“Fast fooda karşı ‘slow food’ akımı! 'Türkiye sahip çıkmalı' çağrısı

İtalya’da ‘fast food’a karşı hareket olarak doğan ‘slow food’ akımı Türkiye’de de takip ediliyor.

“Fast fooda karşı ‘slow food’ akımı! 'Türkiye sahip çıkmalı' çağrısı

Amerikan fast food (hızlı yemek) kültürünün bütün dünyayı sardığı yıllarda eleştiri olarak doğan ‘slow food’ (yavaş yemek) akımı bugün dünyanın tüm ülkelerine yerel yemekleri, yerli üreticiyi ve bölgede yetişen yiyecekleri koruyarak yayılıyor. İstanbul Aydın Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kamil Bostan ülkemizde de takip edilen ‘slow food’ akımının Türk mutfağına uyumunu ve akımın geleceğini yorumladı.

“HER ŞEY HAMBURGER İLE BAŞLADI”

1982 yılında İtalya’nın başkenti Roma’ya açılan ABD’li bir hamburger markasını eleştiren İtalyan gazeteci Carlo Petrini, yerel tatların korunması, hızlı yemek yerine üretimi yavaş ama sağlıklı gerçekleşen yiyeceklerin tercih edilmesi için ‘slow food’ akımını başlattı. Hızla diğer ülkelere yayılan ‘slow food’ akımı, şeflerin, yerel üreticilerin ve tüketicilerin katılımıyla farklı boyutlar kazanmaya başladı. Günümüzde yerel tatların korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması için yapılan çalışmalara ön ayak olan slow food akımı sağlıklı beslenmenin de temelini oluşturuyor.

“SLOW FOOD AKIMI BELİRLİ ZÜMRE İLE SINIRLI KALDI”

Slow food akımının ilk çıktığı günden bugüne popülerlik kazandığını ancak belirli bir zümreden ileri gidemediğini savunan Doktor Kamil Bostan, “Slow food hareketi, ortaya çıkışından itibaren dünya genelinde oldukça ilgi gördü ve hızlı bir şekilde yaygınlaştı. Ancak bu ilgi toplumun belirli bir kesimi ile sınırlı kaldı. Günümüzde bu ilgi durağan bir döneme girdi. Bu hareketin felsefesi topluma yeteri kadar anlatılırsa, yeterli bilinç oluşturulursa Slow Food hareketi popülaritesini artıracaktır. Nitekim çoğu kişi bu hareketin "yemeği yavaş yemek, oturarak yemek" anlamına geldiğini sanmaktadır. Toplumun önemli kesiminin bu hareketin amacından, felsefesinden haberi yoktur. Basında, özellikle TV kanallarında bu konuya yeterince yer verilirse daha etkili olacaktır. Diğer taraftan ekonominin ön planda olduğu günümüzde, tarım alanlarının yetersizliği de düşünülürse Endüstriyel ürünler de her zaman dominant olmayı sürdürecektir. Bu da kaçınılmaz bir gerçektir” diye konuştu.

“İNSANLAR YEDİKLERİNE DİKKAT EDİYOR”

Toplumda gıda farkındalığının slow food hareketiyle başladığını belirten Prof. Bostan, “Slow food hareketiyle toplumun belirli bir kesimi yediklerine ve içtikleri de daha seçici olmaya başladı. Semt pazarlarında yerel ürünler arayan kişilerin sayısı her geçen gün artıyor. Katkısız ve ilaç uygulaması yapılmamış ürün arayışı devam ediyor. Ailelerin birçoğu çocuklarını doğal ürünlerle beslemeye gayret ediyor. Bu anlamda slow food hareketinin toplumun bir kesiminde farkındalık yarattığını söyleyebiliriz. Endüstriyel ürün üreten firmalar da bu toplumun bu duyarlılığın kayıtsız kalmamış, ürün etiketlerinde ‘katkısız, doğal’ gibi ifadeler kullanmaya başlamıştır” şeklinde konuştu.

“BU HAREKETE EN ÇOK TÜRKİYE SAHİP ÇIKMALI”

Türkiye’nin yerel ürün çeşitliliğinde oldukça zengin olduğunun altını çizen Gastronomi Uzmanı, “Bu harekete sahip çıkması gereken ülkelerin başında Türkiye geliyor. Yerel ürün çeşitliliğin bu kadar zengin olduğu bir ülke sanırım yoktur. Aynı şekilde binlerce yemek çeşidimiz var. Hızlı yemenin cazibesi karşısında, sadece büyük şehirlerde değil Anadolu’nun genelinde yerel ürünlerimiz unutulmaya yüz tuttu. Böyle bir zenginliği, böyle bir kültürü ‘Fast Food’ karşısında korumak, gelecek nesillere aktarmak için üniversiteler, STK’lar, kamu kuruluşları, hep birlikte toplum genelinde farkındalığı artıracak faaliyetlerde bulunmalı. Türkiye de bu hareketin temsilciliğini yapan bildiğim kadarıyla tek bir organizasyon var. Slow Food Bodrum. ‘Yaveş Gari’ sloganıyla çalışmalarını yürütüyor. Biz de İstanbul Aydın Üniversitesi olarak slow food alanında önemli bir etkinlik planlıyoruz. Mutfağımızın ve yerel ürünlerimizin korunması, toplumumuzun özellikle gençlerimizin iyi, sağlıklı, doğal gıdalarla beslenmesi için hepimizin bu harekete sahip çıkması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
FAST FOOD U ENGELLEYMEDİĞİMİZ GİBİ KENDİ ÜRÜNLERİMİZE BİLE SAHİP ÇIKAMIYORUZ. DÜNYADAKİ TEK ÜNLÜ YİYECEĞİMİZ LOKUM. YURT DIŞINDA YILLARCA ÇALIŞTIM. TÜM DÜNYA ZEYTİN YAĞINA YUNAN YAĞI (GREEK OIL) DİYOR. YOĞURDA İSE YUNAN YOĞURDU DİYOR.. (GREEK YOGURT). YENİ RAKIYADA YUNAN RAKISI DİYOR (GREEK RAKİ) DEFALARCA TARTIŞMASINI YAPTIM BUNLAR BİZİM TÜRK KÜLTÜRÜ DEDİM AMA. ADAMLAR AÇIP SÖZLÜKTEN GÖSTERDİ. BİZ ARKASI YARIN DİZİLERİ İZLERKEN SAKIZ ORUCU BOZAR BOZMAZ DİYE TARTIŞIRKEN VEDE KİM KİNLE NEREDE DİYE MAGAZİN TAKİP EDERKEN ELİN ADAMLARI PATENTİ ALŞMIŞ. ATI ALAN ÜSKÜDARI GEÇMİŞ.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler