Bilinenin aksine himalaya tuzu kanser yapar mı?

Tuz, vücudun ihtiyaç duyduğu besin maddelerinden biridir. Ancak sofra tuzunun (iyotlu tuz) insan vücuduna zararlı olduğu görüşlerinin ardından son zamanlarda birçok kişi, himalaya tuzu kullanmaya başladı.

Himalaya tuzu gerçekten yararlı mı, kanser yapar iddiaları doğru mu, zararları konusunda uzmanlar ne diyor?

Her ne kadar insan vücudunun ihtiyaç duyduğu bir besin olsa da tuzun fazla kullanılması bireylerin yaşamını olumsuz olarak etkiler. Özellikle marketlerde satılan sofra tuzunun (iyotlu tuz) normal seviyeden fazla tüketilmesi insan vücudu için zararlıdır. Bu nedenle birçok kişi iyotlu tuzların karşısına çıkarılan himalaya tuzunu kullanıyor ve bu sefer de bu tuzun ciddi sağlık sorunlarına neden olacağına dair görüşler ortaya atılıyor.

Karatay önermişti fakat o tuz için kanser yapıyor iddiası çıktı:

Tuz, vücudun ihtiyaç duyduğu besin maddelerinden biridir. Ancak sofra tuzunun (iyotlu tuz) insan vücuduna zararlı olduğu görüşlerinin ardından son zamanlarda birçok kişi, himalaya tuzu kullanmaya başladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
Canan KARATAY himalaya tuzu demiyor ki , kaya tuzu diyor. Çankırı'nın kaya tuzu varken , himalaya tuzu kullanmak nedir ya ? İlla elin gavurlarına para vereceksiniz .
tuz un vucuda zarar verdiğini tıp tan öğrenmeye gerek yokki zaten aşırı tuz alan kişi bunu kendi hissediyor tansiyonu varsa fırlıyor bu canan denen kadının diplomasının iptal edilmesi gerekir Çünki demansa girmiş abuk sabuk konuşuyor Derhal mahkemeye verilip suç ehliyetinin düşürülmesi lazım Bunun bir örneğide adnan oktar yıllar önce suç ehliyeti sağlık raporu alınarak düşürülmüş ama hala Prof geçiyor birde A9 kanalında abuk sabuk konuşuyor milleti tahrik edip kendine hakaret ettirip ondan sonra suç beyan ederek milletten para alıyor oysa bu adamın suç ehliyeti yok
Himalaya ya da kaya tuzlarının içinde elbette değişik elementler, moleküller ve izotoplar bulunabilir. Hatta ağır metallerin ve radyoaktif maddelerin bulunma ihtimali de gözardı edilemez. bu nedenle kimyasal analizi yapılmamış ürünlere şüpheyle yaklaşmakta yarar var. Ayrıca Türkiye iyot eksikliğine bağlı guatr hastalıkları ve yenidoğanda zeka geriliğine neden olan yenidoğan guatr hastalığının sık görüldüğü bir ülkedir.
Birileri öyle diyor Birileri böyle diyor Bende diyorum ki Siz siz olun elinizden geldiği kadar çok az tuz kullanın. Benim bildiğim vücudun da iyota ihtiyacı var
Canan hanımım iyotla ilgili söylediklerini sanırım sayın prof. atlamışlar.
Belki Kaya tuzunda Brom olabilir ama Önce Doktorlar gıdada kullanılan 3500 den fazla kimyasalla ilgilenseler
ÇANKIRI TUZU NEYİNİZE YETMİYOR ORAYA YÜRÜYÜN OTARAF UZAK GİDİLMEZ
şimdi himalaya tuzu kanserojen olsaydı dünyanın en uzun yaşayan insanları himalaya dağlarında yaşayan insanlar olmazdı.
ne yapacaz şimdi?
İyot tuz a sonradan ilave ediliyor.
Diğer Haberler