Çinliler, Kanada'dan Şişeler Dolusu Temiz Hava Satın Alıyorlar

Önceleri şaka amaçlı hava poşetleyip satan iki arkadaş, bir poşet havanın Çin'den 160 Dolara alıcı bulmasıyla bu işin bir piyasası olduğunu fark edip iş kurdular.

Çinliler, Kanada'dan Şişeler Dolusu Temiz Hava Satın Alıyorlar

Kanada'daki Rock Dağlarının havasını önceleri şaka amacıyla şişeleyen Kanadalı iki arkadaş, ürünlerinin uçakla hava kirliliğinden muzdarip Çin'den alıcı bulduğunu görüp firma kurdular.

Temiz havayı şişeleyen ve Çin'e satış yapmaya başlayan start-up firmasının kurucularından Moses Lam, Telegraph ile yaptığı telefon röportajında, "İlk ürün sevkiyatımız olan 500 şişe temiz hava Çin'de dört gün içinde satılıp tükendi." şeklinde konuştu.

4.000 şişe içeren bir kasanın daha Çin'e doğru yola çıktığını belirten Moses Lam, bu ürünlerinin de çoğunun şimdiden satılmış durumda olduğunu belirtiyor.

Rocky Dağlarındaki Banff Ulusal Parkından alınan 7,7 litrelik bir kutu temiz hava, 100 Yuan'a (10 Euro) satılıyor. Bu fiyat, Çin'de bir şişe suyun fiyatının 50 katı.

Müşterilerinin çoğu, şiddetli hava kirliliği uyarılarının sık sık yapıldığı Çin'in kuzeydoğu ve güney kısımlarındaki büyük şehirlerden. Çin resmi devlet haber ajansı Xinhua geçtiğimiz günlerde, "Ağır duman Çin'i vurdu, 'yine'. " yazısıyla şehir merkezinin yoğun duman tabakasından görülemez durumda olduğu bir fotoğraf paylaşmıştı. Bu görüntü, Beijing'te kirlilik için kırmızı alarm verilmesinin ve araçların yarısının trafiğe çıkmasının yasaklanmasının bir hafta sonrasında geldi.

Kanadalılar Çin'e temiz hava satma konusunda ilk kişiler değil. Geçen sene Beijing'li sanatçı Liang Kegang, Fransa'ya iş seyahati sırasında cam bir kavanoza doldurduğu temiz havayı Çin'de 512 İngiliz Pound karşılığında sattı. 2013'te Chen Guangbiao adlı Çinli multimilyoner, Çin'in daha az sanayileşmiş bölgelerinden toplandığı söylenen havayı içeren kutu içecek büyüklüğündeki ürünlerin her birini 5 Yuan (0,50 Euro) karşılığında sattı.

Kanadalı firmanın sahibi Lam, bu işe önceleri şaka amaçlı başladıklarını ve diğer ortağı Troy Paquette'nin plastik bir poşeti havayla doldurup açık artırma sitesi Ebay'de 50 penny'den daha düşük bir fiyata sattığını söylüyor. Ancak, satışa çıkardıkları ikinci poşet havanın Çin'den 160 Dolara alıcı bulmasıyla bu işin bir piyasası olduğunu fark ettiklerini belirtiyor.

Firma, aynı zamanda Kuzey Amerika'ya, Hindistan'a ve Orta Doğu'ya da satış yapsa da Çin en büyük alıcısı durumunda. Şirketin Çin temsilcisi Harrison Wang, müşterilerinin asıl kısmını, aileleri için temiz hava satın alan varlıklı kadınların oluşturduğunu, ancak aynı zamanda yaşlı bakım evlerinin ve hatta gece kulüplerinin de ürünlerini stokladığını belirtiyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor: "Çin'de temiz hava bir lüks, çok değerli bir şey." Birçok dağıtıcının ürünlerinin bayisi olmak için kendileriyle iletişime geçtiğini belirten Wang, en büyük handikaplarının talebi karşılamak olduğunu, çünkü her şişe temiz havanın elle hazırlandığını belirtip şunları söylüyor: "Çok emek-yoğun bir iş olsa da eşsiz ve eğlenceli bir ürün ortaya çıkarmak istedik. Yutabileceğimizden daha büyük bir lokma ısırmış olabiliriz."

İşte firmanın Twitter'da paylaştığı ürün görsellerinden bazıları:


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler