SPOR

Cüneyt Çakır: 'Şike teklifi hiç almadım'

FIFA kokartlı hakem Cüneyt Çakır, yönettiği her maçın analizini yaptığını ve sahada adaletli olmanın önemli olduğunu vurguladı. Ligdeki tüm maçları izlediğini ifade eden Çakır, dikkat çeken sözler söyledi.

Cüneyt Çakır: 'Şike teklifi hiç almadım'

FIFA Kokartlı Türk Hakem Cüneyt Çakır, TRTSPOR'da yayınlanan "Basın Tribünü" programında soruları yanıtladı.

Çakır, kendisine yönelik olarak Türkiye'de farklı maç yönetiyor, Avrupa'da farklı yönetiyor şeklinde bir soru üzerine, şöyle konuştu.

"Benim için ikisinin de farkı yok. Türk futbolu çok gelişti. Ben hiç bir zaman Türk hakemi, Türk ya da Avrupa futbolu diye bir ayrım yapmadım. Takımlarımız, milli takımımız ne kadar iyi olursa Türk hakemleri de o kadar iyi oluyor, Avrupa'daki saygınlığımız o oranda artıyor. Buradaki maçlarım hep izleniyor. Hem UEFA hem de FIFA tarafından izleniyor. Bütün maçlarımı izliyorlar. Hatta antrenmanlarımı bile takıp ediyorlar. Böyle bir durumda farklı bir maç yönetme şansınız yok. Yoksa sizi kimse ne Dünya Kupası maçlarına ne de Şampiyonlar Ligi maçlarında görevlendirmez. Bence insanlarımız Avrupa'daki maçlarımda hata yapmasın diye bakıyorlar. Türk hakemler hata yapmasın diye bakıyorlar. Hata yaptığımız zaman da onu görmek istemiyorlar..Ama Türkiye de taraftarlık daha ağır bastığı için taraftar gözüyle bakıyorlar ve farklı yorumluyorlar diye düşünüyorum."

Çakır, bir soru üzerine de hakemlik kariyeri bonunca hiç şike teklifi almadığını söyledi.

Video hakemlik sisteminin sadece hakemler için gelen bir sistem olmadığını, futbolu korumak ve adaleti sağlamak için geldiğini belirten Çakır, bu sistemin amacının sadece skandal hataların önüne geçmek olduğunu kaydetti.

Çakır sözlerini şöyle sürdürdü:

"VAR" sistemi, insanların yüzde 50'sinin penaltı, yüzde 50'sinin penaltı yok, dediği durumlar için değil, insanların yüzde 100'ünün penaltı dediği ancak hakemin gözden kaçırdığı durumlarda işe yarayacak. En az müdahaleyi öngörecek. VAR sisteminin tek hedefi en az müdahale ile en fazla yarar sağlamak. Amaç skandal hataları engellemek."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
kadikoy de ki maclar da belli oluyor
teklif almadığı doğrudur çünkü kendisi direkt emirleri dolum tesislerinden alır.. şikeninde en büyüğü bu tesislerde paketlenir. :))
sıkıyosa aldım desin :) bidaha maç yönetebiliyor mu görsün...
Türkiye’de gece CL’de gündüzsün Çakır.
alan aldim dermi hic?
Hasan Ali de VAR dı.. es geçtiniz.
Ülke futboluna göre biçilmiş hakemcik. işin gücün eyyam. Ne yani rüşvet verseler yok mu diyecen. yönettiğin maçlardan belli. gitte avrupada yap bakalım.
Diğer Haberler