EĞİTİM

Ek olan -ki nasıl yazılır? Ek olan -ki’nin yazımı nasıl ayırt edilir?

Dilbilgisi kurallarını doğru bir şekilde öğrenmek ve uygulamak son derece önemlidir. Türkçede kullanılan kelimelerde yazım hatası yapıldığında, söz konusu kelimenin anlamında değişiklik meydana gelebilir. Birçok insanın en sık yaptığı hatalardan biri, cümle içerisinde kullanılan ekler ve bağlaçlardır. Bu ekler ve bağlaçlar arasında en çok karıştırılanlar ise -ki ekinin ve ki bağlacının yazımıdır. Ek olan -ki nasıl yazılır?

İçindekiler

 • Ek Olan -ki Nasıl Yazılır?
 • Ki’nin Yazımı Nasıl Ayırt Edilir?
 • Ki’nin Yazımı Örnekleri

Günlük konuşma sırasında ek ve bağlaçların nasıl kullanıldığının pek bir önemi yoktur. Ancak yazarken ek ve bağlaçların ayrımına dikkat edilmesi gerekir. Özellikle -ki ekinin yazım şekli sıklıkla karıştırılan bir durumdur. Ek be bağlaç olarak kullanımı mümkün olan ki'nin farklılıkların doğru bir şekilde öğrenilmesi, yazım kuralları açısından önemlidir. Bu noktada –ki eki cümlede nasıl yazılır sorusunun cevabı önem kazanmaktadır.

Ek Olan -ki Nasıl Yazılır?

-Ki ekinin kullanımı, cümlenin anlamına göre değişiklik gösterir. Bazen kelimeleri birbirine bağlayan bir bağlaç görevini üstlenirken bazen yalnızca ek olarak kullanılır.

Diğer yazım kurallarında olduğu gibi –ki ekinin yazımı konusunda da birkaç basit püf nokta bulunmaktadır. Bu noktada dikkate alınması gereken ilk şey, -ki ekinin ve ki bağlacının yazımı ile ilgilidir. Eğer -ki eki, cümle içerisinde ek görevini üstleniyorsa kelimeye bitişik, üstlenmiyorsa ayrı bir şekilde yazılır. Ayrı yazıldığı zaman bağlaç görevini üstlenir.

Sözcüklere bitişik, yani birleşik bir şekilde yazılması -ki eki yazım kuralları arasında ilk sırada yer almaktadır. Bu şekilde kullanılan –ki eki kelimeye bağlı olma anlamını taşır. Ayrıca bitişik yazıldığı takdirde o kelimeyi sıfat veya zamir yapabilir. Kelimeye birleşik yazılması gereken ekin ayrı bir şekilde kullanılması, yazım yanlışlarının ve anlamda bozuklukların ortaya çıkmasına sebep olur.

Ki’nin Yazımı Nasıl Ayırt Edilir?

-Ki ekinin bitişik mi yoksa ayrı mı yazılmasını anlamak son derece kolaydır. İkisi arasındaki farkı ayırt etmenin çok pratik bir metodu vardır. Bu metot aşağıda yer almaktadır.

 • Bu eki kullanırken cümlenin anlamının bozulup bozulmadığına bakılır. Bunun için de "ler" ve "lar" eklerinden faydalanılır. Herhangi bir cümle içerisinde kullanılan “-ki” ekinin sonuna çoğul eklerinden biri getirilir. Eğer cümlede herhangi bir anlam bozukluğu yoksa “ki”’nin ek olarak kullanılması gerektiği ortaya çıkar.
 • Cümle içerisinde kullanılan “-ki”ekinin sonuna çoğul eklerden biri geldiğinde o cümlede ve sözcükte herhangi bir anlam bozukluğu ortaya çıkıyorsa bu ekin bağlaç olarak kullanılması gerektiği anlaşılır.

Ki’nin Yazımı Örnekleri

Aradaki farkı örneklerle detaylandırmak mümkündür. Aşağıda –ki ekinin hem ek hem de bağlaç olarak kullanıldığı örnek cümleler yer almaktadır.

 • Senin elbisen çok güzel, Ayşe’ninki de güzel.
 • Evdeki hesap çarşıya uymaz diye boşuna denmiyor.
 • Salon duvarındaki saat oldukça şıktı.
 • Bu seneki sınavlar zor geçeceğe benziyor.
 • Güneş açmadı ki elbisem kurusun.
 • Gördüm ki iş işten çoktan geçmiş.
  Günün Önemli Manşetleri


En Çok Aranan Haberler