YEMEK

Denizin derinliklerinden gelen bir lezzet: Ahtapot ızgara tarifi

Ahtapotların dünya üzerindeki hiçbir canlıyla ortak özellik taşımadığını biliyor muydunuz? Bu ilginç canlı, balıkçıların da gözdesi.

Denizin derinliklerinden gelen bir lezzet: Ahtapot ızgara tarifi

Lezzetli, hafif ve hemen hemen her şeyin yanına yakışan bir deniz ürünü. Bu yüzden sahil kasabalarının ve deniz kenarındaki restoranların vazgeçilmez yemeklerinden birisi de ahtapot ızgara. Özellikle Yunanistan'a yolunuz düşerse, kesinlikle bir Yunan lokantasına gidip denemeniz gereken lezzetlerden.

Ahtapot Izgara Tarifi

Malzemeler

Yaklaşık 1,5 kg temizlenmiş ahtapot (gözleri, iç organları, gagası ve mürekkep torbası çıkarılmış)
1 bardak sek beyaz şarap (sparkled denen gazlı şaraplardan olmayacak)
1/4 bardak tane karabiber
2 adet limon ve servis için ek limon dilimleri
1 adet şarap mantarı
2 diş soyulmuş sarımsak
1/2 bardak sızma zeytinyağı

Tarif

Büyük bir tencereye ahtapotu şarap, karabiber, yarım limon, mantar ve sarımsak ile birlikte yerleştirin. 3 cm su ile örtün ve orta ısıda biraz kaynatın.
Ateşi düşürün ve keskin bir bıçakla delinerek açılana kadar ahtapotu pişirin. (yaklaşık 45 ile 90 dakika arası)
Suyu süzün ve ahtapotun oda sıcaklığına gelmesine izin verin.
Izgara yapacağınız mangalı, barbeküyü veya ocağı hazırlayın. Önceden ısıtarak ahtapot için hazır duruma getirin. Izgarayı temizleyin ve ahtapotun yapışmaması için iyice yağlayın.
Ahtapotu biraz zeytinyağı, tuz ve karabiberle çeşnileyin. Ahtapotu ızgaraya yerleştirin ve her iki tarafı sulu kalacak ama iyice kızaracak kadar pişirin. (her yanı için yaklaşık 3-4 dakika kadar)
Ahtapot dokunaçlarını kesin, bir tabağa koyun ve kalan zeytinyağıyla, diğer limonun suyuyla, tuz ve karabiber ile çeşnileyin. İster hemen, ister oda sıcaklığında limon dilimleri ile birlikte servis yapabilirsiniz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön