Etin kilosu 50 TL'yken döner nasıl 8 TL'ye satılıyor? Gıda Mühendisleri Derneği Başkanı açıkladı

Türkiye genelinde art arda açılan et döner dükkanları büyük bir rekabet ortamı oluşturdu. Kilosu 50-60 lira arasında değişen döner, piştikten sonra nasıl 200-250 gramı 8 ila 10 liraya satılabiliyor? İşte çarpıcı detaylar...

Etin kilosu 50 TL'yken döner nasıl 8 TL'ye satılıyor? Gıda Mühendisleri Derneği Başkanı açıkladı

Birbiri ardına açılan et döner restoranları fiyatların yarıya çekilmesine sebep oldu. Hal böyle olunca vatandaş da fiyatların nasıl bu kadar düşük olduğunu merak ediyor. CNN Türk konuyu araştırıp, Gıda Mühendisleri Derneği Başkanı Kemal Özuçargil'e sordu. Alınan cevaplar ise son derece çarpıcıydı!

ET DÖNER NASIL 8-10 LİRA OLABİLİYOR?

iStock-1126648966

"Son bir yıldır, hile ve tağşişle yapılıyor" sözleriyle konuya başlayan Özuçargil, "Firmalar yüksek oranda yağlı döner kullanıyorlar. Etten alınan ucuz maliyetli yağlar tercih edilip, dönerde yüzde 25 yağ olması gerekirken bu oran yüzde 40'lara yükseltiyorlar." dedi.

Vatandaşın et değil yağ yediğini belirten Kemal Özuçargil, "Hem de ucuz yağ yediriliyor. Doğrudan tüketiciye satılmaması gereken sanayi yağları kullanılıyor. Tavuk dönerde de büyük sıkıntı var. Merdiven altı gece çalışan yerler, 3 liraya 5 liraya satan yerler son tüketim tarihi geçmiş etleri tercih ediyorlar. Soğuk zinciri bozulan ürünler de kullanılıyor. Merdiven altı işletmelere daha sıkı denetim yapılmalı. Halk ucuz yerden döner almamalı. Bakanlık bu işletmeleri ifşa ediyor. Halkımız ucuz ete tevessül etmemeli. Bu fiyatlara ne et döner ne de tavuk döner olur." ifadelerini kullandı.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
1000 gr et pişirildikten sonra yaklaşık olarak 750 gr gelse ve 8-10 Tl ye satılan dönerlerde yaklaşık 50 gr et bulunsa 750/50= 15 porsiyon eder. 1 kg et 50-60 Tl ye satın alınıp pişirilip 50 gr lık porsiyonlarda atıldığında 15*8 veya 10 = 120-150 TL . Şimdi adamlar sürümden kazanmak istemişler ne var bunda. İçiniz fesat hemen hile hurda. hiç işimiz gücümüz yok 1 dönere 50 TL mi verelim. içinde 750 gr et olsa bari.
Ülkemizin klasik sorunu..baktılar ki millete ucuza hizmet veren dönerciler çoğaldı eskisi gibi para kazanamıyorlar hemen karalama kampanyasına başladılar..her türlü belgesi var bu adamların sağlıksız olsa bu belgeleri alıp Türkiye geneli bu kadar şube açamazlardı..sürümden kazanan bu dönerciler kapansın istiyorlar kendileri 20-30 liradan satıp zengin olsunlar..ne güzel memleket ya vallaha bravo ????????
8-10 tl et döner görmedim... tavuk dur... o satılan... olsa ki... 20-25- gramdır gerisi... sebze..
@ismail_sen_1971 istanbulun göbeği şişli cami karşısında tam meydan da ucuza satan bir döner dükkanı var ve tıklım tıklım .
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler