SPOR

Gamze Bulut'ta da doping çıktı!

2012 Londra Olimpiyarı'nda altın madalya kazanan Aslı Çakır Alptekin'in ardından gümüş madalyalı Gamze Bulut'un da doping yaptığı kesinleşti.

Gamze Bulut'ta da doping çıktı!

Türkiye’ye atletizmde bir kara haber daha geldi ne yazık ki... 2012’de düzenlenen Londra Olimpiyatları’nda kadınlar 1500 metrede altın madalya kazanan Aslı Çakır Alptekin’in ardından aynı kulvarda gümüş madalyayı elde eden Gamze Bulut’un da doping yaptığı maalesef kesinleşti ve dünyaya bir kez daha rezil olduk!

Uluslararası Atletizm Federasyonu (IAAF), Londra Olimpiyatları’nda elde ettiği ikinciliğin ardından çıktığı yarışlarda başarısız sonuçlar elde eden 1992 doğumlu Gamze’yi yakın takibe almıştı.

Hatırlatmak gerekirse Gamze, Londra’da elemelerde 4:06.69, yarı finalde 4:01.18, finalde ise 4:10.40 koşmuş ve 4:10.23’le altını boynuna takan Aslı’nın ardından gümüş madalyayı kazanmıştı. Ancak yapılan incelemeler neticesinde biyolojik pasaportunda meydana gelen normal dışı sapmalar nedeniyle Gamze’nin dopingli olduğuna kesin kanaat getirildi.

2 HAFTA ÖNCE ORTAYA ÇIKTI

Durumun yaklaşık iki hafta önce tespit edildiği öğrenilirken ayrıca devlet makamlarının da bilgilendirildiği ve konunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a kadar da iletildiği gelen bilgiler arasında.

Aslı Çakır Alptekin’in ardından Gamze Bulut’un da doping yaptığının resmileşmesi büyük bir hayâl kırıklığı yarattı. Çünkü bu durum 2012’de tüm ülkeyi sevince boğan, herkese büyük gurur yaşatan tarihi dublenin aslında gerçek olmadığı ve her iki madalyanın da Türkiye’den alınacağı anlamını taşıyor.

Britanyalı atlet haklı çıktı...

IAAF'in Gamze Bulut'tan biyolojik pasaportundaki sapmalar yüzünden savunma istemesi üzerine akıllara Britanyalı atlet Lisa Dobriskey'in açıklamaları geldi.

Londra 2012'de Kadınlar 1500 metre finalinde Aslı Çakır Alptekin ve Gamze Bulut'un dublesinden sonra Guardian gazetesine açıklamalar yapan Lisa Dobriskey, eşit şartlarda bir yarışta olmadığını söyleyerek Türk atletlerin doping yaptığını işaret etmişti, Finalden sonra,

"Bunu söyleyeceğim için büyük ihtimalle sıkıntı yaşayacağım ama eşit şartlarda bir rekabetin içinde olmadığımı düşünüyorum" diyerek şüphesini dile getiren Dobriskey'e o dönemde Türk kamuoyundan büyük eleştiri gelmişti.

Tarihin en yavaş finali

Aslı Çakır Alptekin'in 4:10.23 ile bitiş çizgisini geçerek zafere (!) ulaştığı final, olimpiyat tarihindeki en yavaş koşulan kadınlar 1500 metre finali olarak tarihe geçmişti. Kadınlar 1500 metre yarışı, olimpiyat takvimine 1972 Münih Olimpiyatları'nda girmişti.

İlk 5'in 3'ünde doping şüphesi

Londra'da koşulan koşulan 1500 metre kadınlar finali, tarihin en kirli yarışlarından birisi olarak tarihe geçecek. İlk iki sırada yer alan Aslı Çakır Alptekin ve Gamze Bulut'un biyolojik pasaportundaki sapmaların tespit edilmesinin yanı sıra, yarışı beşinci sırada bitiren Etiyopyalı atlet Abeba Aregawi'de de bu hafta içinde doping çıktığı açıklanmıştı. 2013'te 1500 metre dünya şampiyonu olan Aregawi'nin idrar testinde meldonium maddesine rastlandı ve sporcunun itirazı üzerine B numunesi sonucu beklenmeye başlandı. IAAF, süreç tamamlanana kadar Aragawi'ye yarışlara katılmaması için tedbir koydu.

[Aslı Çakır Alptekin'den ödül parasını isteyen devlete şok cevap!](http://spor.mynet.com/diger-sporlar/91157-asli-cakir-alptekinden-odul-parasini-isteyen-devlete-sok-cevap.html)
[Aslı Çakır Alptekin'e rüşvet suçlaması](http://spor.mynet.com/diger-sporlar/91693-asli-cakir-alptekine-rusvet-suclamasi.html)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 59 yorum
biz türklerin yaptığı her işin altından bir çıbanoğlu çıkmasa şaşarım zaten.dünyada atasözü oldu türk gibi yalan söylüyorsun lafı..onursuz grursuz enpati yoksunu aciz insanlar topluluğu olduk..
@remat senin türk olmadığın içimizde fitne fesat çıkaran asalak olduğun belli hadi başaka kapıya
@remat utaniyorum hakkaten artik. Igrenc bir ulkeyiz malesef
içinde tayyipin olmadığı bi haber var diye sevinçle okudum. bunda da adı geçiyor arkadaş...
teşekkürler geçnlik ve spor bakanlığı. bu utanç sizlerindir.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler