Çocuk Yaşta Ölüme Mahkum Edilmiş 8 İnsan

Görünen o ki yanlış zamanda doğmamışız, dünya hep kötü kalpli bir yermiş.

Çocuk Yaşta Ölüme Mahkum Edilmiş 8 İnsan
  1. John Dean (7 yaşında)

John Dean, 7 yaşındaydı. Komşunun çiftliğini ateşe verdi.
Belki yanlışlıkla, belki bilerek, 7 yaşındaydı işte!

1629 yılında İngiltere'de gerçekleşen bu olayda John Dean'in cezası idam oldu. O sırada 8 yaşından küçükler suçlu sayılamıyordu İngiltere'de, hakimler de John'un yaşını büyüttüler.

Bu tip alicengiz oyunları 1629 yılında yapılıyordu İngiltere'de. 20. ve 21. yüzyılda hala yapılan ülkeler var, hatırlatırız!

  1. Hannah Ocuish (12 yaşında)

Amerika Birleşik Devletleri'nde bir zamanlar çok yaygın olan köleliğin ortaya çıkardığı bir idam cezası, 1786'da 12 yaşındaki Hannah Ocuish'i buldu.

Annesi, Hannah'ı çalışsın diye beyazlara ait olan bir çiftliğe gönderdi. Küçücük bir kız olan Hannah, ev sahibinin kızı ile arkadaş oldu. Bir gün ev sahibinin kızı, Hannah'ın çileklerine göz koyunca kavgaya tutuştular. Kavga gittikçe büyüdü ve ev sahibinin kızı boğularak öldü.

12 yaşındaki Hannah Ocuish, cinayet suçundan asılarak idam edildi.6. Giovanni di Giovanni (15 yaşında)

  1. yüzyılda gerçekleşen bu olay, aslında 19. yüzyılda da gerçekleşti, 20'de de, 21'de de hala gerçekleşmeye devam ediyor... Medeniyetin başladığı yerde gerçekleştiği için listemizde yer veriyoruz.

Giovanni di Giovanni, 15 yaşındaydı. Santa Croce'deki Franciscan Kilisesi tarafından, eşcinsel olduğu için mahkum edildi. Halkın önünde önce hadım edildi, hadım edildiği yere kızgın demir döküldü. Kan kaybı ve acıdan hayatını kaybetti.5. Alice Glaston (11 yaşında)

Yeniden İngiltere'deyiz, bu kez yıl 1545.

İngiltere'de en genç yaşta idam edilen bir diğer kız çocuğu da Alice Glaston. Henüz 11 yaşındayken idam edilen Alice Glaston'ın ne suç işlediği de, geçen zamanla birlikte tarih sayfalarında kayboldu.

Bu olayı hikayeleştiren romancı Paul Evans, 2014 yılında The Spirit Child adlı kitabı yayınladı.

  1. Mary (13 yaşında)

Köleliğin sebep olduğu bir idam cezası daha, yine Amerika Birleşik Devletleri'nden geliyor... Sene 1838.

John Abraham, işe giderken 2 yaşındaki bebeği Vienna Jane'e bakması için 13 yaşındaki Afrikalı Mary'yi satın aldı. Çevredekilerin ifadelerinde 'bebeğe karşı çok merhametli' olarak geçen Mary, her halükarda henüz 13 yaşında bir kız çocuğuydu, dikkatsizdi.

Vienna Jane, evin yakınlarında bir kanalda boğulmuş olarak bulundu. Mary önce katil iddialarını reddetti, ancak k**asaba şerifinin kırbaç darbelerinden sonra suçlamaları üstlenmek zorunda kaldı**.

Asılarak idam edildi.

  1. Michael ve Ann Hammond (7 ve 11 yaşında)

Ülkemizde de 'büyük' (!) bir suç olan, ekmek çalma suçunu işledi Michael ve Ann kardeşler.

Üstelik İngiltere'de gerçekleşti bu hadise! Michael henüz 7 yaşındaydı, ablası Ann ise 11 yaşındaydı. 20. yüzyılda dahi bu suçu işleyen çocukların ağır cezalar aldığı Ortadoğu ülkeleri ile İngiltere arasındaki tek fark; o sıralar sene 1708 idi...2. Hena Akhter (14 yaşında)

Bangladeş'in Shariaptur kentinde, 2011 yılında tecavüze uğradı 14 yaşındaki Hena Akhter. Tecavüz eden adamın arkası kuvvetliydi belli ki, Hena Akhter evli bir adamla ilişkiye girmekten tutuklandı.

Halkın önünde 101 kırbaç cezasına çarptırıldı. Vücudu henüz oldukça dayanıksızdı, 70. kırbaçta bayıldı ve yere yığıldı.

Acil serviste geçirdiği 7. günde hayatını kaybetti. Otopsi raporu ise tecavüzcünün arkasının ne kadar kuvvetli olduğunun bir başka kanıtıydı: Kırbaç yarasından ölmemişti rapora göre, intihar etmişti.

14 yaşındaydı.1. Erdal Eren (17 yaşında)

13 Aralık 1980'de idam edildi.

İdam kararı verildiğinde 17 yaşındaydı. Biyolojik yaşının 18 yaşından küçük olduğu ve kemik yaşının tesbit edilmesi talebi, mahkeme tarafından reddedildi.

Birçok şarkıya konu olan hikayeyiyse hepimiz biliyoruz.
Bilmeyenler için, Wikipedia.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler