SPOR

Fatih Altaylı: 'Yıldırım Demirören beceremiyorsun abi bu işi'

Ünlü gazeteci Fatih Altaylı, yaptığı gündem değerlendirmesinde A Milli Futbol Takımı ve TFF Başkanı Yıldırım Demirören'le ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Fatih Altaylı, Yıldırım Demirören'in Türk futbolunu yönetemediğini ve görevini bırakması gerektiğini söylerken, Türk halkı olarak Arda Turan'a tepki verilmesinin nedeninin de gündeme çok gelmesi olduğunu kaydetti.

Fatih Altaylı: 'Yıldırım Demirören beceremiyorsun abi bu işi'

Bloomberg'de yayınlanan 'Spor Saati' programında konuşan Fatih Altaylı, gündem değerlendirmesinde bulundu.

İşte Fatih Altaylı'nın milli takım gündemini değerlendirdiği o sözler...

4. TORBADAN GELİP 4 ATIYOR

Maç kaybettiğimiz takımlara bakarsan hangi çanaktan turnuvalara katıldığımızın önemi yok. 4. çanaktan bir takım geliyor bize 4 tane atıyor gidiyor. Böyle olmaya devam edersek nereden katıldığımız çok da önemli değil. En dip çanak neyse oraya doğru Türkiye koşar adımlarla gidiyor. Bu ülkede futbol dahil hiç bir şeyi ciddiye almıyorum. Bu ciddiyet meselesini milli takımla sınırlamak o çocuklara haksızlık oluyor.

Bir ülkenin vatandaşıysan o ülkeye karşı tüm ödevlerini ve görevlerini yapmalısın. Vatanı seviyor olmak demek; o ülkeye katkıda bulunuyor demek. Futbolculara kızıyoruz, işini ciddi yapmıyorlar diye. Bence futbolcular olmaları gerekenden daha ciddiler. Kıyamet kopuyor. 'Vay ada takımına yenildik' diye. Ulan o ada dediğinizin milli geliri Türkiye'nin 3 mislinden daha fazla. E ne oldu ada? Toprağı yok, ekim yok, dikim yok, hiç bir şey yok ama senden zengin. 2008'de bu ülke batıyordu ama bugün senden daha iyi durumda.

HANGİ ALANDA İZLANDA'DAN İYİSİN?

Hiç kimse düşünüp de 'İzlanda'dan neden biz daha zengin değiliz' diye bunu sağlayamayan şirketlere ve şahıslara bir şey diyemiyor ama futbolculara herkes laf ediyor. İzlanda'nın yaşam standartları Türkiye'nin iki misli. İzlanda'daki eğitim seviyesi Türkiye'nin iki üç misli. De ki 'Ben İzlanda'dan şu alanlarda iyiyim ama aptal futbolcular İzlanda'yı yenemediler' ama sen hangi alanda İzlanda'dan daha iyisin ki?

ARDA'NIN GÜLMESİ DE AYRI...

Türkiye her alanda İzlanda'nın gerisinde! Futbolun nası ileride olsun. Futbolcun, İzlanda'dan kötü oldumu kabahatli, ama memleketin geri kalanı İzlanda'nın gerisinde olunca kimsenin kabahati yok. İzlanda zenginliği milli piyangodan mı kazandı? Eleştirmek kolay. At topu başkasına. O kötü bu kötü futbolcu kötü bilmem ne kötü falan filan. Eğer mağlubiyete gülmeyeceksek hüngür hüngür ağlayalım. Biz memleket olarak mağlubuz. Her maçtan 3-0 4-0 yenik ayrılıp averaj takımı oluyoruz. Arda'nın gülmesi de o gülme değil. O da ayrı bir mevzu...

Mustafa Denizli doğruya yakın bir şey söyledi. Hatırlarsın Fenerbahçe-Galatasaray maçında 6 gol yedik. O maçtan sonra birisi benle röportaj yaptı. Bana sordular, 'Ne yaptınız?' diye. Ben de 'güldük' diye cevap verdim. 1-0 geriye düştük üzüldüm, 2-0 oldu üzüldüm, 3 oldu yine üzüldüm, 4. golde 'Allah kahretsin' dedim, 5. golden sonra gülmeye başladım. Anlıyor musun bu nasıl bir gülmek? 'Değmez' diyorsun bir noktadan sonra. Arda'nın gülmesi de o gülmeden.

ARDA MANYAK MI?

Arda manyak mı? Niye gülsün? Halimize bak diye gülüyor ama bunun adı acı tebessüm. Arda'ya vur ona vur kendine vur. Kimse kendine vurmuyor. Kimse kendine bir şey demesin. Futbolxcu gol atmadı vur futbolcuya. Hele hele Arda'ya vurma hakkımız iyiden iyiye az. Arda Türkiye'den para kazanmıyor. Parasını İspanya'dan kazanıyor. Oradaki taraftara karşı daha sorumlu. Bizim ödediğimiz paralardan parasını almıyor. Federasyon başkanı çok üzgün ve tepkili diyorlar. Ne işin var senin orda? Ne yaptınız? Lucescu... Yanlışlar yapıyor mu? Yapıyor. Yanında kimse yok mu bu adamın.

ALTYAPIDAN ADAM ÇIKMIYOR

İlk geldiğinde Tayfur Havutçu'dan yardımcı olmaz demedim mi ben? Tayfur futbolu bırakalı kaç sene oldu ve biz onu nerede gördük? Nerede teknik direktörlük yaptı? Tayfur'un böyle bir ufku var mı? Tayfur'un böyle bir ufuk verecek futbol yapılanman var mı? E o zaman? Lucescu parasını alır gider, öbürü alır gider, sonra bir başkası gelir parasını alır gider. Peki bu organizasyon nerede? Altyapıdan adam çıkmıyor bu ülkede.

Diyorlar ki; 'Yabancı', İspanya'da yabancı sınırı var mı? İspanya Milli Takımı dökülüyor mu peki? Adamlar hem Dünya hem de Avrupa şampiyonu oluyorlar. Herkes topu birbirine atıyor. Yerli futbolcu yetişiyor da yabancı mı alıyor? Yerli oyuncu yetişmiyor ondan yabancı alıyorlar. Almanya'da yaşayan kaç tane Türk var ben sana sorayım. 3,5 4 milyon... Birinci Lig'de kaç tane Alman kökenli futbolcu var? Milli Takım'da Alman kökenli kaç futbolcu var? Orada nasıl yetişiyor kardeşim? Bizim altyapılarımız yok. Büyük takımlarda altyapı yok. Kimsede altyapı yok. Hiçbir ligde altyapı organizasyonu yok demiyor ama 'yabancıyı almayın' diyorlar. Yabancı gelmezse sen de ben de bu ligde oynarız.

KİMSE RUHLA OYNAMIYOR

Birisi geliyor altyapı oluyor diğeri gidiyor altyapı kalmıyor. Bütün bu beceriksizliğin ve organizasyonsuzluğun faturasını sahaya çıkan 11 tane oyuncuya kesiyorsun. Vur Arda'ya vur Ozan'a! Bu çocuklar çıkıp oynamaya çalışıyorlar. Kızalım, kızmayalım demiyorum. Futbolculara 'ruhsuzlar' diyoruz. Futbol ruhla mı oynanıyor arkadaşım? Futbol bacak ve kafayla oynanır. İkisi entegre olursa bu iş olur. Kimse ruhla oynamıyor futbolu...

Ampute takımının ruhu var da A Milli Takım'ın ruhu yokmuş. İki takımın da organizasyonları farklı alanları farklı. Ampute milliler iyi çünkü orada iyi bir organizasyon var. Uzun süredir adam gibi adamlar futbolun başında olmuyor. Yarın öbür gün Ampute'ye de futbolu yönetenler parmak soksun bak bakalım orada bir şey kalıyor mu?'' dedi.

ARDA'YA GICIK OLMA SEBEBİMİZ...

Bu çocuklar profesör değil mühendis değil bunlar futbolcu. Bunların eğitim düzeyi belli kalitesi belli geldikleri yerler belli. İyi de konuşabilirler kötü de konuşabilirler. Bunun da eğitimi almalılar. Çocuk o günkü meselesine göre konuşuyor. Arda'ya gıcık olma sebebimiz gülmesi değil. Biz aşağıdaki birini hak etti veya etmedi en tepeye çıkarırız çünkü en tepeye çıktıkları yerde düştüğünde daha çok yaralansın isteriz.

Çünkü yüksekten bırakırsak kesin düştüğünde ölür. Çıkar çıkar çıkar sonra at aşağı. Arda hak ediyor mu bunları? Hak ettiği yerler de var hak etmediği yerler de var. Arda'ya sürekli buradan diyorum. Türkiye'ye bu kadar gelme gündem olma demiyor muyum? Arda'ya gıcık olma sebebimiz bu. Zaten çok para kazanıyor diye ülkece kıl oluyoruz. Bacak kadar çocuk 50 milyon 100 milyon götürdü diye sürekli konuşuyoruz. İçten içe çaktırmasak bile deliriyoruz.

BUGÜN ARDA, YARIN OĞUZHAN

'Ulan ben bu kadını rüyamda göremem Arda ile beraber' diyoruz. Bu çocuğu biz adam ettik diye herkes saldırmaya kalkıyor. Kimse köyünde peygamber olmaz diye güzel bir laf vardır. Yarın Arda gider aynısını Oğuzhan'a yaparız. Ama kimse dönüp de bu organizasyon başından sonuna kötü demez.'' dedi.

BASKETBOL FEDERASYONUNA NEDEN KIZMIYORUZ?

Futbolculara kızıyoruz ama basketbolculara niye kızmıyoruz? Basketbol Federasyonu ne iş yapar? Birileri bana anlatsın. İyi çocuklar var orada da ama kötüsünüz arkadaşım. İyi yönetemiyorsunuz. Başarılı değilsiniz. Türk basketbolunu Sırp mafyasının kucağına vermişsiniz. Bunları herkes biliyor. Biz de biliyoruz.

Atletizme bakalım. Orada da bu kadar doping normal mi? 'Vay atletlerimizde doping çıktı' diyip onun için de Arda'ya ve Lucescu'ya sövelim. Tepeden tırnağa bozuk her şey... Bir şey çökmeye başlarken her şeyi sürükler. Memleketin genelinde bir gerileme var. Her şey geriye gidiyor. Hiç bir şey ileri gitmiyor.'' ifadelerini kullandı.

1974'deki Alman takımını hatırlıyorum hepsi gözümün önünde. Hala hatırlıyorum. Hadi say dersen şaşırabilirim ama aklımda çoğu. Dünya üçüncüsü olan Türk milli takımını sayar mısın sayarsın. Fenerbahçe'yi 103 gol atan takımıyla sayar mısın sayarsın. Ama Türk milli takımını sayamıyorsun çünkü o gün başka bugün başka.

İKİSİ DE SUÇLU

Sürekli değişen bir kadro. Sürekli haldır huldur değişiklik yap. Teknik direktör ile Federasyonun ortak iş yaptığının kimse farkına değil. Suçlu varsa ikisi de birden suçlu. O gün bir takım bugün bir takım. bir takım lobilerin adamları devreye giriyor. O oyuncu alınıyor bu alınmıyor. Menajerlik oyunları... Ne abi bunlar? Federasyondan tnaııdığım insanlar var. Konuştuğumda inanamıyorum.

Konuştuğumda inanamıyorum. Yıldırım Demirören iyi bir insan ama beceremiyorsun abi bu işi. Bırak işte yapamıyorsun. Bu işten para mı alıyorsun? De ki alıyor ihtiyacın mı var bu paraya? Çekil abi bu işten... Yapamadım benden bu kadar de çekil kenara. Beğenmeyen gelsin buyursun de. Abi Türkiye'de bir hastalık var. Koltuğa yapışıyor herkes...

Lucescu'nun sözleri doğru. Hangi takımımızın Avrupa kupalarında bir başarısı var. Başakşehir ne yaptı? 1 puanı var... Fenerbahçe var mı? Yok. Galatasaray var mı? Yok. Bir tek Beşiktaş var. Bir ligde iyi giden takımın iskeletine bakalım. Lucescu mesela savunmaya kimi alacak? Beşiktaş'a bakalım orta sahadan Oğuzhan'ı alabilir ama yanına niye Atiba'yı almadı diye kızabiliriz mesela. Sağa Babel'i sola Quaresma'yı alsa Milli Takım olur mu böyle? Beşiktaş'tan kimi alabilir? Bu saydıklarımdan sadece Oğuzhan'ı alabiliyor. Dön savunmaya. Tosic'i mi alacak Pepe'yi mi alacak? Yoksa Adriano'yu mu alacak?

'GALATASARAY'DAN GOMIS'İ ALALIM'

Beşiktaş'tan bir hat oluşturalım desek yapamaz bunu. Cenk'i almış bi de Beşiktaş'tan iki oyuncu almış oluyor. Galatasaray'a dönelim, buradan kimi alsın? Aslan gibi Gomis var. Bu hattı ve iskeleti Galatasaray'dan kuralım desen; Belhanda ve Gomis'i alması gerekiyor. Selçuk'u alsın desen o da olmaz. Hakikaten bir takımdan iskeleti kuramıyorsun. Alamayınca da sorun oluyor. Lucescu aslında benim söylediklerimi söylüyor. Aynı takımdan böyle bir organizasyon kuramazsan sonra da başarılı olamıyorsun.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 18 yorum
Tüpçü ne anlar ya futboldan
sen yeni anladın ya. birde futboldan anlarım ayağı yapıyordun yıllardır fatih...
TERİM KALSAYDI EN AZINDAN SON MAÇIN SON DAKİKASINA KADAR İDDİAMIZ SÜRERDİ. LUCESCU DÖRTTE BİR YAPABİLDİ ANCAK. DÖRT MAÇTA BİR GALİBİYET! ÇOK BAŞARILI!
hani istıfa edecektı wayyy
ara sıra doğru söyle hep yalan yanlışla olmuyor fatih
Allahın tüpçüsü bırak git hak eden birine sülük gibi onur yok gurur yok
Bu ülkede idareciler maalesef SİYASİ RANT PEŞİNDELER.Eğer siyasi iradenin CEVHERİ OLSA 16 YILA YAKIN BAŞTA HEMDE TEKBAŞINA OLAN İKTİDAR FUTBOLU YAPILANDIRIR,ÜLKEYİ REZİL ETTİRMEDEN TEMSİL ETTİRİR. REFARANDUMLARDA,GALİP VE ŞAMPİYONLUKLARIN FOTOLARINDA YER ALMAK İÇİN KOŞTURAN SİYASİLER BU İŞİN BAŞ SUÇLUSUDUUUUUR. FUTBOLUMUZ SİSTEME OTURMADAN,ALTYAPI ÜRETKEN OLMADAN BU İŞ OLMAAAAZ.
bu ülke dışardan ithal sığır alıyor, biz hala sığır yetiştiremiyoruz da futbolcu ne ki?
bu tüpcünün geldiği günden beri ne lige nede milli takıma hiç bir katkısı olmadı.ancak yalakalık yapmayı biliyor.
yaglı maaşı buldu istifa edermi hiç aylık 200 250 bin lira maaşı bırakır mı hiç
adam tff tarihinin en kötusu ele tutulur bir işi yok hiç kimse memnun değil bjk hariç zati adamın hedefi bjk üç beşyıl şanpiyon yapıp ordan 100 milyonunu almak bütün olay bu bariz ortada
DEFOL GİT ARTIK
türkiye de takım sporlarında en iyi yönetilen federasyon voleyboldur. özellikle kadın voleybolumuz çok iyi durumda ve guidetti ile seviyemiz çok daha ileri gidecek. yönetici sıfatıyla federasyonların başında oturan tipler biraz voleybol federasyonunu örnek alsın. bir federasyonu yönetmek bu kadar zor olmamalı
valla bravo Fatih Altaylı'ya. dediklerine tamamen katılıyorum. yazıyı baştan sona okumak lazım. çok önemli tespitlerde bulunuyor.
YETER ARTIK BIRAKIN ŞU KOLTUĞUDA MİLLETDE KURTULSUN FUTBOLDA KURTULSUN.
Yorumcuların %90 ı Demirörenden korkuyor İstifaya davet edemiyor.Çünki Demirören onları işlerinden edebilir o kadar güçlü kodaman ve zengin bir adam ama içlerinde bazı yürkli adamlar gerçekleri konuşabiliyor.Medyaya bakın TFF yi eleştiren pek az çünki adam patronları nasıl eleştirsinler
tüpçü tabiiki milyar dolarları götürüyor..bedavaya çalışır mı? sayıştay adamakıllı bir denetim yapsın tüm rezillikler ortaya çıkar?
FEDERASYON BAŞKANI VE YÖNETİCİLER DEĞİŞMEDİKÇE MİLLİ TAKIMIN HİÇ BİR MAÇINI İZLEMEYECEM ARTIK.
Diğer Haberler