Bilimkurgunun Bilime Dönüştüğü Örnek: USS-Nautilus

Bilimkurgunun Bilime Dönüştüğü Örnek: USS-Nautilus

4 Şubat 1957'de dünya denizcilik tarihine geçen efsane...

Jules Verne'in 1870 yılında yazdığı ve şu zamana kadar başta çocukların olmaz üzere çoğu insanın başucu kitaplarından biri olan, Denizler Altında Yirmi Bin Fersah'taki ünlü denizaltı Nautilus'u hatırladınız mı?

Hani ilk önceleri dev bir deniz canavarı sanılıp sonra Kaptan Nemo'nun özel olarak yaptığı denizaltı olduğu ortaya çıkan...

İşte biz şimdi size, adı o büyüleyici bilim kurgudaki hayali gemiden gelen, Amerikan yapımı gerçek Nautilus'tan bahsedeceğiz.

1870 yılında kurulan hayalin yaklaşık 80 sene sonra gerçekleşmesi...

ABD Deniz Kuvvetleri'ne ait, adı Verne'nin romanından esinlenen denizaltı 17 Ocak 1955'te suya indirildi.

Diyeceksiniz ki "E denizaltı o zaman o kadar da yeni bir şey değildi"; haklısınız. Fakat Nautilus'u dünyadaki diğer denizaltılardan ayıran çok önemli bir özelliği vardı ve bu özellik sayesinde dünya tarihine geçecekti.

Gemi nükleer bir reaktörde üretilen buharla çalışan itici türbinlerle ve yardımcı dizel-elektrik motorlarıyla donatılmıştı. Nautilus su altında 20 deniz milinden daha hızlı gidebiliyordu

(bu zamanın şartlarını düşününce kulağa çok acayip geliyor).

Sadece hız ve su altında uzun süre kalabilmesi ile değil devasa boyutları ile (98 m uzunluk, 3,530 ton ağırlık) diğer gemilerden ayrılan denizaltı, 1-5 Ağustos 1958 tarihleri arasında William R. Anderson'ın komutasında, Alaska'daki Barrow Burnu'ndan dalarak Grönland Denizi'ne kadar Kuzey Kutbu'nun kalın buz örtüsünü bir uçtan öbür uca su altından geçmeyi başararak tarihi bir sefer gerçekleştirdi.Denizaltı tarihinin bir bakıma 'Adem'i

20 seneden fazla denizlerin hakimi olan Nautilus, işte tam da bugün yani 4 Şubat 1957 yılında bu tarih kitaplarına adını yazdırdı.

Denize indikten (17 Haziran 1955) tam 2 sene sonra 60.000 deniz milini (yani 20.000 fersahı) doldurdu.

Gerçekten inanılmaz!

ABD deniz donanmasına yıllarca hizmet ettikten sonra kızağa çekilen bu canavar 1985 yılından beri Connecticut'ta açık hava müzesi olarak halka sergilenmekte.

İsmi: USS Nautilus
İşletmeci: ABD Donanması
İhale: 2 Ağustos 1951
İnşa eden: General Dynamics
Kızağa konulması: 4 Haziran 1952
Denize indirme: 21 Ocak 1954
Bitirilişi: 22 Nisan 1955
Görevlendirme: 30 Eylül 1954
Hizmetten çıkışı: 3 Mart 1980

USS Nautilus'la olmasa da deniz altına da söyle bir göz atmadan çıkmayalım derseniz Kızıldeniz Sualtı Ekosistemi'ne bakabilirsiniz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler