Cep yakmaz: Et yerine tercih edebileceğiniz 7 protein kaynağı

Malum, kırmızı et fiyatı almış başına gitti, üstüne bir de şarbon krizi çıkınca protein desteği için farklı kaynaklara yöneldik. İşte kırmızı et kadar besin değeri yüksek 7 gıda!

Cep yakmaz: Et yerine tercih edebileceğiniz 7 protein kaynağı

Mercimek

mercimek

Kuru baklagillerin en güçlü ürünüdür. Muhteşem bir protein kaynağıdır. Üstelik mercimeği çok farklı biçimde pişirmeniz mümkün. Çorba, salata ya da sulu yemek olarak çeşitlendirebiliriz. Fiyatını ete oranladığımızda gerçekten tasarruf yapmış olacağız.

Mantar

mantar

Besin değeri son derece yüksektir. Protein ve demir açısından zengin olan mantar; A, B, D, P ve K vitaminlerini de içerir. Birçok hastalığa faydası bulunan mantarı kışın bolca tüketmek gerekir.

Kuruyemişler

kuruyemiş

Kuruyemişler içerisinden özellikle badem, fındık ve ceviz bol miktarda omega 3 içerir. Günde bir avuç bu saydıklarımızdan birini bile tüketirseniz günlük protein ihtiyacınızın büyük bir kısmını karşılamış olursunuz...

Ev yapımı yoğurt

yoğurt

Folik asit, kalsiyum ve fosfor yönünden zengin olan yoğurdu yemeklerden bir saat önce veya yemeklerden 1 saat sonra tüketirseniz günlük protein ihtiyacınızın bir kısmını karşılamış olursunuz.

Soya

soya

Kolesterol ,doymuş yağlar barındırmayan yapısı, yüksek seviyede kaliteli protein içeriği ile çok yönlü olarak faydalı olan bir besindir.

Yumurta

yumurta

İki adet orta boy yumurtada yaklaşık olarak 14 gram protein vardır. Sağlıklı, pratik ve cep yakmayan bir gıda türüdür. Proteinin yanı sıra A, B vitaminleri ve selenyum açısından da zengin bir kaynaktır.

Peynir

peynir

En önemli ve değerli protein kaynaklarından bir tanesidir. Peyniri tüketirken de yağ ve tuz oranı düşük olanları tercih etmeniz gerekiyor. 30 gram cheddar peyniri 8 gram, yarım yağlı mozzarella peyniri 6 gram, beyaz peynir ise yaklaşım 6 gram protein içerir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
kurbandan yeni çıktık bildigimiz yerden aldık hayvanıda içimiz rahat 3-5 ay
@aeser1424 dağıtmadınız buzdolabına mı koydunuz
Kurban kesen arkadaşımız kurbanın 1/3 ünü kendi hanesine yani sizin imalı bi şekilde söylediğiniz dolabına bırakabilir bu onun hakkıdır 1/3 ünü ihtiyaç sahiplerine 1/3 ünü de komşularına dağıtır.yani kestiği kurbandan 30 kg et çıktı ise 10 kg ını dolabına bırakması onun hakkıdır.Araştırın bi Adak ile kurbanı karıştırmayalım.
@onderface kurban kesiminde 1/3 ünü ev de bırakırsın.1/3 ünü ihtiyaç sahiplerine 1/3 ünü de komşuna dağıtırsın.hak görülen budur yani arkadaşımız kestiği kurbandan 30 kilo et aldıysa evine yani senin imalı olarak belirttiğin dolabına 10 kilo bırakabilir, bu o nun hakkıdır.
sondan başa peynirin kilosu 30 lira,yumurta koli 20 lira,soya gdo'lu sütün litresi 5lira, antep 70 fındık 50 ceviz 60lira,mantar 15 olmuş,mercimek 10 lira bütün hormonlu tavuk kilo 9 lira cep yakmayan kaynaklar bunlar varın yakanı siz düşünün
3-5 kişi bir olup alırız körpe bir dana keseriz. sucuk, kavurma, kıyma, kuşbaşı doğrar atarız dolaba yeriz güven içinde.kurban bayramı olması gerekmez kendimiz için keseriz..ithal etmi şarbonlu etmi yok efendim ilaçmı verilmiş hayvan hastamıydı içine at eti karıştırılmışmı ..bunca düzen dümenin olduğu yerde tek çözüm bu ….
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler