Dünya Sağlık Örgütü açıkladı: Bir numaralı kanserojen!

Badem ve yer fıstığı gibi kuru yemişleri severek tüketiyoruz. Ara öğünler başta olmak üzere sıkça tükettiğimiz bu kuru yemişlerdeki tehlikenin farkında mısınız? Bu soruyu soran Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner; kuru yemişlerdeki aflatoksin riskine karşı tüketicileri uyarıyor.

Dünya Sağlık Örgütü açıkladı: Bir numaralı kanserojen!

Badem ve yer fıstığı çok uzun bir serüvenin ardından tarladan bize ulaşıyor. Bu serüven boyunca da ürünlerin üzerinde gözle görülmeyen bazı küfler aflatoksin denilen bir toksini oluşturabiliyor. Samim Saner, aflatoksin küfünün Dünya Sağlık Örgütü'nce kansere yol açan maddeler listesinde bir numaralı kanserojen madde olarak listelenmiş olduğuna dikkat çekiyor. İşte badem ve yer fıstığı gibi kuru yemişleri alırken aflatoksin riskine karşı madde madde dikkat edilmesi gerekenler;

Ürünün resmi kontrollerden geçmiş olduğundan emin olunması,
Nerede, kimin tarafından üretildiğinin bilinmesi,
Tavsiye edilen tüketim tarihinin (TETT) bilinmesi,
El değmeden tüketiciye ulaştığından emin olunması
Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan izinli ve resmi kontrollerden geçen ürünlerin tercih edilmesi,
Üretildikten sonra dış etkenlere karşı koruyucu paketle tüketiciye ulaşmış olması
Samim Saner, bu maddelere dikkat edilmesi aflatoksin küfünün yol açabileceği karaciğer kanserinden korunmak anlamına da geliyor diyerek tüketicileri uyardı.

İYİ YAĞLAR, DEPO YAĞLARI KOVAR

iStock-175544379

Uzman Diyetisyen Berrin Yiğit, yağlı tohumların iyi tohumlar olduğunu ve iyi yağların depo yağları vücuttan kovduğunu bu nedenle, badem ve yer fıstığının tüketiminin önemli olduğunu belirtiyor. Açlığı kontrol etmek için ara öğünlerde badem ve yer fıstığı gibi yağlı tohumların iyi birer alternatif olacağına değinen Yiğit, porsiyon olarak ise günde 20 adet badem, 40 adet yer fıstığı tüketilebileceğini vurguluyor.

KURU YEMİŞTE PAKET ÜRÜNÜ KORUYOR

Berrin Yiğit, badem ve yer fıstığının yanı sıra açıkta satılan diğer ürünlerdeki aflatoksin riskine karşı da tüketicilere tavsiyelerde bulundu. Satın aldığınız ürünün taze olduğuna emin olun, tavsiye edilen tüketim tarihini bildiğiniz, el değmeden size ulaştığına emin olduğunuz, hijyenik koşullarda paketlenen güvendiğiniz markalara yönelin. Paketli ürünlere karşı bir ön yargı olmasına rağmen özellikle kuruyemişte ürünün doğal faydasını korumak için önemli. Paket, kuruyemişte oksijen temasını engelleyerek tavsiye edilen tüketim tarihine kadar ürünü taze tutuyor. Aynı zamanda paket üzerinde ne zaman üretildiği ve ne zaman tüketilmesi gerektiği detayları yer alıyor” diyerek Samim Saner’in uyarılarına yeniden dikkat çekiyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
Bu konu sürekli gündemde tutulmalı aslında.Yapılan kontrollerde depolama şartlarına dikkat edilmeli ve uygun olmayan depolar ıslah edilmeli. Aflatoksini oluşturan bazı küf mantarlarıdır.Risk sadece kuru yemişlerde de değildir.Gıdaların hemen hemen hepsi küflenir ise risk oluşturur.Önemli Risk oluşturan gıdalar;Kırmızı pul biber,Fındık ,Mısır, Karma yemler ve bu yemleri tüketen hayvanlardan sağılan sütler aflatoxin (M1,M2) içermektedir.Aflatoxinin yanında Okratoxini de dikkate almak lazım.
ben 20 badem 100 yer fistigi yersem doyarim zaten. 20 badem 15 lira 100 fistik 25 lira desen her gun ara ogune 40 lirami verecez ne yin kafasini yasiyosun torbacin kim
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler