmıştı. Ayrıca Trabzonspor’da 4 yılda sadece 3 dakika forma giyen Mertcan Çam’ın 885 bin dolar gibi astronomik bir ücret karşılığında Beşiktaş’a transferi konusunda iki kulüp arasında gizli bir sözleşme imzalandığı ortaya çıkmıştı. Trabzonspor’un, Mehmet Ekici’yi Fenerbahçe’ye vermeyerek uğradığı yaklaşık 3 milyon Euro’luk zararı, Olcay Şahan ve Mertcan Çam sözleşmeleriyle gidermeye çalıştığı bildirildi.

ÇAM TRANSFERİ PATLADI

İki kulüp arasındaki sözleşme çerçevesinde en dikkati çeken hamle Mertcan Çam transferi sırasında yaşandı. Trabzonspor’un profesyonel futbolcusu olan Mertcan Çam, çok gizli yapılan bir sözleşme sonucu Beşiktaş’a verilmek istenmişti.

SEN NEYMİŞSİN MERTCAN!

Bunun için de Beşiktaş’ın kasasından 885 bin dolar çıkması konusunda imzalar atılmıştı. Nitekim 5 ayrı senet de Trabzon’a gönderilmişti. Yine Habertürk tarafından ortaya çıkartılan bu skandal sonrası her iki kulüp yetkilileri sessiz kalmayı tercih etmişti. Fikret Orman sadece “Zamanı gelince açıklarız” şeklinde konuşmuştu. Ancak son gelen bilgilere göre yoğun tepkiler üzerine bu transferden vazgeçildi.

DEVLET SIRRI GİBİ SAKLANIYORDU!

Beşiktaş ile Trabzonspor arasında imzalanan bu sözleşme 12 Ocak 2017 tarihini taşıyor. Sözleşmede Trabzonspor adına Muharrem Usta, Beşiktaş adına ise Fikret Orman’ın imzası bulunuyor. Sözleşmenin 4. maddesi ise “Gizlilik” başlığını taşıyor. Bu doğrultuda “Taraflar, bu sözleşmenin süresi içinde ve sonraki zamanlarda, her türlü bilgiyi kesinlikle gizli tutacaklardır” ifadesi yer alıyor. Nitekim bugüne kadar bu sözleşme günyüzüne çıkmamıştı. Beşiktaş’ın yanı sıra Trabzonspor Yönetim Kurulu’nda bulunan isimlerin çok önemli bölümünün bu özel sözleşmeden haberdar olmadığı öğrenildi.

"HER ZAMAN ŞEFFAF OLMAK GEREKİYOR"

Böyle bir sözleşmeden yeni haberdar olan her iki kulübün bazı yöneticileri ise “Her zaman şeffaf olmak gerekiyor. Gizli kapaklı imzalara hiç gerek yok. Gerçekleri herkes bilsin. Bu tür girift ilişkiler Türk futboluna her zaman çok büyük zararlar vermektedir” şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 39 yorum
Tinercilerden her şey beklenir
Onu bunu bilmem biz o sene Şampiyon olduk kupayı aldık fenerde sapını aldı. 10 milyon euroya transfer yapsan kupayı alamazdık akıllı adamın hali başka helal başkan Ekicide gittiği takımda kulübede takılsın
hay senin vizyonunu trabzon..fener sana ekici transferi için 2m. eur teklif ediyor ama sen bu transferden para kazanmak yerine gidip kendini beşiktaşa gebe bırakmayı tercih ediyorsun..sonra ben büyük kulübüm diyorsun öyle mi.. bölgesel amatör lig takımları bile trabzonspordan daha büyük takımdır. çünkü en amatör kulüpler bile böyle bir sözleşmeye imza atmaz.. tam trabzon kafasıyla yönetiliyormuş bunlar.. hahahahahahah.. sonuç ekici fenerde.. oynadığı az sayıda maçta bile ne kadar faydalı olacağını gösterdi.. iyi bir sezon başı ve ekici fırtınası başlıyor.. şimdi alın sözleşmenizi de...........
@44mustang44 mal adam futbolcu aldı ustune 200 bın euro para aldı.olcay o sezon cok cok fazlasını kazndrdı ts ye.
@erkan_3361 mal sana benzer barzo.. çok iyi performans gösterdi de kaçıncısın.. 5. olmuşsun.. zaten ne hikmetse trabzon 2011 yılında 82 puan aldı ama sonrasında 2011-2012 sezonu 56 puan.. 2012-2013 sezonu 46 puan.. 2013-2014 sezonu 53 puan... 2014-2015 sezonu 48 puan.. 2015-2016 sezonu 40 puan.. 2016-2017 sezonu 51 puan.. 2017-2018 sezonu yani 5.olduğun bu sezon 55 puan.. gerçek şikeci sizi.. hem transferde şikecisiniz hem de sahada şikecisiniz.. 2011 de ceza sahası dışında çalınan penaltılar da ortada, fenere as takım size paf takım çıkanlar da ortada ezo.. önceki sene bursa maçı da ortada.
@44mustang44Emşn ol başlıyor 9 maç oynamış 1 asist yapmış oda ziraat kupasında bravo
sızın boluspora sattıgınız kalecı nerde.250 bın eurodan bır kurus fazla hıcbır futbolcuya vermeyen bolu yedek kalecısınemı 1 mılyon verdı.şikeciler bellı tum dunya mehkemlerı tescılledı.fetocu futbolcularda bellı hangı kjlupte oynadıklarıda bellı karaktersız ı
fiko bi karektersiz üzerndende para kazayoryaa bravo
Kendine efendi diye lakap takanların ,mangalda kül bırakmayanların yaptıkları ortaya çıkıyor..trabzonla beraber ekicini futbol yaşamını bitirip fenere yar etmemişler..bu nasıl bir fener düşmalığıdır?
adamların şsmpiyonluğunu şikeyle çalarken ahlakınız neredeydi?fiko fenerle fenerin anladığı dilden savaşıyor işte...
sattığın topçuya bana karşı forma giyemez maddesinden ne farkı var bunun.bjk nin bedava alacağı rvp ye son anda 6 verip almaktan ne farkı var bunun.fb çokmu ahlaklıymış bir sorsanıza...
işte ts işte bjk fazla söze gerek yok!
Anlatmaya gerek yok görüyorsunuz düşmanlığı. Beşiktaş zamanında bursaya maçı verdi şampiyon yaptı - rizeye maçı verdi ligten düşürdü hayatımda gördüğüm en karaktersiz takımdır beşiktaş bursa şampiyon olduktan sonra artık düşmanlık bitsin dediler utanmadan reziller. Trabzon zaten rezildi ondan bahsetmek bile istemiyorum. Karakterini sevdiklerim. Allah bin türlü belanızı versin.
Bir fenerbahçe li olarak inşallah bunlar doğru değildir diyorum. Eğer öyleyse yazık Türk futbolunun haline. Şike şike diyenlere kapak olur bu.
Bu da bir nevi ahlak şikesidir kimse temiz değil bu Türk futbolunda.
orman ve bjk durusu ama artik bitti. herkes yerine
kendi kendine efendi derler sonra
ve cok gizli anlasmayı yönetcilerinin dahi bilmedigi maddeyi habertürk yazarı sallasmayon fenevli abdulcabbar buldu ha :D
İkiside hamsi kafalı işte ne beklersin ki ????
Onu bunu bilmem biz o sene Şampiyon olduk kupayı aldık fenerde sapını aldı. 10 milyon euroya transfer yapsan kupayı alamazdık akıllı adamın hali başka helal başkan Ekicide gittiği takımda kulübede takılsın
Sayın Fikret Orman..Aziz Yıldırım olma yolunda ilerliyorsun böyle devam etme.
BU TAMAMEN SENOL GÜNEŞİN ESERİDİR.200 BİN EUROYA OLCAYI VERİYORSUN EKİCİYİ VERMESİN DİYE 1,5 MİLYON VERMENLER DİYE MADDE KOYDURUYORSUN BU TAMAMEN ANLAŞMALI ŞİKEDİR ŞİKEDİR ŞİKEDİR.
Beşiktaş ve TS her zaman Usulsüz yoldan yani sahtekarlık ile alışveriş yapıyorlar. Fiko sahtakarlığı ile övünsün oynamayan topçuya bi dünya Bonservis vermişti geçen yıl
işte şike budur yetkilileri göreve çağırıyorum
YAV BUNUN ADI ŞİKE DEĞİL DE NE ŞİMDİ. BUNLAR RESMEN ŞİKE YAPMIŞLARDIR. BU ŞİKENİN AĞABABASIDIR. FEDERASYON VE SAVCILIK BU HABERİ İHBAR VE DELİL KABUL EDİP DERHAL GEREKEN İŞLEMLERİN YAPILMASI GEREKİR. HAYDİ KOLAY GELSİN TÜRK ADALETİ. GÖSTER BAKALIM GÜCÜNÜ.
@kancagi asıl şikeci başı şikebahçe fenerasyon ortaklığıyla bu ligde varolabildiğine göre vah zavllı enayi taraftarla vahhh.mahkeme kararlı ve dünya futbolunca şike yaptığı için alnında ömür boyu kara bir lekeyle gezecek olan şikebahçeliler bu ligden nasıl alt lige atılmadıklarına şaşrmış durumda olmaya devam ediyorlar iken .........
bir de fenere çirkef derler yemedikleri nane kalmamış
sporun şer yuvası trabzondur, rizeyi nasıl küme düşürdüğünüde unutmayın, bj de eski seba bjk si değil ormanda şer yuvasının üyesi, şeneol zaten malüm, kimlerin adamı merak ediyorum, yazıklar olsun, her iki kulbe ceza verilmeli
@vatanx1 bunlar yüzsüz, her türlü film fırıldağı çevirir sonra karşına çıkıp 8jk lı duruşundan bahsederler
türk futboluna tüm pisliği trabson ve çebi bulaştırdı mide bulandırıcı yazıklar olsun sana mal fiko sen nasıl bir başkansın işte fikonun dostluğu yazıklar olsun tek kelime ile
Zaten Fener 2.5 milyon Euro vermişti. Yine 1 milyon Euro kalırdı. Bunun adı taraftar baskısından bir şey değil, uydurmayın.
Onu bunu bilmem biz o sene Şampiyon olduk kupayı aldık fenerde sapını aldı. 10 milyon euroya transfer yapsan kupayı alamazdık akıllı adamın hali başka helal başkan Ekicide gittiği takımda kulübede takılsın
1m euroya boluya verdıklerı kaecısı nerde fb nın.daha onemlısı ortalıkta fbnın fetodan goz altına alınıp ıtırafcı olan futbılcularının ıffadelerı ortada dolanırken yapılan habere bak be.ıyı maske yapıyorsunuz seref yoksunları
@erkan_3361 1milyon a boluya giden kalecinin senle ilgisi yok ama türk futboluyla ilgisi var. bu transfer sonunda yeni alınan oyunculardan bir kısmı uefa listesine girebildi. yani uluslarası maçlar için iyi bir transfer oldu bu neden zoruna gidiyor.
Ali Koç un eski başkanımıza ettiği lafı Tüm takımlara söylüyorum. TOPUNUZ GELİN !
@canberkyentur geliyorlar hiç merak etme. ama artık yaptıkları yanlarına kar kalmamalı. FB son yıllarda çok polemiğe girdi, artık polemik yok basıp geçecek :)
tapelerde gs baskanıyla iş tuttan klubun tafraftarı ahlaktan edepden bahsedıyor.sız gıdın hurrıyette fetocu cıkan futbolcularınızın ıfadelerını okuyun.bakın kımler fetocuymus dıye.neymiş kumpasss yersen.
@erkan_3361 Haklısın en büyük fetöcü Gs'ın herkese ahlak dersi vermeye çalışması çok ilginç. Dediğin gibi GS başkanının tapelerde iş tuttuğu ortaya çıkıyor ama kimseden çıt çıkmıyor.
ekici herkes beni görecek şöyle böyle diyodun ne oldu herkesi ektin mi
Diğer Haberler