Buzdolabına koymamanız gereken 5 besin

Buzdolabı hayat kurtaran bir icat olsa da bazı yiyecekler için gerçekten zararlıdır. Bahsedeceğimiz bu 5 besini buzdolabında saklarsanız çeşitli sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. İşte buzdolabına kesinlikle girmemesi gereken 5 besin.

Buzdolabına koymamanız gereken 5 besin

Alışveriş sonrası yiyecekleri buzdolabında saklamak en mantıklı yöntem gibi duruyor değil mi? Fakat bu konu her besin için geçerli değil sevgili okur. Şimdi okuduklarınızdan sonra şaşırmaya hazır olun, çünkü buzdolabının içinde durdukça hastalık veren o besini hemen hemen hepimiz buzdolabında saklamış olduk!

BUZDOLABINA KOYMAMANIZ GEREKEN BESİNLER

TATLILAR

Tatlı türü ne olursa (bal, çikolata, hamur tatlıları, reçel vb.) olsun, bu yiyecekler buzdolabına girdiği an organik özelliklerini yitirirler. Tatlarında bozulma meydana gelebilir ve reçeli bal gibi yiyeceklerin akışkanlığı bozularak şekerlenme yapabilir.

DOMATES

Birçoğumuz domatesi buzdolabında saklarız ancak bu durum öğrenilmiş bir yanlıştır. Domates buzdolabına girdiğinde soğuk etkisiyle yapısında bozulmalar meydana gelir, kabuklarında kırışıklıklar oluşur ve bakteri üretmeye başlar. Bakteri üreten domates ise sindirim sorunlarına neden olabilir.

KAHVE

Buzdolabında saklanan kahvenin hem tadı hem de görüntüsü bozulur. Buzdolabının soğuğu ve nemi kahvenin lezzetini yok eder.

SARIMSAK

Antibakteriyel etkiye sahip sarımsak sadece 2 gün boyunca buzdolabında kaldığında bakteri üretir.

PATATES

Patatesin emilimi yüksektir ve bu nedenle durduğu ortamın kokusu ile tadında değişim meydana gelir. Buzdolabındaki soğukluk ve nem, patatesin bozulmasına neden olur. Görüntü olarak belli olmaz ancak pişirildiğinde bağırsak hastalıklarıyla kendisini gösterebilir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler