Çürüyen çilek derdine son! Bu yöntemler çilekleri daha uzun süre taze tutuyor...

Parlak, kırmızı çileklerin tezgahlarda göründüğü yaz başlangıcında bu yumuşacık, tatlı meyveden bir oturuşta büyük bir kase yiyenlerdenseniz sizi suçlayamayız. Bu lezzet dolu meyve enfes tadının yanı sıra narinliğiyle de bilinir. Onları düzgün bir şekilde saklayıp tüketmezseniz çürümeye başlarlar. Alacağınız birkaç önlem çileklerin çürümesini engellemek konusunda işe yarayabilir.

Çürüyen çilek derdine son! Bu yöntemler çilekleri daha uzun süre taze tutuyor...

Çilekleri uzun süre taze tutmanın pek çok yolu var. Manavdan ya da marketten alıp eve geldiğinizde güzelce yıkayarak tazecik tüketmek en iyisi ama unutmayın, çilekler yumuşak ve narindir, özenli bir bakıma ihtiyacı vardır. Aksi halde kısa bir süre sonra tabakta küflenmiş olarak karşınıza çıkabilirler. Birkaç küçük ipucu ile çürümelerini önlemek sizin elinizde.

1. ÇİLEKLERİ YİYECEĞİNİZ ZAMAN YIKAYIN

Çilekleri saklamak için en önemli kural, onları yiyeceğiniz zaman yıkamaktır. Çünkü çilekler adeta sünger gibidir ve ıslandıklarında bütün nemi emerler, bu da onların daha hızlı bozulmalarına neden olur. Ayrıca belirtmekte fayda var, ıslak meyveler çürümeye daha yatkındır. Saplarını da çilekleri yiyene kadar üzerinde bekletmek raf ömrünü uzatır.

2. ÇİLEKLERİ SOĞUK VE KURU ORTAMDA TUTUN

Çilekleri sağlıklı bir şekilde saklayabilmenin yollarından biri de onları soğuk ve kuru tutmak, böylece küflenmelerini önlemektir.

Satın aldığınız çilekleri, saplarını ayıklamadan, kağıt havlu kaplı bir tepsinin üzerine serin.

Tepsiyi streç filmle örtün.

Buzdolabına koyacağınız bu tepsiyi, meyveleri kullanmadan önce çıkarın, soğuk su altında yıkayın, saplarını temizleyip tüketin.

3. DONDURMAK, ÇİLEKLERİ SAKLAMAK İÇİN EN İYİ YÖNTEMLERDEN BİRİ

Yaz sezonunda çileklerden bolca yararlanmak için onları dondurabilirsiniz. Bu şekilde smoothielerde kullanabilir, dondurma yapabilir ya da pastalarınızı süsleyebilirsiniz.

Yıkanmış, kurutulmuş ve sapları temizlenmiş çilekleri, bir tepsiye yerleştirin.

Tepsiyi buzluğa koyun.

Çilekleri donduktan sonra buzluk torbalarına aktarın. Bu şekilde onları dondurucuda 3 aya kadar saklayabilirsiniz.

4. TEK BİR ÇÜRÜK MEYVE DİĞERLERİNİ BOZABİLİR

Çilekleri koyduğunuz kapta küflü meyveler görürseniz ilk işiniz onları hemen çıkarmak olsun. Çünkü çürüme sonucu oluşan küf kolayca yayılır, bu da kaptaki diğer çileklerin hızlı bir şekilde bozulmasına yol açar. Satın aldığınız çilekleri saklamadan önce çürük meyve denetiminden geçirmenizde fayda var.

5. ÇİLEKLERİ TEZGAH ÜSTÜNDE DE SAKLAYABİLİRSİNİZ

Çileği satın aldığınız gün kullanmayı planlıyorsanız buzdolabına kaldırmanıza gerek yok. Onları oda sıcaklığında, mutfak tezgahınızın üzerinde bırakabilirsiniz. Aynı gün içinde herhangi bir bozulma ya da çürüme olmayacaktır. Ama ertesi gün kullanacaksanız buzdolabına kaldırmanızda fayda var.

6. ÇİLEKLERİNİZE SİRKE BANYOSU YAPTIRIN

Sirkenin zararlı bakterileri yok ettiği bilinen bir gerçek. Siz de çileklerinizi sirke ile yıkarsanız onları daha uzun süre taze tutabilirsiniz. Çileklerinizin sirke gibi kokmalarından endişe etmeyin. Yıkadığınızda koku geçecektir.

Meyveleri büyük bir kaba yerleştirin.
1 bardak beyaz sirke ve 8 bardak su karışımında bekletin.
Kabı ara sıra hareket ettirin, ardından durulayın.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler