Canan Karartay'dan bayram uyarısı:"Şeker yemeyin diyorum çünkü..."

İç Hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, bayramda sağlığımızı mahveden gıdayı açıkladı ve ısrarla yemememizi istedi. İşte Canan Karatay'dan bayramda beslenmeyle ilgili çarpıcı açıklamalar.

Canan Karartay'dan bayram uyarısı:"Şeker yemeyin diyorum çünkü..."

Bayram öncesi flaş açıklamalarda bulunan Karatay, Ramazan sonrası bayramda beslenmeye çok dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Sözcü'den Hande Zeyrek'e açıklamalar yapan Canan Hoca'nın açıklamaları şu şekilde:

bayram-Şekeri

Bayramda kesinlikle şeker yemeyin önerisinde bulunan Karatay, tüm şekerlemerin içinde mısır şurubu olduğunu vurguluyor. Sağlığımızı oldukça kötü etkileyen mısır şurubu beyaz şekerden 7 kat daha fazla tehlikeli ve hüclerimizi bozuyor. Aynı zamanda karaciğeri yağlandıran mısır şurubu beyaz şekere göre 7 kat daha toksik.

baklava-1-gidahatti

Ayıp olmasın diye misafirlikte sunulan ikramları geri çevirmeyi bilmemiz gerektiğini vurgulayan Karatay, "Herkes kendi sağlığını düşünmek zorunda!" diyerek cümlesini tamamlıyor. Ramazan Bayramı'nda şekerli yiyecekler yerine daha doğal beslenmeye yönlendiren Karatay: ". Ramazan Bayramı'nda şeker yerine fındık fıstık ikram etsinler. Kuru incir, kuru kayısı, çekirdekli üzüm en sağlıklı şeyler. Çocuklara da bunları versinler şeker dağıtmak yerine. Şeker en tatlı zehirdir. Bayramımızı zehir etmeyelim" şeklinde açıklamalarına devam ediyor.

Bayramda şerbetli tatlılara da izin yok

Canan Hoca kuralları bozmadan devam ediyor açıklamalarına: "Ben bayramdan bayrama 1 dilim baklava yerim. O da bulabilirsem tabii…

En sağlıklı meyve kurtlu elma, zeytindir

franquette-ceviz-600x400

Yaz meyvesi olan kavun ve karpuz hakkında alışılmadık açıklamalar yapan Karatay:

kavunkarpuz

"Ben karpuz diyeti falan bilmem kardeşim. Ama karpuz, kavun trigliserid dediğimiz tehlikeli yağları yükseltiyor, kanınızda ürik asidi yükseltiyor. Hastaların durumuna göre konuşuyorum. Ama tabii ki kurtlu elma yiyin diyorum. Tarım zehirleriyle yıkanmış meyvelere dokunmayın diyorum. Kavun, karpuz sıvı şekerdir. Şekeriniz varsa, gut hastasıysanız, daha da yükseltiyor ve karaciğerinizi, göbeğinizi, gırtlağınızı her yerinizi yağlandırıyorsunuz. En sağlıklı meyve kurtlu elma, zeytindir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
Eski insanlar bi oturuşta bir kuzuyu haklayıp ,tatlı olarak da 1 tepsi baklava yiyip,üzerine de bir testi ayranı devirirlermiş...Canan hocam o zamanlarda yaşasaydı kesin intihar ederdi herhalde :)
@iguvencer evet senin dediğn gibi yapmışlar...sonra da tarlada işte çalışmışlar, yediklerini yakmışlar...ama yine de insan ömrü ortalaması eskiden daha düşükmüş...
@iguvencer yiyordu yemesinede kaç yaşında ölüyorlardı
Artık sağlığı bozan ne varsa yasaklanmalı sağlıklı mutlaka altarnatifi vardır..
akp iktidarını beğenmiyorsunuz..oysa bizim sağlığımızı düşündükleri için şeker fabrikalarını kapattılar...not "kapattılar" kelimesi ucuza kapattılar....
@sinekyedili Kapattılar ki birilerinin vasıfsız akrabalarıyla doldurulmasındiye.Artık yerli araçların ve silahların üretildiği fabrikalar var ki onlar çok daha önemli!
@fy79 birkaçını saysana?
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler