YURTHABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Dü'de Meme Kanseri Tedavisinde Yeni Yöntem

Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ) Hastaneleri Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr Metehan Gümüş,...

Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ) Hastaneleri Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr Metehan Gümüş, her 10 kadından birinin yaşamı boyunca karşılaşabileceği meme kanserinde memeyi koruyacak tedaviler uygulanmaya başlandığını söyledi.

Meme kanseri hakkında açıklamalarda bulunan Doç. Dr Gümüş, erken evrede tanı konulan hastaların bu hastalıktan tamamen kurtulmalarının söz konusu olabildiğine dikkat çekti. Gümüş, "Bunun için tedavi uygulayacak ekip ve hastane imkanlarının yeterli olması gerekmektedir. Hastanemiz tüm bu imkanlara sahiptir. Meme kanserinde tüm memenin ve koltuk altı lenf bezlerinin çıkarılması yakın zamana kadar tek tedavi yöntemi idi. Son zamanlarda memeyi koruyacak tedaviler uygulanmaya başlandı. Bu tedavi yöntemi hastanemizde de uygulanıyor“ dedi.

DÜ Hastaneleri'nde meme koruyucu ameliyatların yıllardan beri yapıldığını ifade eden Gümüş, "Daha önceleri koltuk altına yayılıp yayılmadığını anlayacak bir yöntem olmadığından tüm meme kanseri hastalarının koltuk altı lenf bezleri alınırdı. Koltuk altı lenf nodlarının çıkarılması durumunda ise kolda şişme, hissetmede azalma, kol hareketlerinde kısıtlılık gibi yan etkileri oluşmaktadır. Günümüzde her hastada koltuk altı lenf nodlarının çıkarılmasına gerek olmadığı ortaya kondu. Fakat bunu yapabilmek için kanserin koltuk altına yayılmadığını doğru bir şekilde göstermek gerekmektedir. Sentinel lenf nodu biopsisi denilen teknik sayesinde dünyada artık sadece kanser koltuk altına yayılmış ise koltuk altı lenf bezleri çıkarılmaktadır. Bu teknik mavi boya ile veya nükleer tıp işbirliği ile kullanılan özel bir aletle uygulanabilmektedir. Yurtiçi ve yurtdışında birçok büyük merkezde koltuk altı lenf nodlarını daha doğru değerlendirebilmek için bu iki teknik bir arada kullanılmaktadır" diye konuştu.

DÜ Hastaneleri’nde de genel cerrahi ve nükleer tıp işbirliği ile bu iki tekniği bir arada kullanmaya başladıklarını ifade eden Gümüş, “Bu sayede Diyarbakır’da meme kanseri tedavisi olacak hastaların koltuk altı lenf nodu değerlendirmesi diğer büyük merkezlerle aynı şartlara getirilmiştir. Sonuç olarak Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi, yurtiçi ve yurtdışında eğitim almış öğretim elamanları ve teknik alt yapısıyla meme kanseri tedavisinde gelişimini tamamlamış bir hastane olarak bölgemize hizmet vermektedir" şeklinde konuştu.

Anadolu Ajansı ve İHA tarafından yayınlanan yurt haberleri Mynet.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, sözkonusu ajansların yayınladığı şekliyle mynet sayfalarında yer almaktadır. Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır. Haberle ilgili şikayetleriniz için bize ulaşabilirsiniz

En Çok Aranan Haberler