SPOR

CANLI

Elvan Abeylegesse ve Gamze Bulut'a doping cezası

IAAF, Elvan Abeylegesse’nin 2007'deki Dünya ikinciliğini ve Pekin Olimpiyatları’ndaki 2 gümüş madalyasını geri aldı. Gamze Bulut'un 2011'den bu yana bütün dereceleri iptal edildi. Bulut 2020 Mayıs'a kadar atletizmden men edildi.

Elvan Abeylegesse ve Gamze Bulut'a doping cezası

IAAF, Türk atletler Elvan Abeylegesse ve Gamze Bulut'a doping cezası verdi...

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'nden (IAAF) Türk atletizmi için deprem etkisi yaratan cezalar geldi...

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF), Elvan Abeylegesse'nin 2 olimpiyat gümüş madalyası ve bir dünya şampiyonası gümüş madalyasını elinden aldı. IAAF ayrıca Gamze Bulut'un biyolojik pasaportundaki tutarsızlıklar nedeniyle 2011'den bu yana bütün derecelerini ve madalyalarını iptal etti.

IAAF yaptığı açıklamada Elvan Abeylegesse'nin 2007 Dünya Şampiyonası’nda alınan örneğinde dopinge rastlandığı gerekçesiyle 2007 Dünya Şampiyonası 10 bin metre gümüş madalyası ile 2008 Pekin'de kazandığı 5 bin metre ve 10 bin metre gümüş madalyalarını elinden aldı.

Abeylegesse ayrıca dopingin tespit edildiği 2015 eylül ayından geçerli olmak üzere 2 yıl men cezası aldi. Milli atlet, bu yıl eylül ayında yeniden pistlere dönebilecek.

GAMZE BULUT'UN DERECELERİ İPTAL

Aslı Çakır Alptekin'in doping nedeniyle altın madalyasının iptal edildiği 2012 Londra Olimpiyatları 1500 metre yarışında gümüş madalya kazanan Gamze Bulut'un bu derecesi ve madalyası ile 2012 Avrupa Şampiyonası’nda yine 1500 metrede kazandığı gümüş madalya elinden alindi. IAAF Gamze Bulut'un biyolojik pasaportundaki tutarsızlıklar nedeniyle 2011'den bu yana bütün derecelerini iptal ederken 2020 mayis ayina kadar da yarişlardan men etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Takım
O
Av
P
Geri Dön