Ev Yapımı Şalgam Suyu

Mersin de yaşayıp da şalgam suyunu evde imal ederiz kış mevsimi .Malum şişelenmiş birçok marka uzun süre dayanıklı kalması için katkılı oluyor.İşte sizler için katkısız,ölçülü ve gönül rahatlığıyla hazırlayabileceğiniz ev yapımı şalgam suyu tarifi.

Ev Yapımı Şalgam Suyu

Şalgam,pancar ve havuçların dış kabuğu tıraşlanır, şalgam ve pancarlar dilimlenir,havuçlar boyuna 4'e bölünür…Tülbent bezin içine yarım ekmek bohçalanarak uçlarından düğüm atılır …..Tüm malzeme tuz hariç bidona doldurulur..Tuz bir miktar suyla iyice eritilir,bidona aktarılır… Bidon ağzına kadar suyla doldurulur. Ağzı sıkıca kapatılır.

Önerim malzemeleri soyarken ve doğrarken eldiven kullanmanız,zira özellikle havuç simsiyah yapıyor..Ya da daha sonra eliniz ancak çamaşır suyu temizliyor:

Önemli Not: 15 gün bidon kapağı ASLA açılmayacak. Serin bir balkon köşesinde muhafaza ediniz. 15 gün sonunda kesinlikle maya görevi gören tülbentin petin içinden çıkarmanız gerekiyor… Şişelere doldurarak şalgam suyunu soğutarak içme zamanı .Ayrıca buzdolabınızda uzun süre saklayabilirsiniz…İçindeki sebzelerin tadına doyum olmaz :))

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
"Ölçülü" demişsiniz ama ben malzemelerin ne kadar olması gerektiğini göremedim.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler