Cağ kebabı nerenin? Şimdi de 'cağ kebabı ana vatanı neresidir?' tartışması başladı

Kayseri ve Kastamonu arasında en "Bastırmanın ana vatanı neresi" polemiği ardından bir polemikte cağ kebap Erzurum'un mu Artvin'in mi? tartışma başladı.

Bilecik'te Karadeniz Günleri kapsamında kurulan yöresel ürünler pazarında, Karadeniz'in tereyağından tutun Akçaabat köftesine, lahana çorbasından hamsili pilava, kömeden kuymağa, Kastamonu sucuk ve pastırmasından Artvin'in Yusufeli cağ kebabına kadar birçok ürün yer aldı. Bu ürünler arasında en iddialı oldukları yöresel yemekler arasında cağ kebabı gösterilirken, akıllara 'cağ kebap Erzurum'un mu Artvin'in mi?' sorularını getirdi.

'CAĞ KEBABI YUSUFELİ'NE AİTTİR, ERZURUMLULARA MEYDAN OKUYORUM'

Artvin'in Yusufeli ilçesinden gelen cağ kebap satıcı Murat Baytar, bu ünlü kebabın başkentinin Yusufeli olduğunu, ama patentinin Erzurumluların aldığı söyleyerek, "Kesinlikle Bilecik'ten Erzurum’a meydan okuyorum. Cağ kebap Artvin’dir, ama patenti Erzurumlular almışlar. Biz burada Bileciklilere bunu ispat edeceğiz. Cağ kebabının Erzurum’un değil de Artvin’in olduğunu biz burada ispatlayacağız. Tüm Türkiye’de bunu böyle bilsin ki cağ kebabının asıl doğuş yeri Artvin Yusufeli’dir" dedi.

'KARS KAŞARI ERZURUM'UN AMA PATENTİNİ KARS ALMIŞ'

AW873995_03

Murat Baytar bu iddiasına bir örnek verirken, "Kars kaşarının patentini Kars almış, ama ilk kaşarın eski kaşarın doğuşu Erzurum’dur. Ama Kars bunun patentini almıştır. Dünyaca da bilinir ki Kars’ındır eski kaşar. Artvin cağ kebabı Artvin Yusufeli’nden doğmuştur. Ama patentini Erzurum almıştır" dedi.

'BİZİM CAĞ KEBABIMIZ DAHA GÜZELDİR'

AW873995_02

Cağ kebap satıcı Murat Baytar, Yusufeli cağ kebabının Erzurum cağ kebabından daha lezzetli olduğunu söyleyerek, "Lezzet olmasının sebebi kuzularımız, etimiz doğası. Çünkü Erzurum’da kuzular kış ayında çok zor otlayabilir, ama Artvin’de dağlık alanda kuzularımız, koçlarımız her zaman yılın 12 ayı doğayla baş başa olduğundan dolayı etin yumuşaklığındandır. Biz buradan iddia ediyoruz. Cağ kebabı kesinlikle Artvin’indir" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
Artvin çağ kebabı candir
Cağ kebabı kesinlikle Erzurum yöresine aittir uydurmayın yakında tatlısı da bizim dersiniz gidin kendi yörelerinizin yöresellerini tanıdın şehirlerden uzak durun, hiçbirşeyi ispat edemez nerenin olduğu belli bunu tüm dünya da biliyor o kadar hiçbir ilden de meydan okuyamazsın Bilecik halkı da tüm dünyada asıl ili biliyor boş işler hep cağ kebabı zaten her ilde yapılıyor yapılabilir çoğu ilin yöresellerini herkeste her ilde yapıyor normal ama tek yöresel ili bellidir.
Uyduran uydurana cağ kebabının asıl yeri Dadaşlar diyarına aittir şu bazı iller bazı illerin bir yöresellerinden uzak dursalar iyi olur kaşar da Erzurum'a değil Kars'a aittir asıl yeri Kars'tır Kars halkı duyarsa tepkiyi verir hoş Dadaşlar da cağ kebaba iyi tepki verir her ilde zaten cağ kebabı yapılıyor bu normal ona bakarsanız her ilin yöresellerini herkeste her ilde yapıyorlar ama asıl yöresi bellidir
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler