SPOR

Fidel Castro en son Türk güreşçi Rıza Kayaalp’i izledi

Küba’nın efsane lideri Fidel Castro, ölmeden önce en son Rıza Kayaalp ile Mijain Lopez arasındaki maçı Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales ile birlikte izlemişti.

Fidel Castro en son Türk güreşçi Rıza Kayaalp’i izledi

Brezilya’da düzenlenen 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda erkekler grekoromen stil 130 kilo finalinde Kübalı Mijain Lopez Nunez ile Türk milli güreşçi Rıza Kayaalp arasında yapılan müsabaka, Fidel Castro’nun ölmeden önce izlediği son spor karşılaşması oldu. Castro, tarihi maçı Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales ile Havana'da televizyondan izlemişti. Fidel Castro'nun 90. yaş gününü kutlamak için Havana'ya gelen Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Ziyaret sırasında, Kübalı Mijain Lopez grekoromende olimpiyat altın madalyası kazandı. Fidel'le birlikte kutladık” ifadesini kullanmıştı.

ALTIN MADALYAYI FIDEL CASTRO'YA ATFETMİŞTİ

130 kilo grekoromen stilde Rıza Kayaalp'i 6-0 yenerek üçüncü kez üst üste olimpiyat şampiyonu olan Mijain Lopez, madalyayı “Comandante” (Komutan) selamı yaparak Fidel Castro'ya atfetmişti.

FIDEL CASTRO KİMDİR?

-Castro, 1926 yılında Küba'nın güneyindeki Biran kasabasında doğdu.

-Öğrenimini Havana Üniversitesinde yaptı ve hukuk doktoru olarak mezun oldu.

-1947’de Dominik Cumhuriyetine karşı başarısızlıkla neticelenen çıkarma hareketinde bulundu.

-26 Temmuz 1953’te Santiago’daki Moncado kışlasına başarısız bir baskın düzenledi. Tutuklanarak, Santiago da Kuba Yüksek Mahkemesinde yargılandı. Mahkemede suçlu bulunarak on beş yıla mahkum edildi. Juventud Adasında belli bir müddet hapis yattıktan sonra, geri kalan cezası affedilerek 1955’de serbest bırakıldı.

-1955’te Küba’dan ayrılarak Meksika’ya geçti. Burada yeni bir örgüt kurdu.1956 yılında Küba’ya girişilen çıkarma başarısızlıkla sonuçlanınca, kardeşi Raul ve Ernesto Che Guevera’nın da bulunduğu bir grup arkadaşlarıyla birlikte Sierra Maestra Dağlarına çekildi. Orada başlattığı hareketi, diğer şehirlerdekilerle birleşerek iyice kuvvet kazandı.

-Devlet Başkanı Batista, 1 Ocak 1959’da Dominik Cumhuriyetine kaçınca, Castro ve taraftarları, 1959 yılı başlarında Havana’ya girdi. Kendisi başkanlığa, Manuel Uritia Leo ise devlet başkanlığına getirildi.

-Castro hükumeti geniş kapsamlı toprak reformuna girişti. Topraklarının kamulaştırılmasından zarar gören ABD şirketlerinin baskısıyla, ABD hükumeti Küba’ya karşı ekonomik ambargo uygulamaya başladı.

-Castro, şeker karşılığında Sovyetler Birliğinden aldığı ham petrolü, ABD şirketlerinin elindeki rafinerilerde işletemedi. Bunun üzerine bütün rafinerileri devletleştirdi. Bu durum zaten soğuk olan ABD-Küba ilişkilerini iyice bozdu.
-1961 yılının Nisan ayında ABD, Castro’yu devirmek için Küba’ya karşı Domuzlar Körfezi Harekatını (Bay of Pigs) yaptı. Fakat CIA tarafından düzenlenen bu harekat başarısızlıkla sonuçlandı.

-Castro, 1 Mayıs 1961’de Küba’yı “Sosyalist Cumhuriyet” ilan etti.

-1962 senesinde Küba’ya Sovyet yapısı nükleer başlıklı füzeler yerleştirmesi sebebiyle ABD ve Rusya’yı savaşın eşiğine getirdi.

-Aralık 1979’da Rusya’nın Afganistan işgalini destekleyenlerden biri olan Castro, 7 Şubat 1986’da Küba, Komünist Partisinin üçüncü kongresinde yapılan seçimde partinin birinci sekreterliğine yeniden seçildi. Partinin ikinci sekreterliğine, kardeşi Raul Castro getirildi.

Takım
O
Av
P
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler